Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kış Aylarının Büyük Tehlikesi Zatürre
Kış Aylarının Büyük Tehlikesi Zatürre

iyihisset.com

21 Kas 2018

Kış ayları soğuklarının kendini hissettirmesiyle birlikte artan hasta olma ihtimalimize göre önlemler almaya başladık. Birçok farklı hastalığa yakalanma riskimiz bulunuyor. Bunlardan biri de pnömoni ya da diğer adıyla zatürre.  Peki, sağlığımızı tehdit eden zatürre nedir? Belirtileri nelerdir?

Zatürre nedir?

Akciğer iltihaplanması olarak bilinen zatürre, erken tanı konulduğu takdirde hiçbir şekilde yan etki veya hasar bırakmadan iyileşebileceğiniz bir hastalık olarak tanımlanıyor. Kişilerin vücut dirençlerine göre farklı etkiler gösteren zatürre, yoğun bakım gerektiren hastaların yüzde 40’ında ölümcül olabiliyor. Zatürrenin tedavisi KOAH, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği gibi hastalık durumlarında, kanser ve kortizon tedavisi görenlerde ve çocuklar ile yaşlı hastalarda daha da zorlaşıyor.

Zatürrenin belirtileri nelerdir?

Bakıldığında oldukça tehlikeli bir hastalık olan zatürrenin belirtileri neler? Bakteri, virüs ve mantarların da sebep olabileceği zatürre, akciğerlerimize nefes almamızı sağlayan hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı tarafından dolması sonucu yaşadığımız bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Öksürük ve balgam çıkarma, derin nefes alırken veya öksürürken göğüste ağrıların oluşması, nefes darlığı, bulantı, kusma, yüksek ateş, terleme ve titreme, halsizlik, özellikle yaşlı hastalarda bilinç kaybı gibi etkenler zatürrenin belirtileri arasında gösteriliyor.

Kimler risk grubunda yer alıyor?

Zatürre hastalığının vücut direncine göre etkiler oluşturduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Zatürre belirtileri hemen hemen her insanda görülebiliyor ama bazı gruplar için bu hastalık risk oluşturuyor. Özellikle 65 yaş üzeri yaşlılar, 2 yaşının altındaki çocuklar, kemoterapi veya kortizon gibi bağışıklık sistemini zayıflatan tedavilere maruz kalanlar, akciğer sorunları olanlar, kalp ve böbrek yetmezliği olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler zatürre hastalığı özelinde risk grubunda yer alıyor.

Zatürre bulaşıcı bir hastalık mıdır?

Zatürreye sebep olan bakteri, virüs ve mantarlar, yakın temas sonucunda ve solunum yoluyla alınırlar. Dolayısıyla zatürre bulaşıcı hastalıklar sınıfına giriyor. Özellikle kalabalık alanlarda daha hızlı bir biçimde yayıldığı da istatistikler arasında yer alıyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.