Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Mutlu Bir İlişki Kurmanın 10 Yolu

SEV26 Mayıs 2017

mutlu ilişki

Hayatta her şeyin mantıkla açıklanabilecek sebepleri ve sonuçları vardır. Aşkın bile! Hele ki iş ilişkilere gelince, belli birtakım kuralların olması kaçınılmaz... İşte ilişkinizin “sonsuza kadar mutlu” geçmesini sağlamanız için 10 kural.

1. En Mutlu Anılarınızı Yeniden Canlandırın

mutlu anılar

Hepimiz ister istemez ilişkimiz eskidikçe karşımızdaki kişiye karşı daha anlayışsız veya toleranssız olabiliyoruz. Eskiden önemsemediğimiz konular, sonradan affedemediğimiz olaylar haline gelebiliyor. O “anlayışlı” ve “sevgi dolu” günlere geri dönmek için, o günlerdeki mutlu anılarınızı düşünün. Bu hatıralar karşınızdaki adama veya kadına neden aşık olduğunuzu hatırlatacak, onu ilk zamanlardaki gibi görmenizi sağlayacaktır.

2. İsteklerinizi Dile Getirmekten Çekinmeyin

açık konuşmak

Yıllar geçtikçe karşımızdaki kişinin bizim isteklerimizi, beklentilerimizi bilmesini, biz söylemeden bunları yapmasını bekleriz. Bu beklentileri konuşmamak ilişkiyi çıkmaza sokup mahvedebilir. Bu nedenle iş ego savaşlarına dönüşmeden karşınızdaki kişiye isteklerinizi söyleyin ki, o da ne yapması veya yapmaması gerektiğini bilsin.

3. “Günün Nasıl Geçti?” Diye Sormayın

günün nasıl geçti

Bu gibi sıkıcı soruların yer aldığı diyaloglar sizi birbirinize yakınlaştırmaz. Bilakis hayatınızı sıkıcı bir rutine dönüştürür. Bunun yerine daha spesifik sorular sormaya bakın. Mesela “Bugün ofiste seni şaşırtan bir şey oldu mu?” veya “Sıkıcı bir toplantı mıydı?” gibi farklı sorular iletişim kanalını daha kolay açacaktır.

4. Birbirinizin Uzmanı Olun

ilişkide destek olmak

Karşınızdaki kişinin zevklerini, tercihlerini, hobilerini ne kadar iyi biliyorsunuz? Nelerin gerçekten onu mutlu ettiğinin farkında mısınız? Sorular sormaktan çekinmeyin. Ayrıca sevgilinizin/eşinizin yaşadığınız olaylara ve durumlara karşı tepkilerini iyi gözlemleyin. İleride benzer bir şey olduğunda bunları hatırlatmanız hoşuna gidecektir.

5. Çekici Kalın

çekici kalın

Burada bahsettiğimiz şey, gündelik hayat içerisinde çekici ve arzulanır olmakla ilgili. Karşınızdaki kişinin hangi davranışlarının size çekici geldiğini gözlemleyin. Sonra bunları birbirinize söyleyin.

6. Beraber Program Yapma Konusunda Yaratıcı Olun

mutlu ilişkiler

İnternette bununla ilgili tonlarca fikir bulabilirsiniz. Veya kendi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Pizza-film gecesi her zaman bekleyebilir. Birlikte eğlenebileceğiniz aktiviteler üzerine yoğunlaşın. Mesela romantik bir akşam yemeği organize etmek yerine daha sıra dışı fikirler üzerine kafa yorun.

7. Sorunları Belli Bir Mesafede Tutun

sorunları büyütmemek

Modern hayatın stresi en mutlu ilişkileri bile yıkabilir. Bu nedenle sevdiklerinize zaman ayırırken, endişelerinizi veya sıkıntılarınızı yanınızda taşımayın. İş yerindeki sorunlarınıza kendinizi siper etmeyin. Bu sorunlara karşı direnç göstererek yaşam döngünüze zarar vermelerini önleyin.

8. Anlaşmazlıkları Nasıl Çözeceğinizi Öğrenin

anlaşmazlıkları çözmek

Her ilişkide sorunlar ve tartışmalar olur. Ve her ilişkinin de bu anlaşmazlıkları çözme yöntemi farklıdır. İlişkinizin dinamiklerine göre karşınızdakine zaman tanımayı, bu sorunları uzatmamayı ve çözmeyi öğrenin.

9. Gerçek Duygularınızı Gösterin

gerçek duygular

Bazı durumlarda özellikle kadınlar sabredip sabredip, son noktada patlama eğilimi gösterirler. Halbuki patlamadan önce ufak ufak tepkilerinizi göstermelisiniz ki karşınızdaki duygularınızın farkında olsun. Hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz, kendinizi yalnız hissediyor olabilirsiniz veya beklentilerinizin karşılanmadığını düşünebilirsiniz. Her sorunu konuşmak için son anı beklemeyin.

10. Özür Dilerken Samimi Olun

özür dilemek

Özür dilemek bir ilişkinin en önemli kurallarından biridir ama kalpten gelmesi şartıyla... Bir sorunla ilgili hatalarınızı kabul ediyorsanız, bunu söylerken dürüst olun ve bu sorunla ilgili ne yapacağınıza dair planlarınızı anlatın. Sadece gerçekler, sevdiğiniz kişinin sizi tam anlamıyla affetmesini sağlayacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 24 Eylül 2017

Yeşile önem veren, çevre bilinci olan bireylerin insan ilişkileri ve topluma uyumu  güçlü oluyor. Bu nedenle çevreye duyarlı çocuklar büyüdükleri zaman insanları ve hayatı çok daha fazla seviyorlar. İşte çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için 5 öneri…

1. Doğadaki Muhteşem Uyumu Ona Gösterin


Doğada gördüğü her canlının, her bitkinin ve her olayın birbiriyle çok kuvvetli bağları olduğunu ona göstermeye çalışın. Böylece insanların yaşaması için ağaçların ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilir. Doğal dengenin, her canlıya duyulan saygıyla, yeşil alanları koruyarak sağlanabileceği, daha güzel bir dünyada yaşamak için insanlara çok daha büyük roller düştüğü çocuklara basit örneklerle anlatılmalı.

2. Önce Kendiniz Örnek Olun

Çocuklar rol model aldıkları anne ve babalarının yaptıkları davranışları dikkatlice gözlemler ve pek çoğunu da taklit ederler. Yani onları doğayı korumanın önemi konusunda uyarmaktansa çevreye değer veren, bunu her daim gösteren anne babalar olmak çok daha etkili. Evdeki gereksiz lambaları söndürmek, diş fırçalarken çeşmeyi kapatmak gibi çok basit görünen ayrıntılar bile çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için büyük önem taşıyor.

3. Doğa ile Etkileşim Kurmasına İzin Verin

Dört duvar arasında, sokağa çıkmadan, park ve bahçelerde koşup oynamadan büyüyen çocukların çevreye duyarlı olmaları da zor. Çocukların doğayla tanışmaları, çevrelerinde gerçekleşen olayları bizzat gözlemlemeleri gerekiyor. Sahile gitmek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, ağaç dikmek gibi eylemler çevre bilinci kazanmalarına yardım ediyor. Çünkü küçük çocuklar ancak bu şekilde sadece insanların değil toprağın, havanın, suyun, hayvanların ve ağaçların da çok değerli varlıklar olduklarını algılayabilirler.

4. Çevre Dostu Hareketlerini Açıklamaktan  Çekinmeyin

Çevre bilinciyle yaptığınız her hareketi çocuğunuza açıklayın. Örneğin eğer naylon poşet kullanmıyorsanız bunun nedenlerini, çevreyi korumanın önemi üzerine vurgu yaparak açıklayabilirsiniz. Böylece bir kişinin bile büyük farklar yaratabileceğine dair inancı artar. Tüm bunları evrensel, hak ve etik odaklı bir bakış açısıyla verebilirsiniz. Ancak bu şekilde çevreye karşı kendi düşünce ve çözümlerini oluşturabilirler.

5. Evde Çiçek ve Evcil Hayvan Olmalı

Evde imkanlar elverdiğince çiçek veya bitki yetiştirip çocuğunuza sulama, bakım gibi ufak ama yararlı sorumluluklar verebilirsiniz. Böylece çocuklar doğayı korumak için karşılıklı bir denge olduğunu kolayca fark eder ve uzun vadede çevre bilinçleri de artar. Ayrıca evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar da aynı şekilde çevreye karşı daha duyarlı ve sevgi dolu olur. Çünkü karşılıksız sevgiyi yalnızca insanlardan değil doğadan ve hayvanlardan da alabileceklerini anlıyorlar.

Çevreye bilinçli çocuklar yetiştirmenin yanı sıra eminiz ki siz de her anne baba gibi çocuğunuzun geleceğini maddi güvence altına almak istersiniz. Ferdi Kaza Sigortası ile tanışmaya ve tüm bu endişeleri azaltmaya ne dersiniz? Üstelik bu sigorta ile Cigna Finans’ın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabileceksiniz. 

 Hemen Başvur