Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Organ Bağışı Hakkında Merak Ettikleriniz: "6 Soruda Organ Bağışı"
Organ Bağışı Hakkında Merak Ettikleriniz: "6 Soruda Organ Bağışı"

iyihisset.com

03 Kas 2020

Ülkemizde hala oldukça düşük seviyede olan organ bağışı yüzlerce insanın sağlığına kavuşmasında hayati bir öneme sahip. Kişinin hayatta iken ve kendi iradesiyle, doku ve organlarının bir kısmının veya tamamının, tıbben yaşamı sona erdikten sonra başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi olarak tanımlanan organ bağışı hakkında merak edilen birçok soru bulunuyor. Bu yazıda sizin için bazılarını cevaplandırmaya çalıştık.

Kimler organ bağışında bulunabilir?

Organ bağışı, 18 yaşından büyük bireylerin özgür iradesiyle, organlarının bir veya birkaçını başka hastaların tedavisinde kullanılması adına bağışlamasıdır. Sağlıklı, yasal olarak 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapmak amacıyla müracaatta bulunabilir.

Organ bağışı için nereye başvurmalıyım?

Her ilde sağlık alanında en yetkili kurum olan İl Sağlık Müdürlükleri organ bağışı konusunda başvuru yapılabilecek ve bilgi alınabilecek merciler arasında yer alıyor. Türkiye'de organ bağışı ve nakli konusunda kamuoyunu bilgilendirici sempozyumlar, buluşmalar ve etkinlikler düzenleyen il sağlık müdürlüklerine bir telefonla ulaşmak ve detaylıca bilgi almak mümkün. İl Sağlık Müdürlükleri dışında, organ nakil merkezleri, aile sağlık merkezleri, toplum sağlığı merkezleri, devlet hastaneleri, özel hastaneler ve Türkiye Organ Nakli Vakfı gibi özel oluşumlar da organ bağışı yapılabilecek diğer noktalar durumunda.

Hangi organları bağışlayabilirim?

Kalp, kornea, tendon, karaciğer, ince bağırsak, yüz ve saçlı deri, böbrek, kemik, kol ve bacak, pankreas, kas dokusu, üst solumum, akciğer, kıkırdak, üst sindirim yolları, deri ve rahim bağışlanabilecek organlar arasında yer alıyor.

Organ bağışında bulunan herkesin organları kullanılabilir mi?

Organ bağışı yapan kişi evde, sokakta, acil serviste veya hastanelerin herhangi bir servisinde ölmüş ise bağışladığı organları kullanılamaz. Yalnızca yoğun bakım ünitelerinde solunum cihazına bağlı olarak ölen, yani beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organları nakledilebilir.

Organ bağışı yapıldıktan sonra vazgeçilebilir mi?

Organ bağışı yapıldıktan sonra vazgeçme imkanı söz konusudur. Organ bağışından vazgeçildiğinde kararın aile ile paylaşılması ve ilgili merci tarafından sunulan organ bağış kartının imha edilmesi yeterlidir.

Organ bağışı konusunda ülkemizde son durum nasıl?

Ülkemizde kamuoyunun bilinçlenmesi yönünde çalışmalar hız kesmeden devam etmektedir. Her yılın 3-9 Kasım dönemi, organ bağış haftası olarak kutlanmakta ve kamuoyu organ bağışı konusunda bilgilendirilmektedir. Bu hafta dışında, devlet ve özel sektörün gerçekleştirdiği etkinlikler, sempozyumlar ve diğer bilgilendirme faaliyetleri ile organ bağışının önemi ve bilinci konusunda farkındalık sağlanmaktadır.

Beklenmedik risklere karşı önlemenizi alın

Organ bağışı tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de önemi giderek artan bir konu. Onlarca hastaya can verebileceğiniz organ bağışının yanı sıra beklenmedik risklere karşı hem kendinizin hem de sevdiklerinizin geleceğini güvence altına almak adına ihtiyaçlarınıza göre oluşturacağınız Benim Seçimin Hayat Sigortası’nı inceleyebilirsiniz.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.