Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kemik Kanseri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Kemik Kanseri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

iyihisset.com

27 Ara 2018

Genellikle bacak ve üst kol gibi uzun kemiklerin bulunduğu bölgelerde görülen kemik kanseri nadir rastlanan kanser türlerinden biri. Öyle ki, tüm kanser türlerinin yüzde 1’inden daha azını oluşturuyor. Kemik tümörleri genellikle iyi huyludur fakat kötü huylu tümörün ortaya çıktığı zamanlarda olmaktadır ve bu genellikle iki türlü gerçekleşebilir. Ya tümör direkt kemikte ortaya çıkabilir ya da meme, akciğer, böbrek ve prostat kanserlerinin kemiğe sıçramasıyla ortaya çıkabilir.

Kemik Kanseri Nedir?

Kemik kanseri kemik hücrelerinde başlar. İyi huylu kemik tümörleri genelde çocuklar ve gençlerde farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkar; röntgenlerde görülebilir. İyi huylu kemik tümörü cerrahi müdahale ile iyileştirilebilir ve ölüm riski neredeyse sıfırdır. Çoğunlukla bacak ve kol kemiklerinde görülen kemik kanseri bacakta uyluk kemiğinin bir bölümünde, dize yakın alt bacak kemiğinde ya da kolun omuza yakın kısmında sıkça görülebilir.

Kemik Kanseri Belirtileri

Kemik kanseri başlangıçta fark edilmeyebilir. Bacaklarda ve kollarda uzun süre geçmeyen ağrı; özellikle kaval kemiği, kaburga, eklem, kol ve bacaklarda şişme ve hassasiyet kemik kanseri belirtilerinden sayılabilir. Kemik kanseri belirtileri arasında, kendi kendine kırılan kemikler de yer alır. Ayrıca kemik ağrılarınız, aşırı yorgunluk, halsizlik ve iştahsızlık yaratıyorsa mutlaka doktorunuzu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Öte yandan herhangi bir şikayetiniz yoksa geleceğinizi şimdiden güvence altına almak için Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’nı da incelemeyi unutmayın.

Kemik Kanseri Türleri

Osteosarkom: En sık görülen kemik kanseri türüdür. Bu tümörde, hücreler kemiğe yayılır. Genelde çocuk ve genç erişkinlerde görülür. Erkeklerde daha yaygındır.

Kondrosarkom: En sık görülen ikinci kemik tümörüdür. Bu kanserli hücre kıkırdak üretir. Orta yaşlı ve yaşlı erişkinlerde pelvis kemiği, bacak veya kollarda ortaya çıkar. Nadiren görülür.

Ewingsarkom: Genellikle kemiklerde başlar fakat doku ve kaslarda da görülebilir. Çocuklar ve gençlerde daha sık görülür. Yaşlılarda oldukça nadirdir.

Kemik Kanserinin Tedavisi

Kemik kanseri tedavisi, kanserin türüne ve ne kadar yayıldığına bağlıdır. Kemik kanserinin evreleri ve kişinin genel sağlık durumu bu noktada oldukça önemlidir. Tedavideki ilk hedef hastanın hayatını kurtarmak olduğu için kimi zaman kol ve bacak kayıpları yaşanabilir. Ama günümüzde ilerleyen teknolojiler sayesinde bu oran yüzde 10’lara kadar geriledi. Çeşitli kemik kanseri türleri birbirinden farklı tedavilere cevap verebilir. Kemik kanseri tanısında, doktorunuz size en iyi tedavi yöntemini belirlemede rehberlik yapacaktır. Örneğin kemik kanserinin bazı türleri ameliyatla, bazı türleri kemoterapiyle, bazı türleri ise radyasyon terapisi ile tedavi edilebilir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.