Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Migrenin Şaşırtıcı 5 Belirtisi
Migrenin Şaşırtıcı 5 Belirtisi

iyihisset.com

23 May 2018

Çoğu zaman dayanılmaz bir hal alan baş ağrısının birçok çeşidi mevcut. Aralarında en çok bilinen ve korkutucu olanı ise migren ağrıları. Peki bu dillerde dolaşan ve çözümü neredeyse umutsuz gibi gözüken migren nedir? Ataklar halinde ortaya çıkan yoğun baş ağrısı olarak tanımlanan migren, genetik faktörlü olmasının yanı sıra çevresel ve hormonal kaynaklı da ortaya çıkabiliyor. Tanısı uzunca bir süreç gerektiren migrenin belirtilerini 5 maddede sizler için derledik.

Yaşanan kısa süreli depresyonlar

Migren nedir sorusunun yanıtları çok fazla olsa da belki de ilk belirtisi ruhsal olarak çöküntüdür. Sürekli stres altında yaşayan bireyler açısından ruh bunalımları ne kadar mümkünse, migren hastaları için de sinirlilik ve huysuzluk ile başlayan ruhsal çöküntü de bir o kadar normaldir. Yapılan araştırmalar ruh hastalıklarının migreni tetikleyebildiğini ortaya koymuştur.

Sürekli esneme

Migren için kesin bir belirti sayılmamakla birlikte vücudun oksijensiz kalması itibariyle sürekli esneme, en önemli migren belirtileri arasında gösterilir. Bu belirti, migren ağrılarından çok kısa süre öncesinden başlayarak alarm niteliğinde kendini gösterir. Eğer çok uykunuz yoksa ve bolca esnemeye başladıysanız dikkat edin…

Migren, günün herhangi bir saatinde sizi yakalayarak hayat standartlarınızı hızla düşürebilir. Böyle durumlarda acil bir desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Siz de olası istenmeyen durumlarda nazar boncuğundan daha fazla koruma sağlayan Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırarak kendinizi ve ailenizi koruma altına alabilirsiniz. Kaza sonucu hastanede yatmanız gerekirse günlük 600 TL'ye kadar tazminat sağlayan bu sigorta ile migrene karşı da bir adım önde olursunuz.

Kas ve eklem ağrıları

Migren ağrıları tüm başta görülebildiği gibi başın sadece belli bir kısmından başlayarak da devam edebilir. Ağrı boyunca gerçekleştirilen fiziksel aktiviteler ile de ağrı artar ve zamanla vücuttaki tüm kas ve eklem bölgelerini etkiler. Migren belirtileri arasında gösterilen ve kişinin hareket sınırını büyük oranda etkileyen bu tarz ağrılar ile de migren kendini gösterebilir.

Migrenin aurası

Yüzyıllardır insanlar migren nedir sorusunun yanıtlarını aradılar. Şiddetli baş ağrılarından hemen önce görülen bazı nörolojik belirtiler migrenin aurası olarak nitelendirilir. Görsel ve duyusal olarak iki aşamada görülen bu durum, hemen ardından şiddetli ağrıları ile kendini gösterir. Migren belirtileri arasında en güçlü kendini belli eden aura dönemi, görsel olarak ışığa karşı duyarlılık ve gözlerin önünde noktaların uçuşması olarak tanımlanan durum, duyusal aurada ise dilde ve ağızda uyuşma, kol ve bacaklarda ise iğne batma hissi olası kendisini gösterir.

Mide bulantısı

Düzensiz yeme içme alışkanlıkları, yüksek oranda alkol ve kafein tüketimi sağlık açısından oldukça zararlı durumlara neden olabilir. Migren hastaları için ise bu gibi alışkanlıklar ile beraberinde gelen mide bulantısı ve kusma belirtileri, migren ağrılarının habercisi niteliğindedir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.