Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Bilim Adamlarınca Kanıtlanan 5 Yolu
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Bilim Adamlarınca Kanıtlanan 5 Yolu

iyihisset.com

16 May 2018

Her ebeveyn mutlu çocuk yetiştirmek ister. Çocuğunuza huzurlu ve mutlu bir çocukluk dönemi yaşatmak istiyorsanız, bilimsel olarak kanıtlanmış bu beş tüyoya göz atarak işin sırrına bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

1. Mutlaka Çalışın

The New York Times’ın aktardığına göre Harvard’da yapılan çalışmalar, çalışan annelerin çocuklarının çok daha verimli bir yaşam sürdürdüklerini gösteriyor. Özellikle erkek evlat sahibi olan çalışan annelerin, müstakbel gelinleri için de umut verici bir yol açtığı görülüyor. Çalışan annelerin çocukları, ilerleyen yıllarda kendi ayakları üzerinde durmayı başarabilen kadınlarla birlikte olmak istiyor. Diğer yandan Berlin Sosyal Bilimler Merkezi’nde yapılan bir çalışma, çalışan annelerin yoğun iş tempolarının, çocuklarının vücut kitle endeksine de katkı sağladığını gösteriyor. Örneğin, haftada 35-40 saat çalışan annelerin 8-14 yaş aralarındaki çocuklarının obezite oranlarında düşüş oluyormuş.

Tabii çalışan anne olmanın da kimi zorlukları var. Her şeyden önce annelerin aklı evde kalıyor. Aile büyüğü ya da güvenilir bir bakıcı olsa bile anneler bu duygudan kolay kolay kurtulamıyor. Siz de bu endişeleri taşıyan bir ebeveynseniz, ailenizi kazalara karşı korumayı es geçmeyin. Bunun için QNB Sigorta’nın Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası özelliklerine göz atabilir, hem kendinizi hem de ailenizi güvence altına alabilirsiniz.

2. Yatağa Erken Gitmelerini Sağlayın

Çocuklarınızı erken yatırarak sadece kendinize boş vakit kalmasını sağlamayacak, aynı zamanda onların gelişimine de katkıda bulunmuş olacaksınız. Slate dergisinden Melinda Wenner Moyer’in aktardıklarına göre yapılan araştırmalar, çocukların erken saatte yatağa gitmelerinin onların fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimlerine katkı sağladığını gösteriyor. Bebekler üzerinde yapılan bir araştırma ise akşam 9’dan önce yatağa giden bebeklerin, geç kalanlara göre 78 dakika daha fazla uyuduğunu açıklıyor. Düzenli ve yeterli uyku, mutlu çocuk yetiştirmek için en önemli kurallardan biri.

3. Telefonlarınızı Kapatın

Illinois Eyalet Üniversitesi profesörlerinden Brandon McDaniel’in çalışmaları, teknoloji bağımlısı ebeveynlerin çocuklarında davranış bozuklukları görülebileceğini açıklıyor. McDaniel’in 170 Amerikalı ebeveyn ile yaptığı bir araştırma, telefonlarına, tabletlerine delicesine bağımlı yaşayanların, çocuklarıyla kopuk bir ilişkiye sahip olduğunu gösteriyor. Bu kopukluk çocukları yalan söylemeye, agresif davranmaya, içine kapanmaya ve zaman zaman ağlama krizlerine yöneltebiliyor.

4. Çocuklarınıza Şarkı Söyleyin

Bebeklerin anne karnından itibaren dışarıdan gelen sesleri tanıyabildiğini zaten biliyorsunuz. Bunun üstüne bir de onlara şarkılar söylemek, ikili ilişkiyi çok daha güçlü kılıyor. Montreal Üniversitesi’nde yapılmış olan bir çalışma, bebeklerle konuşmaktansa onlara şarkılar söylemenin çok daha sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu açıklıyor. Stanford Üniversitesi’nden Dr. Daniel Abrams ise anne sesinin çocukların ilerideki hayatındaki sosyal gelişimleri üzerinde olumlu bir iz bıraktığını söylüyor.

5. Birlikte Oyun Oynayın

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar oyun oynamayı seven, aktif annelerin çocuklarının diğer çocuklara göre daha girişken ve aktif olduğunu gösteriyor. Anne ve çocuğun birlikte hareketli bir yaşama sahip olması, sadece ilişkilerinin güçlü olmasını değil aynı zamanda çocuğun sağlıklı bir birey olarak büyümesini de sağlıyor.

Ama mutlu çocuk yetiştirmek için her şeyden önemlisi, sizin de mutlu bir kadın veya erkek olmanız... Bu nedenle hayatta size stres ve sıkıntı veren olayları veya kişileri tespit edip, bunlarla ilgili kararlar almak ailenizin mutluluğu için çok önemli...

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.