Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Buradasınız

Sev 07 Mayıs 2022

Cildimiz zaman zaman içinde bulunduğumuz olumsuz şartlar ve nedenlerden dolayı morarma, kararma ve kızarıklık gibi tepkiler verebiliyor. Çok farklı hastalıklara ya da mevsimsel alerjilere bağlı olarak ortaya çıkan bu durumlardan biri de koltuk altında meydana gelen kararma ya da morarmalar. Halk arasında erkeklere oranla kadınlarda daha sıkça görülen bir sorun olarak ortaya çıkan bu durumun en başlıca nedenlerinden birisi ise koltuk altı temizliği sırasında ağda yapılırken oluşan morarma ve kararmalar. Koltuk altının kararması için pek çok sebep olabilir fakat önemli olan kararmanın kalıcılığının devam etmemesi ve bunun için yapmamız gerekenlerdir. İşte koltuk altı kararmaları konusunda bilmen gerekenler.

Koltuk altı kararması nedir?

sağlık, koltuk altı, kararma, morarma

Koltuk altı bölgesinde morarmalar ya da kararmalar olarak kendisini gösteren dermatolojik olan bu durum, genel olarak genetik kaynaklı kabul ediliyor. Cildin yapısına göre kullanılan kremler, deodorantlar, ağdalar da morarmalara neden olabiliyor. Koltuk altı kararmaları zaman zaman aşırı terleme nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Epilasyon aletlerinin de bu sıkıntıya neden olduğu biliniyor.

Koltuk altı kararmasının başlıca nedenleri

sağlık, koltuk altı, kararma, morarma

Koltuk altı temizliği yapılırken ağdayı üst üste aynı yere yapıştırmak, ağdanın çok sıcak olması, jiletin deri yüzeyine zarar vermesi kan toplanmasına ve kararlamalara yol açabilir. Bunun yanında besin eksikliği de zaman zaman koltuk altı kararmalarına neden olarak kabul edilebiliyor. Vücuttaki vitaminler kandaki alyuvarlar yani kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olurlar. Yeteri miktarda C vitamini almayan bireylerde cilt kararması fazlaca görülür. Demir eksikliği ve K vitamini eksikliği de koltuk altı kararmasını beraberinde getiren etkenlerdir. Yine ani yapılan hareketler ve spor yaparken yeteri kadar ısınamamak da morarmaya ya da kararmaya neden olabilir. Kan kanseri olan kişilerde vücutlarının belirli bölgeleri morarır. Koltuk altı kararmaları da bu hastalıkta yaygındır. Devamlı olarak ağır kaldırmak da koltuk altının belirli bölgelerinde kararmaya sebep olmaktadır. Koltuk altına kullanılan kozmetik ürünlerinin (roll-on, deodorant, sprey, krem) kalitesizliği de koltuk altı kararmasına sebep olabilmektedir.

Koltuk altı kararması nasıl tedavi edilir?

sağlık, koltuk altı, kararma, morarma

Eğer koltuk altında sebebini bilmediğin bir kararma mevcut ise bunun için öncelikle bir uzmana başvurman gerekmektedir. Vücudumuzda olan her şeyin bir nedeni vardır. Herhangi bir sorun kendini morarma ya da kararma olarak gösterebilir. Bir uzmana başvurarak kan testlerini yapıp vücudunun gereken vitaminleri almasını sağlayabilirsin. Morarmalar ya da kararmalar vitamin eksikliğinin habercisi olabilir.

Yine aşırı tıraşlamak, ağda yapmak gibi sebeplerden de kararmalar mümkün olabilir. Özellikle ağdadan sonra koltuk altını suyla yıkamak kararmaları arttırabilir. Ağda yapmaktan kaynaklı olan kararma için limon sürebilirsin. Limon içindeki besin değerleri gereği rengini açıp, iyileşmeye de yardımcı olabilir. Tıraşlamaktan kaynaklı bir kararma söz konusu ise nemlendiriciler ve vitamin içerikli kremler kullanabilirsin.

Hijyene de dikkat etmelisin

Koltuk altı hijyeninizi düzenli bir şekilde yaparak da koltuk altı kararmalarını engelleyebilirsin. Koltuk altını sürekli dezenfekte etmelisin ama bunu yaparken de mutlaka cilt tipine uygun ürünleri kullanmalı ve o bölgeyi tahriş etmemeye özen göstermelisin. Koltuk altında oluşan bakteriler de kıl köklerinin enfeksiyon kapmasından kaynaklı kararmalara yol açabilir. Bunun için sürekli yıkamak ve temiz tutmak çok önemlidir.

Tıbbi destek alman gerekebilir

sağlık, koltuk altı, kararma, morarma

Koltuk altı kararmaları birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilecekleri gibi birçok zamanda farklı hastalıklara dayalı olarak oluşabilirler. Bu durumda bir doktorun gözetiminde tedavi olman ve bu işin profesyonellerinin önereceği tedavi süreçlerini takip etmelisin. Reçeteli ilaçlar ve doktorunun yapacağı uygulamalarla koltuk altı problemini daha rahat engellemen mümkün.

Koltuk altı kararması sıkça görülen dermatolojik bir hastalık ve tedavi edilmediği zaman günlük yaşam kalitesini de oldukça düşüren bir durum. Bunun için doktorunun gözetiminde olarak ve doğru uygulamaları yaparak bu sorunu aşman mümkün. Günlük hayat koşturmacasında başka sağlık problemleri ile karşılaşman da mümkün. Hem senin hem de sevdiklerinin sağlığınla ilgili ihtiyaç duyduğun her an QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Şimdi yüzde 10 hoş geldin indirimi ile sahip olabileceğin bu sigorta ile SGK katkı payı dışında özel sağlık kuruluşlarında ek bir ücret ödemeden muayene ve tedavi olabilirsin. Aynı zamanda check-up, online diyetisyen, online doktor gibi birçok ücretsiz sağlık hizmetinden de faydalanabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.