Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kanseri Haber Veren Dövme Bulundu!
Kanseri Haber Veren Dövme Bulundu!

iyihisset.com

03 Haz 2018

Kanser tedavisinde erken teşhisin hayat kurtardığı bilinse de, ne yazık ki bazı kanser türlerinde teşhis çok erken fark edilemeyebiliyor. Ama yakın zamanda İsviçreli bilim insanlarından iyi bir haber geldi ve kanseri önceden haber veren bir dövme geliştirdiklerini duyurdular. Biyomedikal dövme nedir, her yönüyle araştırdık.

Biyomedikal Dövme Nedir?

Biyomedikal dövme adı verilen bu uygulama, sıradan bir ben gibi görünen ve deri altına yerleştirilen bir implant aslında. Özelliği, bedendeki en ufak kanser belirtilerini yakalayıp renk değiştirerek kişiyi uyarması. Bu sayede kanseri erken teşhis etmek mümkün oluyor.

Biyomedikal Dövme Nasıl İşler?

Kanser hastalığının gelişiminin erken aşamalarında kandaki kalsiyum miktarında artış olur. Hiperkalsemi olarak bilinen bu durum kanser teşhisi konulan hastaların yüzde 30’unda gözlenmiştir. Biyomedikal dövme adı verilen bu implant, deri altına yerleştirildikten sonra kandaki kalsiyum değerlerini ölçmeye başlıyor ve herhangi bir artışta renk değiştiriyor.

Biyomedikal Dövme Uygulamasına Başlandı Mı?

Hâlâ araştırma safhasında olan biyomedikal dövme uygulamaları henüz kullanılmaya başlanmadı. Şimdiye kadar fareler üzerinde deneyler yapıldı; prostat, akciğer, kolon ve akciğer kanseri gibi yaygın kanser türlerinin erken teşhisinde olumlu sonuçlar alındı. İnsanlar üzerinde klinik deneyler yapılması ve biyomedikal dövmenin erken teşhiste kullanılmaya başlanması için 10 yıllık bir sürece ihtiyaç var.

Biyomedikal Dövme Teşhiste Güvenilir mi?

Yapılan araştırmalar biyomedikal dövmenin teşhis aşamasında güvenilir olduğunu ortaya koyuyor. Ancak en büyük sorun implantın “raf ömrünün” kısa olması; bu da sürekli yenileme gerektiriyor. İnsanlar üzerinde deneyler yapıldıkça bu kısa ömürlülüğün de çaresi de bulunacak gibi…

Biyomedikal dövme gibi Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası da çağımızın hastalığı kansere karşı güven verici bir önlem sunuyor. Bu sigortayla gerek sağlıklı bir yaşam için gerekse kansere yakalanmanız durumunda destek sağlanıyor. Kanser olmanız halinde, toplu para ödemesi alıyorsunuz ve bunu ister tedavide ister diğer masraflarınızda kullanabiliyorsunuz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.