Kediler Ne Söyler, İnsanlar Ne Anlar?

Buradasınız

Sev 17 Şubat 2017

Kedileri anlamak kuşkusuz hiç kolay değil! Ve her kedinin de kendine has, sürprizlerle dolu bir karakteri var.  Dünya Kediler Günü vesilesiyle onları biraz daha anlamaya çalışalım dedik.

“Belki benim de biraz özel alana ihtiyacım olabilir!”

Kedilerin kutulara girmeyi sevdiği tartışmasız bir gerçek. Peki bunu neden yapıyorlar? Araştırmalara göre saklanma ve keşfetme dürtüsü öncelikli sebepleri...

“Buranın manzarası çok güzel, dokunma bana”

Kedinizin önceki hayatında akrobat olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu konuda bir şey diyemeyiz ama pek çok kedi nasıl yapıyor anlayamasak da kapının üzerine çıkmaktan çok keyif alıyor… 

“Evet tebrikleri alayım canım!”

Kediniz ağzında bir şey tutarak getirdiyse, yine çerçöpü eve topladın diye ona kızmayın. Tek amacı avını size hediye ederek, biraz övgü almak.

“Belki biraz oyun fena olmazdı”

İşi gücü ortalığı dağıtmak değil, sadece biraz ilgi istiyor olabilir...

“İşini bitir ve hemen benimle ilgilenmeye başla!”

İşte biricik kedimizin tek amacının bizi rahatsız etmek olduğunu sandığımız anlardan biri! Halbuki o biraz sevilmek istiyor. Belki birazdan da fazla. :)

“Dişlerim kaşınıyor, ne yapabilirim ki!”

Kediniz ısırıyor diye boşuna ona kızmayın. Onu anlamaya çalışın. Yüksek ihtimalle dişleri kaşınıyordur. Bunun için ona oyuncak alabilirsiniz. Diğer taraftan yavru kediler kardeşleriyle oyun oynarken birbirlerini ısırmaya alışkındır. Sizinle de kardeşleriyle oynadığı gibi sert bir şekilde oynayabilir. Doğası bu, ne yapsın!

“Bak bu sana son uyarım!”

Eğer ki kediniz oturur pozisyondayken kuyruğunu sallamaya başladıysa sinirlerini bozan bir durumla karşı karşıya demektir. Bu, saldırmadan önce kendince son bir uyarı anlamına geliyor. Bunu sevimlilik göstergesi sanmayın, aman dikkat!

“Benimsin”

Kedinizin size devamlı sürünmesi özellikle de alnını yaslaması, size önem verdiğinin ve sizi kendisinin olarak işaretlediğinin göstergesidir. Amacı sadece sizi sevmek değil, aynı zamanda sahiplendiğini de göstermek.

“Biraz kusmak bana iyi gelecek”

Kediler yalanırken yuttukları tüyleri kusarak çıkarırlar. Kusmak için de kedi otuna ihtiyaçları vardır. Yani evinizdeki bitkileri sırf yaramazlık olsun diye değil, ihtiyaçları olduğu için yerler.

“Tak etti canıma, benim de sosyalleşmeye ihtiyacım var”

Pencereden bakıp içli içli miyavlıyorsa, biraz değişikliğe ihtiyacı olabilir. Muhtemelen sıkılmıştır ve arkadaşlara, oyun oynamaya ihtiyacı vardır. Yani, kediniz batan güneşin keyfini çıkarıyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.