Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Mide Bulantısına İyi Gelenler
Mide Bulantısına İyi Gelenler

iyihisset.com

28 Haz 2018

Can sıkıcı bir durum olan mide bulantısı, yoğun kusma isteğiyle birlikte bizlere kabus gibi dakikalar hatta bazen saatler yaşatabilir. Bu gibi durumlarda ilk yaptığımız şey etrafımıza mide bulantısına ne iyi gelir sorusunu sormak olur. Peki gerçekten de mide bulantısını ne geçirir? İşte bizleri o kötü anlardan kurtaran ve mide bulantısına iyi gelen şeyler!

Doğrulun

Aslında küçükken annenize sorduğunuz mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı hala geçerliliğini koruyor. Hatırlayın, o zamanlarda anneniz yemekten sonra hemen yatmamanız gerektiğini söylerdi. O yüzden mideniz bulandığında iki büklüm yatarak midenizi kasmak yerine doğrulun ve midenize baskı gelmeyecek şekilde dik oturun.   

Hava Alın

Mide bulantısı yaşadığınız sırada kapalı bir ortamdaysanız, mutlaka bir cam açarak taze hava soluyun ve derin nefes almaya gayret gösterin. Nefesinize odaklanarak mide bulantısı fikrinden uzaklaşmaya çalışın.

Soğuk Kompres Yapın

Mide bulantısı vücut ısınızı yükseltebilir ve bu da sizi daha rahatsız edebilir. Mide bulantınızın yoğun olduğu zamanlarda ensenize soğuk kompres yapın. Birkaç dakika boyunca tutacağınız bu buz kompresi size iyi gelecektir.

Zencefil Tüketin

Mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı aslında zencefilde saklı. 2000 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde yapılmış olan bir çalışma, zencefilin denizden kaynaklı mide bulantısı, sabah bulantısı ve kemoterapiden kaynaklı mide bulantısına iyi geldiğini kanıtlamış. Siz de bir dilim zencefil yiyebilir, zencefil çayı içebilir ya da zencefil yağı koklayabilirsiniz.

Naneden Faydalanın

Ferahlatıcı etkiye sahip olan nane de “Mide bulantısına ne iyi gelir?” sorusunun cevaplarından biri. Taze nane ya da nane yağı koklayabilir, nane çayı içebilir, nane şekeri emerek hem ferahlayabilir hem de mide bulantınızı bastırabilirsiniz.  

Kraker Yiyin

Özellikle sabah saatlerinde meydana gelen mide bulantısına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız, tatsız tuzsuz krakerlerin derdinize derman olacağını söyleyebiliriz. Kuru bir tost da sizi bu can sıkıcı durumdan kurtarmaya yardımcı olacaktır.

Sakinliğinizi Koruyun

Mide bulantısı ile karşılaştığınız zaman geriliyor olabilirsiniz ama unutmayın ki gerginlik ve stres içinde bulunduğunuz durumun en büyük düşmanı. Mide bulantısına ne iyi gelir diye kendinizi yiyip durmayın. Onun yerine sakinliğinizi koruyarak bu durumun geçeceğini ve iyileşeceğinizi kendinize tekrarlayın ve derin nefes alın. Hatta bu gibi durumlarda meditasyon da yaparak ruhunuzu besleyebilirsiniz.

Sindirimi Zor Yiyeceklerden Uzak Durun

Mide bulantısına sahipseniz hazmetmesi zor yiyecekler yemeyin. Özellikle kızartmalardan ve yağlı besinlerden uzak durmaya çalışın.

Susuz Kalmayın

Sıvı kaybetmek mide bulantısını tetikleyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Mide bulantısına ne iyi gelir diye düşünürken kendinizi susuz bırakmamanız gerektiğini unutmayın. Asitli içecekler ile paket meyve suları içmek yerine su içmeyi tercih edin.

Bitki Çayları İçin

Her şeyi denemenize rağmen mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun yanıtını hala bulamadıysanız, yapımı oldukça kolay olan bitki çaylarına yönelebilirsiniz. Özellikle papatya ve melissa çayı mide bulantısına iyi gelen içecekler arasında.

Akupresür Tekniğini Deneyin

Bir Çin tıp tekniği olan akupresür vücudunuzdaki ana organlara yaptığınız basınç ile birlikte etkisini göstermeye başlıyor. Birçok rahatsızlığa çare olan akupresür yöntemini mide bulantısı için uygulamak isterseniz, bileğinizin iç kısmındaki noktaya dairesel hareketlerle hafifçe basınç uygulayabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.