Kış Aylarında Sokak Hayvanlarını Korumak İçin Neler Yapabilirsin?

Buradasınız

Sev 04 Ekim 2022

sokak, hayvan, kış, yardım, yiyecek, barınma, su

Yazın sıcak ve güneşli günlerinden sonra bugünlerde sonbaharın serin ve zaman zaman yağmurlu günlerine merhaba dedik. Havalar yavaş yavaş soğuyacak ve kışın sert günleri başlayacak. Bu da zaten sokaklarda çok zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışan sokak hayvanları için bir o kadar daha zorlu zamanların başlaması demek. Yiyecek, barınma yeri, su gibi temel ihtiyaçlarından bile çok uzakta kalmak zorunda kalan sokak hayvanlarını korumak ve kollamak hepimizin görevi. Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde, kendilerini korumak ve ihtiyaçlarını karşılayacak besinleri bile bulmakta zorlanan sokaktaki küçük dostlarımız için yapabileceklerinden bazılarını bu yazımızda bulabilirsin.

Onlara barınacak yerler verebilirsin

sokak, hayvan, kış, yardım, yiyecek, barınma, su

Sokakta yaşayan minik dostlarımızın en büyük ihtiyaçlarından biri barınacak bir yuvadır. Birçok hayvan başını sokacağı bir yer olmadığı için doğrudan sokaklarda yatar ve bu nedenle de ya hastalanır ya da ölür. Onlar için yaşadığın yerin çevresinde uygun mekanlar bularak barınacakları bir yer hazırlayabilirsin. Bunun için evde kullanmadığın ya da gereksiz olan eski eşyalarından faydalanabilir ve küçük kulübeler oluşturabilirsin. Onları havanın çetin şartlarına, yağmura ve soğuğa karşı koruyacak bu mekanları apartman bahçelerine, boş arazilere ya da otoparklara yapman mümkün. Onlar için hazırlayacağın kapalı mekanlarla en büyük yardımlardan birini de yapmış olacaksın.

Kuşları da unutmayalım

sokak, hayvan, kış, yardım, yiyecek, barınma, su

Birçok kişi sokak hayvanı denilince sadece köpekleri ve kedileri düşünür. Ancak sokaklarda ve açık havada yaşayan ve nüfus olarak en az kedi-köpekler kadar olan kuşları da unutmamak gerekir. Kış aylarının zorlu şartlarından en çok etkilenen hayvanlardan biri de kuşlardır. Barınma ve yemek onlar için en büyük sorunlardandır ve sen de yapacağın küçük yardımlarla onlara destek olabilirsin. Evde kullanmadığın eşyalardan küçük evler hazırlayıp ağaçlara ya da balkonuna asabilirsin. Pet şişelerin yarısını keserek su koyabilir, buğday ya da ıslatılmış ekmekleri yemeleri için uygun yerlere bırakabilirsin. Kuşların pencere önlerine de çok sık konduklarını unutma. Eğer pencerelerin uygunsa yine buralara da yemek ve su koyabilirsin.

Arada ısınmaları için onlara yardımcı olabilirsin

sokak, hayvan, kış, yardım, yiyecek, barınma, su

Kış aylarında sokakta üşüyen minik dostlarımızı zaman zaman kapalı mekanlara alarak onların ısınmalarını sağlayabilirsin. Evde ya da iş yerlerinde bu iş için uygun mekanların varsa günün birkaç saati onları içeri alarak ısıtıcıları açabilir ve soğuktan korunmalarını sağlayabilirsin. Eğer çevrende çok sayıda sokak hayvanı varsa onları barınaklara da götürebilirsin.

Yemek desteğini esirgeme

sokak, hayvan, kış, yardım, yiyecek, barınma, su

Kışın, sokak hayvanlarının en çok zorlandığı konulardan biri de yemek bulmaktır. Hava şartlarının çetin olduğu zamanlarda dışarıda da çok vakit geçiremeyen minik dostlarımız, çoğu günü aç ve susuz geçirirler. Uzmanlara göre kış aylarında kediler 6 saat, köpekler ise 17 saat daha fazla aç kaldıklarında hayatları riske giriyor. Bu ortalama saatlerin aşılması durumunda vücut dirençleri düşen hayvanlar, soğuk havanın da etkisi ile donarak yaşamlarını yitirebiliyorlar. Sen de kış aylarında sokak hayvanlarına yemek vererek onlara yardımcı olabilirsin. Onların beslenmesine uygun şekilde mama alabilirsin. Eğer bunun için gücün yoksa evde kalan yemeklerden onlara uygun olanları verebilir, et ya da tavuk suyuna ekmek doğrayabilir, salam, sosis gibi sevdikleri gıdalardan verebilirsin. Burada dikkat etmen gereken en önemli nokta yemeklerin bozulmamış olmasıdır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bozuk yemekler oldukça rahatsız ve hasta edici sonuçlara neden olabilir. Yine kapının önüne ve açık havaya su bırakacaksan bunun da soğuk nedeniyle donmamasına dikkat etmelisin. Sık sık suyu kontrol ederek yenisini koyabilir ve hayvanların daha ılık su içmelerini de sağlayabilirsin.

Onlara kıyafet yardımı yapabilirsin

sokak, hayvan, kış, yardım, yiyecek, barınma, su

Sokak hayvanlarına yapabileceğin bir diğer yardım da kıyafetlerdir. Çevrende yaşayan, bildiğin, tanıdığın hayvanların özellikle geceyi daha sıcak geçirmelerini sağlamak için onlara kıyafet desteği verebilirsin. Kedi ve köpekler bu iş için en uygun hayvanlardır ve onları akşam giydirerek soğuğa karşı daha dayanıklı olmalarını sağlayabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.