Öz Şefkat Nedir? Kişiye Kazandırdıkları Nelerdir?

Buradasınız

Sev 20 Mart 2020

Birçoğumuz; ailemize, arkadaşlarımıza ya da sevdiklerimize büyük bir sabır ve şefkatle yaklaşırız. Oysa aynı anlayış ve şefkati kendimize göstermekten kaçınırız. Kendimize yaptığımız acımasız eleştiriler, hayatımızın gidişatını düşündüğümüzden çok daha fazla etkileyebilir. Peki kendimizi sevmeyi öğütleyen öz şefkat nedir, kişiye kazandırdıkları nelerdir ve nasıl geliştirilir? Tüm bu soruların cevabını sizin için hazırladık...

 

Öz şefkat nedir?

Genellikle birçoğumuz, gündelik hayatta kendimizi sık sık eleştiririz. Hatta kimi zaman içimizdeki ses, kendimizin en büyük düşmanıymış gibi davranabilir. Hata yaptığımızda, mükemmel sonuçlar elde edemediğimizde ya da zorlandığımızda harekete geçen bu ses, kendimizi yargılamamıza ve sorgulamamıza neden olur. Bunun sonucunda kendimizi başkalarıyla kıyaslar ve cezalandırırız.

Öz şefkat, yani kendimize şefkat göstermemiz, bize kendimizi sevmeyi ve anlamayı öğretir. Hem zihinsel hem de bedensel sağlığımızı olumlu yönde etkileyen öz şefkat, motivasyonumuzu artırırken öz güvenimizi de geliştirir. Kendimize, kendimizin en yakın arkadaşıymış gibi davranmak ve sevgi duymak; öz şefkatin temelinde yatan en önemli noktadır.

Kişiye neler kazandırır?

  • Kendinizi sürekli olarak eleştirdiğinizde motivasyonunuz düşer, öz şefkat sahibi olmaksa öz güveninizi geliştirir.
  • Hayata karşı daha pozitif bakmanıza yardımcı olur.
  • Hayattan haz almanızı sağlar, bu sayede yaptığınız işlerden keyif alırsınız.
  • Öz şefkat sahibi insanlar vücuduna saygı duyar. Dolayısıyla sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmaya özen gösterirler.
  • Öz şefkat, çevrenizdeki insanlarla kurduğunuz iletişimi güçlendirir. Kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olur.
  • Öz şefkat; depresyon, kaygı ve stresi azaltır.

 

Öz şefkatinizi geliştirmenin yolları nelerdir?

  • Öz şefkatle ilgili bir defter tutun ve bu deftere öz şefkatin sizin için neler ifade ettiğini yazın. Bu kelimeyi duymak sizde ne gibi duygular uyandırıyor ya da kendinize yeterince öz şefkat gösterdiğinizi düşünüyor musunuz? Tüm bu soruları cevaplamak, öz şefkatinizi geliştirmek için harika bir başlangıç olabilir.
  • Gün içerisinde kendinize karşı merhametsiz davrandığınız, kendinizi acımasızca eleştirdiğiniz anları bir deftere yazın. Bu eleştirilerin altında yatan nedenlere odaklanın.
  • Mükemmeliyetçilik huyunuzdan bir an önce vazgeçin. Bu dünyada siz de dahil olmak üzere kimsenin mükemmel olmadığını kabul edin. Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmaya odaklanın ancak işler istediğiniz gibi gitmediğinde kendinizi acımasızca eleştirmekten kaçının.
  • Kendinize bir çocuğa yaklaşır gibi sevgi ve şefkat dolu yaklaşın. En ufak hatanızda kendinizi yerden yere vurmaktan kaçının ve kendinize karşı anlayışlı olmaya özen gösterin. Önemli olanın hatalarınızdan ders çıkarmak olduğunu unutmayın.

 

Kaynak:

http://lebrizcanpoyraz.com/daha-cok-motivasyon-daha-az-kaygi-icin-oz-sefkat/

https://www.uplifers.com/kendinizi-sevin-oz-merhamet-seviyenizi-gelistirmek-icin-6-oneri/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.