Kaza “Geliyorum!” der aslında…

Buradasınız

Sev 05 Nisan 2017

“Kaza geliyorum demez.” dilimize pelesenk olmuş bir deyim. Hepimiz sıklıkla kullanıyoruz ama, aslında biraz dikkatli incelediğinde görülür ki, her kaza gelmeden önce güçlü sinyaller verir ve önlenebilir. Biz yeter ki o sinyalleri görelim ve gerekli önlemleri almasını bilelim.

Evde karşılaşılan kazalar beklenmedik şekilde zarar verici olabilir. Bu kazalarının önüne basit önlemlerle geçebilirsiniz. Evinizde yapacağınız ufak değişiklikler ve önlemler ile daha güvenli ve konforlu bir yaşama sahip olabilirsiniz. İşte ev kazalarını önlemenin basit 10 yolu…

Oyuncaklara dikkat edin

Çocuklu evlerde karşılaşılan en önemli kazalardan biri özellikle tekerlekli oyuncaklara basarak düşmedir. Yerde oyuncak olup olmadığına dikkat edin, çocuklarınıza oyuncaklarını düzenli tutması konusunda telkinlerde bulunun

Sebze soyacağı edinin

Salatalar hemen her zaman aceleyle hazırlanır ve en ufak bir dikkatsizlikte bıçak kesiklerine neden olabilir. Bunu engellemenin en pratik yolu ise bir sebze soyacağı edinmektir.

Tablolarınızı ve fotoğraf çerçevelerinizi sabitleyin

Evinizin her köşesinde tablolarınız ya da fotoğraflarınız bulunuyorsa olası bir anda birisinin başına düşmesi bir ev kazasına neden olabilir. Muhtemel deprem veya çarpma anlarında tablolarınızı sabitlemiş olmak sizi ve konuklarınızı evinizin içerisinde koruyacaktır.

Ütü yaparken cep telefonunuza fazla dalmayın

Cep telefonlarımız hayatımızın vazgeçilmezi biliyoruz, ama evde elektrikli cihazlarla çalışırken, özellikle de ütü yaparken telefonunuzdan biraz uzak kalmakta fayda var. Aksi takdirde ütü yanıklarına neden olabilirsiniz.

Kaygan zemin tehlikesi

Parlayan mermerler ve parkeler evinizi temiz ve düzenli gösterse de kayıp düşme tehlikesine yol açabilir. Bu nedenle silme ve cilalama işleminden sonra mutlaka dikkatli olun ve ev sakinlerini kaygan zemin konusunda uyarın.

Priz koruyucunuz mutlaka olsun

Küçük çocuklarınız var ise, mutlaka onların erişebilecekleri yerlerdeki prizlerinize koruyucu takın.

Balkon ve pencere önünde bulunan yüksek eşyaları kaldırın

Özellikle küçük çocuklarda basit düşme kazaları büyük sonuçlar doğurabilir. Sandalye, sehpa, koltuk gibi eşyalarınızı pencere ve balkon önünden uzaklaştırın.

Ağır avizelerden kaçının

Ağır ve büyük cam avizeler salonlarda oldukça şık görünüyor biliyoruz, ama uzun süre asılı kalan bu avizeler hiç beklenmedik bir zamanda düşebilir. Bu kazaları önlemek için evinizde daha küçük ve hafif aydınlatmalar kullanabilirsiniz.

İlaçlarınız için bir ecza dolabı edinin

Çocukların yanlış ilacı içmesi sık rastlanan ev kazalarından biridir. Çocukların ulaşamayacağı bir noktaya ecza dolabı yerleştirerek her ilacı kutusunda saklamak ev kazalarından korunmak için önemli bir adım olacaktır.

Sigorta yaptırın

Sizi ve sevdiklerinizi evinizde meydana gelecek istenmedik durumlara ve kazalara karşı güvence altına almanın en iyi yolu, Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası’dır. Hem güvenli hayatın keyfini çıkarabilir hem de ev destek, araç bakım ve indirimli alışveriş hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için…

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.