Kanser Tedavisinde Psikolojini Nasıl Sağlam Tutarsın?

Buradasınız

Sev 02 Nisan 2022

kanser, tedavi, psikoloji, destek, mutluluk, huzur

Son dönemlerde kanser vakalarının sayısında ciddi artış görülüyor. Doğal, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak artan kanser hastalığı, bu hastalığa sahip olan kişilerin fiziksel sağlığı kadar psikolojik sağlıklarını da tahrip ediyor. Kanser tedavisinde iyi bir psikoloji, hastaların tedavi süreçlerini kolaylaştırıyor ve hastaların sağlıklarına kavuşmasında oldukça etkili oluyor. Kanser tedavisinde psikolojini iyi bir seviyede tutmanın yollarını Kanser Haftası’na özel olarak kaleme aldık.

Psikolojik destek almalısın

kanser, tedavi, psikoloji, destek, mutluluk, huzur, çocuk, doktor

Hastalar her ne kadar tedavi sürecinde kendisini motive etmeye çalışsa da bir uzman tarafından destek alınması gerekiyor. Öfke patlamaları ve depresyon gibi süreçlerin önüne geçilmesi ve hastanın hastalıkla mücadele sürecinin kolaylaşması için bir uzmandan destek almak şart.

Kendini suçlamamalısın

kanser, tedavi, psikoloji, destek, mutluluk, huzur, yalnızlık

Kanser hastaları, hastalıkla ilk defa karşı karşıya kaldıklarında karamsar bir tutum sergiler. Bu noktada hastaların, hastalığı önemsizleştirme, kendini suçlama ve tedaviden kaçınma gibi davranışları sergilememesi oldukça önemlidir. Hastalığın kabul edilmesi ve tedavi sürecinde bunun bilincinde olarak hareket edilmesi kanser hastalarının birçok psikolojik sorunla karşı karşıya kalmasını engelliyor.

Umudunu kaybetmemelisin

kanser, tedavi, psikoloji, destek, mutluluk, huzur

Kanser hastalarının tedavi sürecindeki duruşu ve tedavi sürecine bakış açısı hastalıkla mücadele açısından büyük önem taşıyor. Hastalar, kanser ile olan savaşını kazanacağına canı gönülden inanmalı ve umutlarını hiçbir zaman kaybetmemelidir. Hastaların bu süreçte küçük hedefler belirleyip kendini motive etmesi çok önemli.

Olumsuz düşünceleri uzak tutmaya çalışmalısın

kanser, tedavi, psikoloji, destek, mutluluk, huzur, sarılma

Kanser, yaşam kalitesini ve standartlarını etkileyen ciddi bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreçte kişiler yeni hayat kurallarına adaptasyon noktasında çeşitli zorluklar çekiyor. Bu süreçte hastaların endişe, kaygı ve üzüntü gibi duygu durum değişikliklerinden olabildiğince kaçınması gerekiyor.

Kendinizi yormadan günlük egzersizler yapın

kanser, tedavi, psikoloji, destek, mutluluk, huzur, yürüyüş

Kanser tedavisi görürken psikolojini ayakta tutacak diğer bir önerimiz de günlük egzersizler olacak. Kendini yormadan ve mevsime, havanın soğukluğuna ya da güneşe de dikkat ederek her gün yürümen psikolojini de olumlu etkileyecek ve tedavi sürecini destekleyecektir.

Rutinlerine devam etmelisin

kanser, tedavi, psikoloji, destek, mutluluk, huzur, tiyatro, yaşlı

Kanser tedavisi sırasında belki de yapman gereken en önemli şeylerden biri de hayattan kopmamaktır. Bunun için günlük rutinlerinden uzaklaşmadan normal hayatına devam etmelisin. Sinemaya gidebilir, tiyatro izleyebilir, alışveriş yapabilir ya da arkadaşlarını ziyaret edebilirsin. Burada dikkat etmen gereken şey hasta olduğunu düşünerek kendi içine kapanmamandır. Bu yolla rutinlerine devam ederek ruh sağlığını ayakta tutabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.