Kendi Enerjisini Üreten 5 Ev Modeli

Buradasınız

Sev 10 Ocak 2022

enerji, üretim, ev, gelecek, teknoloji

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında yenilenebilir enerji sistemlerine yapılan yatırımların sayısı gün geçtikçe artıyor. Büyük çaplı projelerin yanı sıra hane düzeyine indirgenen farklı enerji modelleri de mevcut. Bu enerji modelleri ile üretilen tasarruflu evlerde enerji için bir yandan üretim yapılırken bir yandan da enerjinin kullanımında ciddi azalmalar yapılabiliyor. Enerji Tasarrufu Haftası’na özel bu yazımızda senin için kendi enerjisini üreten 5 ev modelini araştırdık.

Kendi elektriğini üreten evler

enerji, üretim, ev, gelecek, teknoloji

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik farklı çalışmalar eş zamanlı olarak yürütülüyor. Çatı tasarımında güneş panelleri ile donatılan ekolojik evler kendi elektriğini üretebiliyor. Güneş panelleri ev sahiplerine maliyet avantajı sağlarken, daha temiz ve uzun ömürlü bir dünya için de karbon salınımını azaltıyor.

Rüzgâr enerjisinden faydalanan evler

enerji, üretim, ev, gelecek, teknoloji

Mimarlar ve mühendisler tarafından bahçesine kurulan rüzgâr panelleri sayesinde kendi enerjisini üreten evler bulunuyor. Rüzgar enerjisini ısı, ışık ve elektrik enerjisine dönüştüren bu paneller son dönemlerin mimari trendler arasında yer alıyor.

Hibrit evler

enerji, üretim, ev, gelecek, teknoloji

Fosil kaynaklar, güneş ve rüzgar enerjisini bünyesinde barındıran ev modelleri de son dönemlerde oldukça fazla rağbet görüyor. Hibrit evler, enerji bakımından adeta bir üretim merkezi. Dolayısıyla bu ev modeli enerji maliyetlerini sıfıra indiriyor.

Gün ışığından en iyi şekilde faydalanabilen evler

enerji, üretim, ev, gelecek, teknoloji

Alternatif enerji ve fosil enerji kaynaklarına ek, aydınlanma ve ısınma ihtiyaçları için güneşten faydalanmak da kullanılan bir yöntem. Sürdürülebilir evler sınıfında yer alan tavandan aydınlatmalı evler, güneş ışığından en iyi derecede faydalanabilecek şekilde tasarlanıyor.

Geri dönüştürülebilir evler

enerji, üretim, ev, gelecek, teknoloji

Geri dönüştürülebilir ev modellerinde kullanılan tüm malzemelerin geri dönüşüm ile yeniden üretilmesi mümkün. Genellikle ahşap malzemelerin tercih edildiği bu ev modellerinin mobil olarak tasarlanması da ev sahibi için büyük bir avantaj sağlıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.