Karda Otomobil Kullanırken Bunları Sakın Yapmayın

Buradasınız

Sev 23 Ocak 2017

Karda otomobil kullanırken yapacağınız en küçük hata, büyük kazalara yol açabilir. Karda güvenli sürüş için bunlara dikkat edin.

Kış Lastikleri Kullanmamak

Karlı havada yaz lastikleriyle yola çıkmak yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri. Kış lastikleri daha yumuşak malzemeden yapıldığı için karda tutunmayı kolaylaştırırken, duruş mesafesini de yarı yarıya düşürür.

Gaza veya Frene Gereksiz Bir Şekilde Aniden Basmak

Karda otomobil kullanırken yapacağınız her türlü ani hareket kontrolü kaybetmenize sebep olur. Gaza veya frene ani basmamak ilk kuralken, ikinci önemli kural da direksiyonu sert ve hızlı bir şekilde çevirmemek.

Sis Lambalarını ve Farları Yakmamak

Özellikle kar yağışında farlarınızı ve sis lambalarınızı yakarak diğer sürücülerin dikkatini çekebilirsiniz. Aksi halde tedbirsizlik sonucu bir kazaya sebep olabilirsiniz.

Kış Bakımı Yaptırmamak

Aracınızın soğuğa hazır olup olmadığından emin olmalısınız. Motor yağı ve filtresinin değişmesi gerekebilir. Anti-freeze seviyesi doğru olmalıdır. Aynı şekilde aküde de sorun yaşamamak için akünün gücünü kontrol ettirmelisiniz.

Paltolara, Atkı ve Berelere İyice Sarınmak

Karda otomobil kullanırken üşüyor olabilirsiniz. Ama üzerinizdeki kat kat kıyafet ve aksesurlar rahat hareket etmenizi engelleyerek sürüş güvenliğini bozar. Bu nedenle soğukta aracınıza bindiyseniz, önce bir süre içinin ısınmasını bekleyin, ondan sonra yola çıkın.

Öndeki Araca Yaklaşmak

Kaygan ve karlı zeminde öncdeki aracın tekerlek izinden gitmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ama bunu yaparken takip mesafesini mümkün olduğunca fazla tutmalısınız. Alacağınız bu önlem, ani dönüşler yapmanızı engeller, sizi kazalardan korur.

Yokuşlara Kontrolsüz Girmek

Karda otomobil kullanırken yokuşlarda iki kat daha dikkatli olmalısınız. Yokuş çıkarken bir büyük vitesi, yokuş inerken de bir küçük vitesi kullanabilirsiniz.

Silecek Suyunu Kontrol Etmemek

Karlı havada görüş mesafesi düşeceğinden sileceklerin çalışmaması büyük bir felakete yol açabilir. Bunun yanı sıra silecek suyunuzu da kontrol edin. Silecek suyunun donmasını önlemek için özel solüsyonlardan kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra donmuş cama sıcak su dökmeyin, çatlamasına sebep olabilirsiniz.

Not: Sadece karlı havalarda değil hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü zamanlarda da yolda buzlanma olabileceğini unutmayın.

Tüm bu önlemleri aldıysanız bile, sizden kaynaklanmayan hatalar nedeniyle kendinizi bir kazanın içinde bulabilirsiniz. Bu kazalara karşı bir önlem daha almak için ayda 12,50 TL’den başlayan taksitlerle Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Detaylar için tıklayın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.