Okula Yeni Başlayacak Çocuğunu Ailecek Nasıl Desteklemelisin?

Buradasınız

Sev 04 Eylül 2022

okul, çocuk, okula başlama, heyecan, stres

Güzel ve keyifli bir yaz tatilinin ardından okullar tekrar açılıyor. Öğrenciler tekrar okul sıralarının yolunu tutarken bu yıl ilk kez okula merhaba diyecek ve öğrenim hayatına başlayacak miniklerde ise ayrı bir heyecan var. Yeni bir çevreye adım atarak hiç tanımadığı insanların arasına girecek olan çocuklar için çok büyük bir adım olarak görülen bu süreçte, çocuklarının yanında olmak ve psikolojik olarak desteklemek ise ailelerin en temel görevi. Kimi çocuk için oldukça rahat geçen ve neredeyse iple çekilen bu dönem, kimileri için de en büyük kabuslardan biri olabiliyor. Bu noktada ise anne babalara büyük sorumluluk düşüyor. Okula yeni başlayan çocuğunu nasıl destekleyebileceğine dair ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsin.

Hazırlıklara önceden başlayın

okul, çocuk, okula başlama, heyecan, stres, çanta

Okula ilk kez adım atmak ve yepyeni bir sosyal çevreye girmek hemen her çocuk için zorludur. Daha önce hiç tanımadığı insanların arasına girmek, hiç bilmediği bir kurallar bütünü ve disiplin içerisinde hareket etmek, öğretmenlerle tanışmak ve burada kendisini ifade etmek çocuklar için ürkütücü bir süreç olabilir. Bu yüzden anne ve/veya baba olarak ilk bilmen gereken nokta bunun son derece normal olduğudur. Çocuğunun karşısına geçmek ve onu bir şeylere ikna etmeye çalışmak yerine anlamalı, hak vermeli ve saygı duymalısın. Ardından da atman gereken ilk adım hazırlıklara bir miktar önceden başlamaktır. Tatilden 1-2 hafta önce eve dönmeli, kıyafet, kitap, kırtasiye gibi alışverişleri önceden tamamlamalısın. Çocuklarının yaz tatilinde edindiği uyku rutinlerini okula göre ayarlamaya başlamalısın. Erken yatırmalı ve erken kaldırmalısın. Yine 2 hafta kadar öncesinden elektronik aletlerin kullanımını azaltmalısın. Deyim yerindeyse evin içerisinde bir okul havası estirmeye başlamalı, konuyu gündeme almalı ve sanki tüm bu süreç normalmiş gibi davranmalısın.

Her şeyi birlikte hazırlayın

okul, çocuk, okula başlama, heyecan, stres, anne, hazırlık

Okula ilk kez gidecek çocuğunu motive edecek ve ona bu süreci daha rahat atlatmasında yardımcı olacak davranışlardan biri de tüm hazırlık süreçlerine onu dahil etmektir. Tüm okul alışverişlerini birlikte yapmak, okulla olan görüşmelere onu da katmak, evdeki düzen değişikliklerini beraber yapmak gibi konularda ortak hareket etmelisiniz. Eksiklerini ve ihtiyaçlarını en iyi sen bileceksin ancak bu süreçte onun da fikirlerini almak ve bazı noktalarda onun dediğini yapmak çok faydalı olabilir. Evde ders çalışacağı köşeyi bile birlikte belirleyebilirsiniz. Bu yöntemle okula başlama sürecinin çok normal ve olması gereken bir şey olduğunu düşünecek ve bunun sadece kendi başına gelmediğini daha net şekilde anlayacaktır.

Ailece yanında olmalısın

okul, çocuk, okula başlama, heyecan, stres, aile

Yine bu süreçte sana yardımcı olacak bir diğer unsur da ailece hareket etmektir. Evde bir kardeşi daha varsa onu da alarak okul başlamadan ve ilk günlerinde hep birlikte onun yanında olmaya gayret etmelisiniz. Okula birlikte gitmek, okuldan onu birlikte almak, varsa ödevlerini birlikte yapmak gibi tüm aktiviteleri mümkün olduğunca ailece yapabilirsiniz. Aynı şekilde okulla ilgili tüm konuları da ailece birlikte bir araya geldiğinizde konuşmak da işe yarayacaktır. Tüm aile fertlerinin tutumlarını ve davranışlarını gözden geçirmesi de önemlidir. Aşırı korumacı bir tutum sergilemek de aynı şekilde tamamen ilgisiz kalmak da yanlış olacaktır. İlk defa gireceği bu yeni sosyal çevreye gitmesi ile ona hiçbir şeyin değişmeyeceğini ve aile olarak yine ortak hareket edeceklerini aktarmalısın.

Kaygılarını ve korkularını anlamaya çalışmalısın

okul, çocuk, okula başlama, heyecan, stres, korku

Okula başlama sürecini kolaylaştıracak ve çocuğunu rahatlatıp, motive edecek davranışlardan biri de ona saygı duymaktır. Birçok ebeveyn bu süreçte çocuklarının yanında olduklarını düşünür ancak fiziksel olarak yanında olmanın dışında psikolojik olarak da ona destek olmak ve varlığını hissettirmek önemlidir. Özellikle ilk günlerde sıkça karşılaşılan korku, ürkme, ağlama, çekinme, gitmek istememe gibi durumlar karşısında tepki vermemeli, sakin ve sabırlı olmalı, onu anlamaya çalışmalı ve saygı duymalısın. Kaygılarının normal olduğunu, kısa süre içerisinde bunların geçeceğini ve her şeyin normal akışında ilerlediğini ona hissettirmelisin. Bu şekilde kendisini daha güvenli bir ortamda hissedecek ve korku sürecini çok daha hızlı ve hasarsız şekilde atlatacaktır.

Psikolojik sorunların yaşanmaması için destek alabilirsin

okul, çocuk, okula başlama, heyecan, stres, korku

Kimi zaman çocuklar okulun ilk günleri ile birlikte büyük bir korku sürecine girerler ve okula gitmek istemezler. Gitseler bile anne babalarını yanlarında isterler, ağlarlar, bağırırlar ya da sessiz kalıp içlerine kapanırlar. Uzmanlar bu davranışların belirli bir aşamaya kadar son derece normal olduğunu ve saygıyla karşılanması gerektiğini her fırsatta dile getiriyorlar. Ancak bu sürecin uzaması ve hem çocuğunun kendisi hem de çevresindekiler için içinden çıkılmaz hale gelmesi durumunda profesyonellerden destek alabilirsin. İlk olarak okuldaki öğretmenleri ya da yine okulda bulunan psikolog, rehber öğretmen gibi uzmanların kapısını çalmalısın. Eğer halen süreç devam ediyorsa bir doktordan da destek alabilirsin. Burada dikkat etmen gereken nokta, eğer korku süreci uzarsa ilerleyen yaşlarda çocuğunda farklı psikolojik rahatsızlıklar olabileceğidir. Bunun için en başından önlem almak ve gerekli noktalarda uzmanların desteğine başvurmak önemlidir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.