Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Karaciğer Yağlanmasının 6 Nedeni
Karaciğer Yağlanmasının 6 Nedeni

iyihisset.com

14 Eyl 2018

Sahip olduğumuz günlük yaşam standartları ve vücudumuzu nasıl kullandığımız, hastalıklara karşı olan yatkınlıklarımızı da belirliyor. Sağlıksız beslenmeden hareketsizliğe, şok diyetlerden aşırı tüketilen alkole varana dek birçok alışkanlıklarınız hastalıklara yakalanmamıza sebep olabiliyor. Karaciğerde yağlanması bu tarz nedenlerle oluşan bir hastalık olarak öne çıkıyor. Karaciğer yağlanması, karaciğerde yapısal ve fonksiyonel bozukluklara da yol açması sebebiyle mutlaka kontrol altına alınması gereken bir rahatsızlık. “Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?” sorusunun cevabını araştırmadan önce ise karaciğer yağlanması neden oluru çok iyi tespit etmek gerekiyor. Olası ciddi birçok hastalığının oluşmasına zemin hazırlayan karaciğer yağlanmasının oluşum nedenlerinden en önemli 6 tanesini sizin için araştırdık.

İnsülin direnci

Yemek yedikten sonra pankreasınızın kan dolaşımını sağlayan bir hormon olan İnsülin, yiyeceklerden aldığınız glikozun hücrelerinize girmesini ve enerji için yakılmasını sağlar. İnsülin direnci olan insanlarda, enerji için daha az glikoz yakılarak daha çok yağa dönüşüm olacaktır. Vücuttaki aşırı yağ birikimine yol açan bu durum karaciğer yağlanması neden olur sorusunun da cevabı niteliğindedir.

İlaç kullanımı

Uzun vadede kullanılan birkaç farklı ilaç türü karaciğer yağlanmasının en önemli sebepleri arasındadır. Bazı antiinflamatuar ilaçlar, ağrı kesiciler, bağışıklık sistemi baskılayıcıları ve kolesterol düşürücü ilaçlar bu kategoriye dâhildir. Bu durumda karaciğer yağlanmasına ne iyi geliri öğrenmek istiyorsanız mutlaka doktor kontrolünde olmaya dikkat etmelisiniz.

Aşırı ilaç kullanımının karaciğere olduğu kadar tüm vücuda da büyük oranda hasar verdiğini göz önünde bulundurmakta yarar var. Hayatınızın her döneminde ve anında aşırı ilaç kullanımının yaratacağı etkiler sebebiyle acil olarak yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu tarz durumların önüne geçmek ve acil durumlarda en hızlı desteği alabilmek için Acil Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Günlük yaşantınızda başınıza gelebilecek risklerde telefonla tıbbi danışmanlık alabileceğiniz bu sigorta ile sağlığınızı bugünden güvence altına alabilirsiniz.

Bakteri çoğalması

İnce bağırsakta çok fazla istenmeyen bakterinin olması, besin sindirimi ve absorpsiyonu açısından zararlı sonuçlara neden olabilir. Bu durumda karaciğer yağlanması neden olur diye düşünebilirsiniz; çok basit bir matematikle bakterilerin yanlış yerde olması bakterilerin karaciğere ulaşmasına sebep olacaktır ve yağlanmaya yol açacaktır. Karaciğer yağlanması sebepleri arasında gösterilen bu durum, kişinin yakın zamanda tedavi olmasını gerektirebilir.

Çölyak hastalığı

Karaciğer yağlanması ve daha birçok ciddi hastalık içinde risk faktörü oluşturan çölyak hastalığı, otoimmün yani vücudun kendi dokularına karşı uygun olmayan bağışıklık yanıtı oluşturmasına neden olan bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan insanlar glüteni tükettiklerinde, bağışıklık sistemi ince bağırsağa saldırmaktadır.

Hareketsiz yaşam

Karaciğer yağlanması aşırı kiloluk ile bağlantılı bir rahatsızlıktır. Karaciğer yağlanması sorunuyla karşı karşıya kalan bir kişinin karşılaşabileceği ilk neden aşırı kilodur. Aşırı kiloyu tetikleyen en önemli etmenlerden biri ise yaşam alışkanlıklarınızdır. Hareketsiz yaşam ile bel ve göbek bölgesinde görülen yağlanmanın yanı sıra iç organlarınızda da can sıkıcı olan yağlanmalara görülebilir.

Aşırı alkol tüketimi

Aşırı alkol tüketimi birçok sağlık sorunun sebebi olduğu gibi karaciğer yağlanması neden olur sorusunun da önemli cevaplarından biridir. Alkol tüketimi konusunda dikkatsiz davranan hemen hemen her kişide karaciğer yağlanması ciddi boyutlara ulaşabilir. Kişinin aynı zamanda kilo fazlalığının da olması durumu daha da tetikleyerek siroza yol açan bir süreci doğurabilir.  

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.