Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kanser Tedavisinde Hipertermi Yaklaşımı
Kanser Tedavisinde Hipertermi Yaklaşımı

iyihisset.com

21 Mar 2018

Adını duyduğumuzda bile irkilmemize sebep olsa da, toplumdaki yaygınlık oranı her geçen gün biraz daha artan bir hastalık kanser… Ancak neyse ki bilim dünyası kanser hastalarına ve yakınlarına umut veren tedavi yöntemleri geliştirmeye devam ediyor. İşte bu tedavi yöntemlerinden biri olan hipertermiyi sizler için araştırdık.

Her şeyden önce kansere karşı kendinizi güvenceye almak istiyorsanız Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’na da göz atmayı unutmayın.

Hipertermi Yöntemi Nedir?

Kelime anlamı “yüksek ısı” olan hipertermi, halk arasında ısı tedavisi olarak da biliniyor. Aslında pek de yeni olmayan bu tedavi yönteminin temelinde, kanserli hücreleri aşırı ısıya maruz bırakarak aktifliklerini sonlandırmak yatıyor. Yani onkologlar bu aşamada, yüksek ateşin kişinin bağışıklık sisteminin uyandırılmasını sağlayan bir katalizör etkisinden faydalanmış oluyor. Sonuç olarak hipertermi yöntemi, kanser nedeniyle bağışıklık sistemi çöken hastaların bağışıklık sistemlerini güçlendirerek kanserli hücre çoğalmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Hipertermi Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?

Günümüzde hipertermi tedavisi iki amaçla uygulanıyor: Bu tedavi yöntemi, kanserli hastanın vücudunda bulunan ve aktif halde hücre üretmeye devam eden tümörü yok etmek için kullanılırken, kemoterapi ve radyoterapi gibi onkolojik tedavilerin etkisini artıran bir yardımcı yöntem olarak da uygulanabiliyor. Doğrudan tümöre yöneltilen bölgesel hipertermi tedavisinde; hasta yatar pozisyondayken, gücü ayarlanabilir radyo frekans dalgaları karşılıklı iki elektrot başlığı aracılığıyla tümörlü bölgeye gönderiliyor. Bu süreç boyunca bölgenin 42 °C - 44 °C arasında bir ısıya ulaşması hedeflenerek yüksek ısının kanserli hücreleri ve tümör damarlarını tahrip etmesi sağlanıyor. Tüm vücut hipertermi tedavisinde ise hasta, çadırı andıran özel bir koruyucunun içindeyken vücut ısısını üç-dört saatlik süreçte 39-40 derecede tutmayı sağlayan kızılötesi ışınlara maruz bırakılıyor. Her iki uygulamada da hastanın değerleri anlık olarak takip ediliyor ve tedavi prosedürü bu verilere göre şekilleniyor.

Hipertermi Tedavisi Hangi Kanserlerde Uygulanabiliyor?

Hipertermi tedavisi günümüzde pek çok kanser türünde tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabildiği gibi özellikle meme, pelvis, baş/boyun, kalça, mide/bağırsak, cilt, akciğer/karaciğer/böbrek ve prostat tümörlerinde lokal olarak uygulanabiliyor. Ayrıca bu yönteme metastaz yapmış yani başka organlara/sistemlere sıçramış ve dağılmış kanserlerde de sıkça başvurulduğu belirtiliyor.

Hipertermi Yönteminde Başarı Oranı Ne?

Bu konudaki istatistikler oldukça umut verici. Çünkü hiperterminin yardımcı tedavi olarak radyoterapi ve kemoterapi ile birlikte uygulanması, baş ve boyun tümörlerinin tedavisinde başarı oranını yüzde 25 oranında artırıyor. Bu oran rahim ağzı kanserlerinde yüzde 17 iken meme ve lenf kanserlerinde ise yüzde 22’lere kadar çıkabiliyor. Ayrıca hiperterminin nüks etmiş tümörlerde de oldukça destekleyici bir role sahip olduğu ifade ediliyor.

Hipertermi Tedavisinin Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

Hipertermi tedavisinin iç organları veya yaşamsal fonksiyonları doğrudan etkileyen bir yan etkisi olmasa da, tedavi boyunca vücudun yüksek ısıya maruz kalmasından ötürü ciltte ve cilt altındaki yağ dokusunda hafif yanıklar oluşabiliyor. Ancak tedavi öncesinde ve sonrasında kullanılan özel pomad ve kremler sayesinde bu yan etkiler de önemli ölçüde azaltılabiliyor.

 

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.