Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kanserle Mücadelede Örnek İsim: Neslican Tay
Kanserle Mücadelede Örnek İsim: Neslican Tay

iyihisset.com

04 Şub 2019

Hayatın karşımıza neler çıkaracağı hiç bilinmez. En önemlisi, zorluklar karşısında mücadeleyi elden bırakmamak. Bu noktada, zorluklarla mücadeleyi hiç bırakmayan bir isimden bahsetmek istiyoruz. Neslican Tay yüzünden gülümsemeyi eksik etmeyen, hayattaki duruşu net, kanserle mücadele konusunda örnek bir isim. 20 yaşındaki genç kız, kansere açtığı savaşta iki kez galip geldi. Bacağını kaybetse bile yaşama enerjisi hiç eksilmedi. Geçtiğimiz günlerde üçüncü kez kansere yakalandığını öğrenen genç kız, bu mücadeleden de galip ayrılacağına inanıyor.

4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde kanserle mücadelede örnek isim olan Neslican Tay’ı mercek altına alıyoruz.

Neslican Tay Kimdir?

Bursa doğumlu, 20 yaşındaki Neslican Tay ilköğretim ve lise eğitimini Rize’de tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okumak isteyen Neslican, puanı iyi olmasına rağmen hedefindeki okulu kazanabilmek için tekrar üniversiteye hazırlandı. Araya tedavi süreci girdiği için eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Kanserle mücadele ederken bir yandan da eğitimine devam etmek isteyen Neslican, üniversite sınavına girdi ve şu an Bahçeşehir Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi görüyor.

İlk Kanser Teşhisi Nasıl Kondu?

Neslican Tay üniversite sınavına hazırlanırken bacağında bir ağrı hissetti. Doktorlar, Neslican basketbolla ilgilendiği ve aktif spor yaptığı için bacaktaki bu ağrıyı çok önemsemedi. Kas ağrısı olduğunu düşündüler. Neslican’ın ağrıları artmasına rağmen doğru teşhis ancak üç ay sonra, Neslican üniversite sınavına girmeden iki hafta önce kondu. Teşhis konulduğunda tümör tüm bacağını sarmış, kemiği aşındırmış ve artık bacağın kurtulması için çok geç kalınmıştı.

Tümör, cerrahi müdahaleyle alınamayınca, kemoterapiyle küçültülmesi planlandı. Neslican çok ağır kemoterapi tedavileri gördü. Tabii bu sırada üniversite sınavına giremedi. Kemoterapi sonucunda tümör küçültüldü fakat bu bacağı kurtarmaya yetmedi. Bu sürecin sonunda bacak ampute edildi.

Bacağını Kaybetse de Gezmekten Hiç Korkmadı

Günlük yaşamında oldukça hareketli olan Neslican, bacağını kaybetmesinin kendisi için bir engel olmadığının farkındaydı. Neslican, “Ben hayatta kalmak için bacağımı feda etmiş bir kızsam hayatın hakkını vermeliyim diye düşünüyordum” diyor. Bunun üzerine dışarı çıkmaktan, arkadaşlarıyla buluşmaktan ve enerjisini dolu dolu yaşamaktan hiç çekinmedi.

İkinci Teşhis

Bacağını kaybetmesinden altı ay sonra, Neslican, kanserin akciğerine sıçradığını öğrendi. Fakat oldukça mutluydu. Çünkü bu tümörün ameliyatla alınabileceğini biliyordu. Tümör ameliyatla alındı ve Neslican ilaç tedavisi görmeye başladı. Bu sayede kanseri bir kez daha yendi.

Son Teşhis

Aradan tekrar altı geçti. Bu sürede kanserin üçüncü kez Neslican’ın vücudunda yer aldığı öğrenildi. Bu seferki tümör ameliyatla alınamıyordu. Hastalık akciğerlerinin zarlarındaydı bu kez. Neslican şu an yine kanserle mücadele ediyor.

Demir Kadın: Neslican Tay

“Demir Kadın” unvanlı Neslican, sonuna kadar savaşacağını ve asla vazgeçmeyeceğini söylüyor. Tüm Türkiye’nin desteğini alan Neslican, tümörden daha güçlü olduğunu ve onu yenebileceğini savunuyor.

Neslican’ın herkese ilham veren yaşamı ve mücadelesi, hayatın kötü sürprizlerine de bu sürprizler karşısında nasıl davranılması gerektiğine de güzel bir örnek. Çünkü kanser hastalığı tıpkı Neslican gibi en sağlıklı bireylerde bile görülebiliyor ve ne zaman kimin kapısını çalacağı belli olmuyor. Bu nedenle hem daha sağlıklı bir yaşam için hem de kansere yakalanmanız durumunda size destek sunan Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile siz de bugünden önlem alabilirsiniz. Hastalığa yakalanmanız durumunda sigortanın sağladığı birçok ayrıcalıktan faydalanabilirsiniz.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.