Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Köpeğinize Asla Vermemeniz Gereken 14 Yiyecek
Köpeğinize Asla Vermemeniz Gereken 14 Yiyecek

iyihisset.com

21 May 2018

Sevimli dostunuz, yemeğinizi yerken bir anda yanınızda bitiverip, yemeğinizi paylaşmanız için size tatlı tatlı bakmaya mı başlıyor? Buna karşılık siz de onun o sevimli haline dayanamayıp yemeğinizden bir parça veriyor musunuz? Bunu yaparken farkında olmadan ona zarar veriyor olabilirsiniz. Siz siz olun, birazdan sayacağımız yiyecekleri köpeklerinize sakın vermeyin.

1. Soğan ve Sarımsak

Yemeklerinizde sarımsak ve soğan kullanıyorsanız, kalanları köpeğinizle paylaşmamanızda fayda var. Çünkü sarımsak ve soğan, köpeklerdeki kırmızı kan hücrelerini parçalayabilen allium bitki ailesinin bir parçası. Bu da köpeklerinizde kansızlığa sebep olabilir.

2. Şeftali, Erik ve Hurma

Pek çok meyvenin köpeklerde beslenme konusunda pek iyi bir fikir olmadığını biliyor musunuz? Çünkü köpekler, bizim meyvelerden aldığımız yararları almazlar. Bilakis zarar görebilirler. Ama asıl sorun meyveler değil, çekirdekleri! Çünkü çekirdekler ciddi bağırsak tıkanıklıklarına neden olabiliyor. Bununla birlikte, içeriğinde insanlara ve evcil hayvanlara ciddi zararlar verebilecek siyanür bulunuyor. Kısacası köpeğinize erik veya şeftali verdiğinizde tamamını yiyebilir, bu da hiç de aklınıza gelemeyecek sorunlara yol açabilir. Buna ek olarak hurma tohumları da bağırsakta iltihaba neden olarak, köpeğinizin rahatsızlanmasına neden olabilir.

3. Maya

Maya ve hamur, pişmeden önce köpeğiniz için son derece tehlikeli bir besin kaynağı. Çünkü yediğinde midesinde büyümeye devam ediyor ve köpeğinizin sindirim sisteminde gaz birikmesine neden oluyor. Bu da sadece acı verici olmakla kalmıyor, aynı zamanda mide veya bağırsakların tıkanmasına da neden olabiliyor. Mayaların aynı zamanda köpeğinizi sarhoş edilebilecek etanolü ürettiğini de belirtelim.

4. Üzüm ve Kuru Üzüm

Üzüm, köpeklerde böbrek yetmezliğine ve karaciğer hasarına neden olabilecek kadar tehlikeli. Bu nedenle konu köpeklerde beslenme olunca üzümü aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Köpeğinizin üzüm yediğini gördüğünüzde, tıbbi destek almayı ihmal etmeyin. Bazen bunun ihmali ölümle bile sonuçlanabiliyor.

5. Alkol

Maya ile ilgili maddeyi okuduktan sonra, sarhoş olmanın köpeğiniz için çok uygun olmadığını zaten tahmin etmişsinizdir. Olur da biriyle karşılıklı içme ihtiyacı duyarsanız, köpeğiniz yerine bir insanı tercih edin. Çünkü alkolün az miktarı bile köpeğinizde kusma, ishal, merkezi sinir sistemi depresyonu, eşgüdüm problemleri, solunum zorluğu, koma, hatta ölüme neden olabilir.

6. Şeker ve Sakız

Hem sakız hem de şeker, sıklıkla diş macunu ve bazı diyet gıdalarında bulunan ksilitol adlı bir tatlandırıcı içerir. Ve bu ksilitol eninde sonunda köpeklerde insülin direncinin azalmasına sebep olur.

7. Koçanlı Mısır

Mısır pek çok köpek gıdasında bir numaralı dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Ancak evcil hayvanınızı beslerken, mısırın doğal ve koçanlı halini vermeyin. Çünkü köpeğiniz mısır tanelerini tükettikten sonra koçanını da yemeye devam edebilir ve bu da sindirim sorunlarına sebep olabilir. Ve bu problemler, köpeğinizi ameliyat masasına kadar götürebilir.

8. Kafein

Köpekler elbette kahve içmezler, siz de onlara kahve ikram etmezsiniz ancak olur da ulaşabilecekleri bir yerde kafein içeren kahve, gazlı içecek ve enerji içeceği bulurlarsa, bu onlar için tamamen zehir anlamına gelir. Bu içeceklerde bulunan metilksantinler, kusma ve ishal, nefes darlığı, aşırı susuzluk ve idrara çıkma, hiperaktivite, anormal kalp ritmi, titreme, ve nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir.

9. Çikolata

Kafein gibi çikolata da metilksantin içerir ve kafeinle aynı tehlikeli yan etkileri taşır. Her çeşit çikolata bu bileşikleri içerir ancak bazı çeşitlerde daha yaygın görülür. Özellikle bitter çikolata, köpekler için çok zararlıdır.

10. Tuz

Fazla tuz tüketimi, köpeğinizde aşırı susama, idrara çıkma ve sodyum iyonu zehirlenmesine neden olabilir. Köpeğinizin aşırı tuzlu gıdalar tükettiğini gördüyseniz, ona bol miktarda su vermelisiniz.

11. Süt ve Süt Ürünleri

Bütün köpekler laktoza toleranssız değildir ve olmayanlar da ara sıra dondurma ya da yoğurt yiyebilirler. Buna rağmen en iyisi yine de süt ve süt ürünlerinden çoğunlukla kaçınmak. Kusma, ishal ve diğer sindirim problemlerine sebep olabileceği için bu ürünler köpeklerde beslenme konusunda pek tavsiye edilmezler. Bazı durumlarda ise, kaşıntı şeklinde alerjik reaksiyon yatabilirler.

12. Avokado

Avokado, köpekler için zehirli olabilecek persin bileşenini içerir. Diğer yandan persin, köpeklerde ishal, kusma ve kalp tıkanıklığına neden olabilir. Persin içermesinin yanı sıra köpeğinizi tıkayacak bir çekirdeği ve kalın kabuğu olduğu için de köpeğinizin avakado tüketmesine engel olmalısınız.

13. Et Yağları

Köpeğiniz tabağınızda artan yağ ve kemiklerden hoşlanıyor öyle değil mi? Öyle olabilir ama çok fazla yağ yemek, köpeklerde pankreatite (pankreas iltihabı) yol açabilir. Diğer taraftan evcil köpeklere verilen kemikler, köpeğin boğulmasına ve sindirim sisteminde hasara neden olabilir.

14. İnsan İlaçları

Aldığınız ilaçların, köpeğiniz için de aynı faydaları sağlayacağını düşünmek büyük hata! Veterineriniz önermediği sürece köpeğinize ilaç vermeyin. Zehirlenmesine sebep olabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.