Kendinizi Daha Sağlıklı Hissetmenizi Sağlayacak 5 Tüyo

Buradasınız

Sev 16 Aralık 2019

Sağlıklı ve uzun bir yaşama sahip olmak hepimizin hayali! Ancak bu hayal düşündüğünüz kadar uzak ve zor değil. Dikkat edebileceğiniz birkaç tüyo sayesinde siz de sağlıklı ve mutlu bir yaşama sahip olabilir, depresyon ve hastalık gibi olumsuzluklara elveda diyebilirsiniz.

 

 İşte daha sağlıklı bir hayat için dikkate almanız gereken 5 tüyo...

 

1. Bir evcil hayvan sahiplenin

Evcil hayvan sahiplenmek, stres seviyenizi azaltır ve sevgi dolu bir dostluk kazanmanıza olanak tanır. Ek olarak evcil hayvan sahiplendiğinizde daha aktif bir yaşam tarzına sahip olursunuz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki köpek sahibi olan insanlar, köpek sahibi olmayan insanlara göre çok daha sık ve düzenli egzersiz yapıyor! Aynı zamanda evcil hayvanlar, depresyonla savaşmak için de birebir! Kısacası minik bir dost sahiplenmek, hem ruhsal hem de bedensel olarak size en iyi gelebilecek değişimlerden biri!

 

2. Bahçe işleriyle ilgilenin

Bahçeyle ve toprakla ilgilenmek, ruhsal ve bedensel sağlığımız üzerinde düşündüğümüzden çok daha etkili! Örneğin gün içerisinde ev dışında geçireceğiniz bu vakit, D vitamini almanıza ve vücudunuzu çalıştırmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda bahçeyle ilgilenmek, demans hastalığına yakalanma riskinizi de azaltıyor. Ek olarak bahçe işlerinin depresyon ve yalnızlıktan kaynaklı psikolojik rahatsızlıklarla savaşmak için de birebir olduğunu söyleyelim!

 

3. Egzersiz yapın

Eğer sağlıklı ve uzun bir yaşam istiyorsanız sizi egzersiz yapmaya davet ediyoruz! Özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanma, uzun vadede hayat kalitenizi düşürebilir ve tip-2 diyabet gibi hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu nedenle düzenli olarak egzersiz yapmak, özellikle de karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak hayat kalitenizi arttırmak için oldukça önemli. Daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için düzenli olarak yürüyüş yapabilir, şeker gibi zararlı gıdaları hayatınızdan çıkarabilir ve öğünlerinizde sağlıklı besinlere daha fazla yer açabilirsiniz.

 

4. Uyku saatlerinize dikkat edin

Yeterli ve verimli bir uykunun beyin sağlığımız üzerindeki etkilerini daha önce duymuş olabilirsiniz! Beynimiz ve vücudumuz için verimli bir uykunun yerini ne yazık ki hiçbir besin ya da aktivite tutmuyor. Bu nedenle düzenli ve yeterli uyumaya dikkat etmeniz oldukça önemli. Hatta yetersiz uyumanın uzun vadede obezite ve diyabet gibi hastalıklara da neden olabileceğini hatırlatalım! Dolayısıyla ne kadar meşgul olursanız olun, her gün 7-8 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

 

5. Sağlıklı beslenin

Sağlıklı bir hayata sahip olmak işte bu kadar basit! Eğer aktif, psikolojik rahatsızlıklardan uzak, verimli ve uzun bir yaşama sahip olmak istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit. Paketli, işlenmiş ve hazır gıdalara elveda! Buzdolabınızda daha fazla proteine, sağlıklı yağlara ve lifli gıdalara yer açma vakti geldi. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, fiziksel sağlığınızı etkilediği gibi ruhsal sağlığınızı da etkiler. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz gerektiğini hatırlatalım!

 

Kaynak:

https://www.lifehack.org/850136/how-to-improve-health

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.