Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Karın Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
Karın Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

iyihisset.com

17 Eyl 2018

Sizin de sebepsiz bir şekilde karnınıza ağrılar giriyor mu? Bazen 10 dakikada geçen bazen ise saatler süren karın ağrısı aslında birçoğumuzun kabusu. Peki küçük büyük ayırt etmeden herkesi rahatsız eden karın ağrısı neden olur? Belki de karnınızın bu denli ağrıması çok da sebepsiz değildir. İşte sizi koltuklara esir bırakan karın ağrısı hakkında bilmeniz gerekenler ve bu süre içerisinde aklınızı sürekli kurcalayan ‘karın ağrısına ne iyi gelir’ sorusunun yanıtları!

Gıda Zehirlenmesi Yaşıyor Olabilirsiniz

Yediğiniz yemekler, içtiğiniz su sizi tarifsiz bir karın ağrısı ile baş başa bırakmış olabilir. Bakteriler, parazitler, virüsler gıda zehirlenmesine neden olan şeyler arasında yer alıyor. Karın ağrısıyla birlikte yüksek ateş ve ishal de varsa mutlaka doktora gitmeniz gerekiyor. Dışarıda yemek yerken özellikle yediğiniz çiğ meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmalarına içtiğiniz suyun temiz içme suyu olduğuna dikkat etmelisiniz.

Stres Karın Ağrısına Sebep Olabilir

Birçok hastalığın ve rahatsızlığın ardında stresin yattığını artık hepimiz biliyoruz. Söz konusu karın ağrısı olunca da stres kendini gösteriyor. Stres yüklü olduğunuz zamanlarda beyniniz sinir sisteminize mesaj gönderiyor ve bu mesaj sindirim sistemini de doğrudan etkiliyor. Stresten uzak durmaya çalışarak ve stresle baş etme yöntemlerinden faydalanarak karın ağrınızı azaltabilirsiniz.

Glutene Karşı Hassasiyetiniz Olabilir

Glütensiz yaşam son zamanlarda moda olsa da Çölyak hastalığının varlığı yadsınamaz bir gerçek. Sebepsiz karın ağrısı bazen Çölyak’ın habercisi olabiliyor. Ekmek, makarna gibi yiyecekleri tükettiğiniz zaman vücudunuzdaki değişimleri kontrol etmenin yanı sıra doktora gidip test yaptırarak da bu hastalığa sahip olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Laktoz İntoleransı

Karın ağrısı şikayetiniz varsa laktoza karşı hassasiyetiniz olabilir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan ve süt şekeri olarak bilinen laktoza karşı hassasiyetiniz olduğunuzu düşünüyorsanız Doğu Virjinya Tıp Okulu’ndan (Eastern Virginia Medical School) Yardımcı Doçent Patricia L. Raymond’a kulak vererek mutlaka test yaptırmalı ve beslenme düzeninizi ona göre şekillendirmelisiniz.

Tiroitlerinizi Kontrol Ettirin

Tiroitlerin sadece boğaz yoluyla ilgili olduğunu düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Çünkü Detroit Henry Ford Hastanesi’nin Sindirim Bozuklukları Uzmanı Dr. Osama Alaradi, tiroitlerin vücuttaki birçok bölgeye hasar verdiğini ve sindirim sisteminin bu alanların en başında yer aldığını belirtiyor. Tiroitlerin çok fazla çalışması kadar çok az çalışması da karın ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Nane Tüketin

Mide bulantılarına iyi gelen nane, karın ağrısı çekilen anlarda da hünerlerini gösteriyor. Karnınızın ağrıdığı sırada nane çayı içmeyi deneyebilir, nane kokusunu içinize çekebilir, nane şekeri yiyebilir ya da direkt naneyi doğal yoldan çiğneyebilirsiniz. Doğal bir ağrı kesici olan naneyi karın ağrısından şikayet ettiğiniz zamanlarda elinizin altında tutmaya gayret edin.

Sıcak Bir Duş Alın

Eğer evinizde küvetiniz varsa karnınız ağrıdığı zaman, bütün kaslarınızın gevşemesi ve kan dolaşımınızın hızlanması için kendinizi sıcağa yakın ılık suya atabilirsiniz. Küvet yoksa da hiç önemli değil, karın bölgenizi sıcak tutacağınız bir duş da işinizi görecektir. Stresinizi de azaltacak olan bu duş sayesinde karın bölgenizde yaşadığınız ağrı azalacaktır.

Papatya Çayı İçin

Rahatlatıcı etkiye de sahip olan papatya çayı, karın ağrısı ile baş etmede birebir. Dünyaca ünlü alternatif tıp doktorlarından Andrew Weil; kasları gevşeten, sindirim sistemini rahatlatan papatya çayının karın ağrısı ile mücadele sürecinde oldukça önemli bir rol oynadığını belirtiyor.

Susuz Kalmış Olabilirsiniz

Vücudunuz susuz kaldığı zamanlarda birçok farklı alanda savaş vermeye çalışır. Kaslarınızın düzgün bir şekilde çalışması, yeterli miktarda kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi elektrolitlere bağlıdır. Susuz kalan bir vücutta yüksek seviyelerde elektrolit kaybı yaşanır. Bu durum doğrudan kaslara yansıyarak karın ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Özellikle sıcaklarda vücudunuzun yeteri kadar su almasını sağlayarak ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Doktora Gitmeyi İhmal Etmeyin

Karın ağrısı deyip geçmeyin! Karnınızda oluşan ağrı gittikçe artıyorsa, kusuyorsanız, tuvalete çıktığınızda kan geliyorsa, ateşiniz varsa, ağrılar sürekli kendini tekrarlıyorsa evde kendi kendinizi tedavi etmeye kalkmayın. Böyle bir durum söz konusu olduğunda mutlaka doktora giderek ağrının arkasındaki sebeplere tıbbi ortamda müdahale edin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.