Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kanser Sürecinde Müzik Terapisinin Faydaları
Kanser Sürecinde Müzik Terapisinin Faydaları

iyihisset.com

15 May 2018

Çağın hastalığı kanserin tedavi süreci birçok kişi için zorlu geçebiliyor. Erken teşhis, hasta yakınlarının desteği, sağlıklı ve düzenli beslenme gibi faktörler kanser hastalarının olumlu sonuca çok daha kolay ve hızlı bir şekilde varmasını sağlıyor. Bunları hepimiz biliyoruz. Peki kanser sürecinde müzik terapisinden ne kadar haberdarız? Tek başına bir tedavi şekli olmasa da tedaviye oldukça yardımcı olan müzik terapisi ile tanışmaya ne dersiniz?

Müzik Stresi Azaltıyor

İngiltere Kanser Araştırma Kurumu’nun yapmış olduğu araştırmalar, kanser tedavisi sırasında müzik dinlemenin depresyona ve strese iyi geldiğini hatta kişinin ağrılarını dahi daha az hissettiğini ortaya koyuyor.

Müziğin Türü Önemli

Yine İngiltere Kanser Araştırma Kurulu’nun yaptığı çalışmalarda dinlenen müzik türünün ve ses yüksekliğinin hasta üzerinde etkili olduğu görülüyor. Örneğin çok yüksek sesli ve gürültülü müzik türlerinin hasta üzerinde olumlu etki yerine, anksiyete yaratma ihtimalinin olduğu söyleniyor.

Zihni Kötü Düşüncelerden Arındırıyor

Dünyanın birçok yerinde müzik terapistleri, kanser tedavisi gören hastalarla bir araya gelerek hastaların bu sancılı süreci çok daha hafif bir şekilde geçirmelerini sağlıyor. Müzik terapisti Karen Popkin, yapılmış olan araştırmalara dayanarak tedavi sırasında müzik terapisi gören hastaların beyinlerinde birçok olumlu etkileşim olduğunu belirtiyor. Ne de olsa kanser tedavisi gören kişilerin zihinleri de vücutları kadar yorulabiliyor. Bu zihin yorgunluğu, müzik terapisi sayesinde azalıyor.

Duyguları İfade Etmede Rol Oynuyor

Müzik terapisi, hastanın duygularının açığa çıkmasını ve kendini doğru bir şekilde ifade edebilmesini sağlıyor. Çünkü, kanser hastaları bazen içinde bulundukları durumu kabul edemeyebiliyor. Bu kabullenemeyiş de duyguları ifade ederken zorluk yaşanmasına sebep oluyor ve hastayı çıkmaza sürüklüyor. Bu da hastada stres yaratıyor. Stresin en önemli sebeplerinden biri de tedavi sırasında yaşanan maddi sıkıntılar.

İşte Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası, stressiz bir tedavi süreci yaşamanızı sağlıyor. Siz de kendinizi ve yakınlarınızı olası kanser hastalıklarına karşı korumak ve geleceğinizi garanti altına almak istiyorsanız, geç olmadan bu sigortaya göz atabilirsiniz.

Tek Başına Bir Tedavi Yöntemi Değil, Ama Oldukça Yardımcı

Okan Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tayfun Hancılar, müzik terapisiyle hastalara psikolojik destek sağlandığını belirtiyor. “Hasta eğer psikolojik olarak rahat, huzurlu ve mutluysa şikayetleri ve ağrıları daha az hissetmeye başlıyor. Müzik, ruhsal dengeyi düzgün tutarak tedavinin bir parçası olmayı sağlıyor” diyor.

Farklı Müzik Terapi Yöntemleri Var

Canadian Cancer Society (CCS), müzik terapisinin farklı yöntemleri olduğunu açıklıyor. Tedavi sırasında müzik dinlenebileceği gibi, müzik terapistleri eşliğinde şarkılar söylenebiliyor ya da yeni şarkılar besteleniyor; şarkı sözleri yazılıyor. CCS, bu iki terapi şekli için de hastanın herhangi bir şekilde müziğe yatkınlığının olmasına gerek duyulmadığını belirtiyor.

Ruhsal Ve Fiziksel Açıdan İyi Geldiği Kanıtlanmış

Amerika’da Drexel Üniversitesi’nde 2011 yılında 3731 katılımcı ile gerçekleştirilmiş olan araştırma sonucunda müzik terapisi gören hastalarda istenmeyen semptomların azalmış olduğu ortaya çıkmış. Araştırmanın liderlerinden Joke Bradt, hastaların almış olduğu ilaçların yan etkilerinin müzik sayesinde azaldığını da belirtiyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.