Mutlu Bir İlişki Kurmanın 10 Yolu

Buradasınız

Sev 26 Mayıs 2017

mutlu ilişki

Hayatta her şeyin mantıkla açıklanabilecek sebepleri ve sonuçları vardır. Aşkın bile! Hele ki iş ilişkilere gelince, belli birtakım kuralların olması kaçınılmaz... İşte ilişkinizin “sonsuza kadar mutlu” geçmesini sağlamanız için 10 kural.

1. En Mutlu Anılarınızı Yeniden Canlandırın

mutlu anılar

Hepimiz ister istemez ilişkimiz eskidikçe karşımızdaki kişiye karşı daha anlayışsız veya toleranssız olabiliyoruz. Eskiden önemsemediğimiz konular, sonradan affedemediğimiz olaylar haline gelebiliyor. O “anlayışlı” ve “sevgi dolu” günlere geri dönmek için, o günlerdeki mutlu anılarınızı düşünün. Bu hatıralar karşınızdaki adama veya kadına neden aşık olduğunuzu hatırlatacak, onu ilk zamanlardaki gibi görmenizi sağlayacaktır.

2. İsteklerinizi Dile Getirmekten Çekinmeyin

açık konuşmak

Yıllar geçtikçe karşımızdaki kişinin bizim isteklerimizi, beklentilerimizi bilmesini, biz söylemeden bunları yapmasını bekleriz. Bu beklentileri konuşmamak ilişkiyi çıkmaza sokup mahvedebilir. Bu nedenle iş ego savaşlarına dönüşmeden karşınızdaki kişiye isteklerinizi söyleyin ki, o da ne yapması veya yapmaması gerektiğini bilsin.

3. “Günün Nasıl Geçti?” Diye Sormayın

günün nasıl geçti

Bu gibi sıkıcı soruların yer aldığı diyaloglar sizi birbirinize yakınlaştırmaz. Bilakis hayatınızı sıkıcı bir rutine dönüştürür. Bunun yerine daha spesifik sorular sormaya bakın. Mesela “Bugün ofiste seni şaşırtan bir şey oldu mu?” veya “Sıkıcı bir toplantı mıydı?” gibi farklı sorular iletişim kanalını daha kolay açacaktır.

4. Birbirinizin Uzmanı Olun

ilişkide destek olmak

Karşınızdaki kişinin zevklerini, tercihlerini, hobilerini ne kadar iyi biliyorsunuz? Nelerin gerçekten onu mutlu ettiğinin farkında mısınız? Sorular sormaktan çekinmeyin. Ayrıca sevgilinizin/eşinizin yaşadığınız olaylara ve durumlara karşı tepkilerini iyi gözlemleyin. İleride benzer bir şey olduğunda bunları hatırlatmanız hoşuna gidecektir.

5. Çekici Kalın

çekici kalın

Burada bahsettiğimiz şey, gündelik hayat içerisinde çekici ve arzulanır olmakla ilgili. Karşınızdaki kişinin hangi davranışlarının size çekici geldiğini gözlemleyin. Sonra bunları birbirinize söyleyin.

6. Beraber Program Yapma Konusunda Yaratıcı Olun

mutlu ilişkiler

İnternette bununla ilgili tonlarca fikir bulabilirsiniz. Veya kendi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Pizza-film gecesi her zaman bekleyebilir. Birlikte eğlenebileceğiniz aktiviteler üzerine yoğunlaşın. Mesela romantik bir akşam yemeği organize etmek yerine daha sıra dışı fikirler üzerine kafa yorun.

7. Sorunları Belli Bir Mesafede Tutun

sorunları büyütmemek

Modern hayatın stresi en mutlu ilişkileri bile yıkabilir. Bu nedenle sevdiklerinize zaman ayırırken, endişelerinizi veya sıkıntılarınızı yanınızda taşımayın. İş yerindeki sorunlarınıza kendinizi siper etmeyin. Bu sorunlara karşı direnç göstererek yaşam döngünüze zarar vermelerini önleyin.

8. Anlaşmazlıkları Nasıl Çözeceğinizi Öğrenin

anlaşmazlıkları çözmek

Her ilişkide sorunlar ve tartışmalar olur. Ve her ilişkinin de bu anlaşmazlıkları çözme yöntemi farklıdır. İlişkinizin dinamiklerine göre karşınızdakine zaman tanımayı, bu sorunları uzatmamayı ve çözmeyi öğrenin.

9. Gerçek Duygularınızı Gösterin

gerçek duygular

Bazı durumlarda özellikle kadınlar sabredip sabredip, son noktada patlama eğilimi gösterirler. Halbuki patlamadan önce ufak ufak tepkilerinizi göstermelisiniz ki karşınızdaki duygularınızın farkında olsun. Hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz, kendinizi yalnız hissediyor olabilirsiniz veya beklentilerinizin karşılanmadığını düşünebilirsiniz. Her sorunu konuşmak için son anı beklemeyin.

10. Özür Dilerken Samimi Olun

özür dilemek

Özür dilemek bir ilişkinin en önemli kurallarından biridir ama kalpten gelmesi şartıyla... Bir sorunla ilgili hatalarınızı kabul ediyorsanız, bunu söylerken dürüst olun ve bu sorunla ilgili ne yapacağınıza dair planlarınızı anlatın. Sadece gerçekler, sevdiğiniz kişinin sizi tam anlamıyla affetmesini sağlayacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.