Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kanser Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Bilgi
Kanser Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Bilgi

iyihisset.com

04 Şub 2020

Günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri olan kanser, her geçen gün daha yaygın hale geliyor. Erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalık olan kanser, hastalar ve yakınları için oldukça zorlu bir süreci de beraberinde getiriyor. Peki çağımızın en sık görülen hastalıklarından olan kanser hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

1. Kanser tedavi edilemez değildir, önemli olan erken teşhistir

 

Kanser hastalığı ile ilgililarının yaşanandığı en büyük umutsuzluklardan biri de bu hastalığın yenilemeyecek lerini olmasıdır. düşünmeleridir. Sanılanın aksine kanser, tedavi edilemez değildir. Burada hastaların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri, hastalığın erken teşhis edilebilmesi için gereken kontrollerin zamanında yapıltırmasıdırları. Eğer hastalığınız erken teşhis döneminde fark edilirse gerekli önlemler çok daha kolay alınabilir ve kanser hücrelerinin yayılması büyük ölçüde engellenebilir.

Kanser teşhisinin ardından hem hasta hem de ailesi için zorlu bir süreç başlar. Bu süreçte yalnızca tedavi sürecine odaklanabilmek ve hastanın moralini yüksek tutmak oldukça önemlidir. Siz de Yaşasın Hayat Sigortası ile beklenmedik risklere karşı kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilir ve bu süreci hastalık dışındaki etkenleri düşünmeden atlatabilirsiniz. 

2. İyi huylu tümörler kansere neden olmaz 

 

Her tümör, kanser hücresi barındırmak zorunda değildir. Kimi zaman vücudunuzda çeşitli tümörler oluşabilir ve bunlar sağlığınız açısından bir risk oluşturmayabilir. Bu gibi tümörlere iyi huylu tümör adı verilir. Tabii iyi huylu tümörlerin takibinin yapılması da dikkat edilmesi gereken noktalardan biri! Aksi takdirde ilerleyen zamanla birlikte iyi huylu tümörler de komşu dokulara yayılabilir ve kansere davetiye çıkarabilir. 

3. Kanserin oluşma nedeni, DNA’da oluşan mutasyonlardır

 

Kansere davetiye çıkaran birçok dış etken vardır. Örneğin; sağlıksız beslenmek, radyasyona maruz kalmak ya da alkol-sigara tüketimi bu etkenler arasında gösterilebilir. Ancak kanserin ana nedeni, tüm bu dış ve kalıtımsal etkenlerin yol açtığı kontrolsüz hücre bölünmeleridir. Oluşan DNA hasarının ardından kontrolsüz bir biçimde bölünen hücrelerimiz, bağışıklık sistemimiz tarafından kontrol altına alınamaz ve kansere neden olur.

4. Kanser, çağımızın en yaygın hastalıklarından biridir

 

Kanser, çağımızın en yaygın hastalıklarından biridir. Değişen beslenme düzeni, cep telefonu gibi radyasyon yayan cihazların kullanımı, alkol ve sigara tüketimi, hareketsizlik ve stres… Tüm bu etkenlerin birleşimi, bağışıklık sistemimizi zayıflatabilir ve kansere davetiye çıkarabilir. Şu anda kanser hastalığını tamamen yok edecek tedavisi  için kesin bir çözüm bulunamamış olsa da artan hasta sayısıyla birlikte çok çeşitli yöntemler geliştirilmiş, tedavi sürecinde büyük bir gelişme sağlanmıştır.

5. Sanılanın aksine stresli bir hayat kansere neden olmaz

 

Birçok insan fazla stresli bir yaşantının kansere neden olabileceği konusunda hemfikirdir. Ancak sanılanın aksine stres, kanser hastalığına davetiye çıkaran ana nedenlerden biri değildir. Hatta yapılan çalışmalar kanser ve stres arasındaki bağı net bir şekilde ortaya koyamamıştır. Tabii stresli bir yaşamın getirdiği bozuk beslenme düzeni, sigara ve alkol tüketimi ve hareketsizlik kansere davetiye çıkarabilir. Dolayısıyla stres, direkt olarak kansere neden olmasa da dolaylı yoldan neden olabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için bir uzmandan destek alabilir, stresle başa çıkmanın yollarını öğrenebilirsiniz.


Kaynak:

https://onedio.com/haber/cagimizin-hastaligi-kanser-hakkinda-bilmemiz-gerekenler-418544

https://www.iha.com.tr/haber-kanser-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-548850/

https://seyler.eksisozluk.com/kanser-hastaligiyla-ilgili-bilinmesi-gerekenler

 
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.