Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Nesli Tükenmekte Olan Bir Hayvanı Evlat Edinebileceğinizi Biliyor Muydunuz?
Nesli Tükenmekte Olan Bir Hayvanı Evlat Edinebileceğinizi Biliyor Muydunuz?

iyihisset.com

04 Eki 2018

Doğal alanların giderek azalması, hızlı ve çarpık yerleşim, hava kirliliği, yasa dışı avcılık ve daha birçok faktör, hayvanların neslinin tükenmesine sebep oluyor. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ise bizlere bu dünya üzerinde sadece bizim yaşamadığımızı hatırlatmayı amaçlıyor. World Wide Fund for Nature (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), bilinen adıyla WWF, bu noktada devreye girerek bizlerin gönlünü bir nebze de olsa rahatlatarak nesli tehlike altında olan hayvanlar ile yolumuzu kesiştiriyor.

Hayvan Türleri Giderek Azalıyor

WWF, yapılan incelemelere dayanarak 1970’den bu yana biyolojik çeşitliliğin yüzde 28 oranda azaldığını söylüyor. Sevimliliğiyle çocukluğumuzdan beri gönlümüzde taht kuran pandalardan dünyada sadece 1600 tane, belgesellerin vazgeçilmezi kaplanlardan 3200 tane kaldığını biliyor muydunuz? Filler, orangutanlar, gergedanlar, deniz kaplumbağaları, Akdeniz foku, boz ayı, yunus, orfoz gibi hayvanlar da nesli tehlike altında olan hayvanlar arasında yer alıyor.

WWF Nesli Tehlike Altında Olan Hayvanları Korumak İçin Çabalıyor

WWF, nesli tehlike altında hayvanlar için dünyanın birçok yerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Türleri doğal yaşamında araştıran, popülasyonunu belirleyen ve izlerini süren kuruluş, yerel sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına da hibe desteği vererek doğanın korunmasında katkıda bulunuyor.

Siz de Bir Şeyler Yapabilirsiniz

Nesli tehlike altında hayvanlar için üzülüyor ancak işin neresinden tutacağınızı bilemiyorsanız, WWF’nin size güzel bir haberi var! 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hayvanların yok olmaması için yapılan çalışmalara katkıda bulunabilirsiniz. Kendiniz ya da sevdikleriniz için alacağınız hediyeler yerine nesli tükenen bir canlının yaşamasını sağlayabilirsiniz. 40 TL bağış ile e-postanıza e-sertifikanızı alabilir, 75 TL bağış ile isme özel sertifikanızın basılmış halini alabilir, 120 TL bağış ile isme özel sertifikayla birlikte özel hediyelere sahip olabilirsiniz. Nesli tükenmekte olan bir hayvanı evlat edinerek o türle ilgili yapılan çalışmalara destek olabilirsiniz.

Hangi Hayvanı, Neden Evlat Edinmelisiniz?

Saz kedileri: Avcılık, bataklıkların giderek tarım alanına dönüşmesi, doğal yaşam alanlarının azalması ve Türkiye’de bulunan saz kedilerinin günden güne yok olmasına sebep oluyor.

Deniz kaplumbağaları: Yaklaşık 110 milyon yıldır dünyamızda yaşayan deniz kaplumbağaları Caretta Caretta ve Chelonia Mydas olarak ikiye ayrılıyor. Türkiye ve Yunanistan’da yuvalama alanlarına sahip olan bu deniz kaplumbağalarının kurtarılmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Yunuslar: Kentsel atıklar, ses ve deniz kirliliği, bilinçsiz avcılık, bilinçli öldürme yunusların da nesli tehlike altında olan hayvanlar kategorisinde yer almasına sebep oluyor.

Orfoz: Ağ, olta ve zıpkınla yapılan yoğun avcılık orfoz türünü tehdit altına sokuyor.

Kutup ayısı: Kuzeyin imparatoru olan kutup ayısı gün geçtikçe azalan buzullara tutunmaya çalışıyor.

Panda: Pandalar nesli tehlike altında hayvanlar sıralamasında önemli bir yere sahip. İzinsiz ağaç kesme, kaçak avlanma pandaların yaşam alanını daraltıyor.

Kaplan: Geçtiğimiz yüzyıla göre nüfuslarında %97 oranda azalan kaplanların bugün doğal ortamlarında yaşayanlarının sayısı sadece 3200.

Tüm bu hayvanlar için üzülmek dışında, onlar için yapabileceğiniz şeyler de olduğunu görmek bir açıdan çok güzel! Bu nedenle hemen şimdi onlardan birini evlat edinmek için WWF ile iletişime geçebilirsiniz...

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.