Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

İnsanlık Tarihinin En Eski İletişim Aracı: Beden Dili
İnsanlık Tarihinin En Eski İletişim Aracı: Beden Dili

iyihisset.com

22 Şub 2019

İnsanlık tarihinin en eski ve etkili iletişim araçlarından biri olan beden dili, günümüzde de farklı alanlarda ve amaçlarla kullanılmaya devam ediyor. İnsanların girdikleri her ortamda çevreleriyle ilk iletişimi kurmalarını sağlayan ve kendilerini en iyi ifade ettikleri araç olan beden dili konusunda ilk araştırmaların ünlü İngiliz politikacı Francis Bacon tarafından yapıldığı düşünülüyor. Özellikle iş dünyasında önemli farklar yaratan beden dili hareketleri, farklı eğitimlerden geçilerek daha profesyonelce yapılabiliyor. Beden dili eğitimi, beden dili hareketleri, beden dili nedir gibi sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Beden dili nedir?

İnsanoğlunun dünya üzerinde var olmaya başladığı ilk andan itibaren kullanmaya başladığı beden dili, bugüne kadar birçok farklı araştırmanın ana konusu olmuş ve çok farklı şekillerde ifade edilmiştir. Beden dili en basit haliyle; insanların ya da hayvanların hareketleri, jestleri, yüz ifadeleri ve mimikleri ile herhangi bir konuşma ya da ses çıkarmadan iletişim kurabilmesi olarak tanımlanıyor. Farklı bir ifade biçimine göre ise kelimeler olmadan kurulan her türlü anlamlı bağlantıya beden dili deniyor. Bu konudaki araştırmaların öncü isimlerinden Bacon’a göre beden dili insanların iç dünyasını yansıtan bir araç. Bacon bu fikirlerini “Dil kulaklara seslenirken, beden dili göze hitap eder.” sözüyle açıklıyor.

Beden dili hareketleri nelerdir?

Geçmiş dönemdeki kullanım biçimlerinden farklı olarak günümüzde özellikle iş dünyasında başarının temel öğelerinden biri kabul edilen beden dili, farklı hareketleri kapsayan karmaşık bir yapıya sahip. Beden dili hareketleri genel olarak yüz hareketleri, el hareketleri, kol hareketleri, bacak hareketleri, göz iletişimi, duruş biçimi ve kişiler arasındaki mesafe olarak sınıflandırılıyor. Bu hareketlerin birçoğu genelde evrensel bir yapıya sahip ve hemen her yerde aynı anlamı ifade ediyor. Ancak yerel olarak kültürel özelliklerden ve toplumsal yapıdan etkilenerek farklılaşan ya da özelleşen beden dili hareketleri de mevcut. Bu noktadaki başarı kriterleri ise içinde bulunduğumuz topluma göre beden dili hareketlerini doğru anlamak, kültürel ve sosyal öğeleri hesaba katmak ve hareketleri doğru anlarda yapmak olarak öne çıkıyor.

Beden dili eğitimi ve öğrenimi nasıl yapılır?

İletişimin ana unsurlarından biri olarak kullanılan beden dilini doğru kullanmak için öncelikle bu dilin inceliklerini öğrenmek gerekiyor. Beden dili öğrenme ve beden dili eğitimi konusunda birçok farklı kitap, kurs, eğitim ya da koçluk veren kişi bulunuyor. Beden dili öğrenme ve onu uygun şekilde kullanma, genelde bireylerin kapasitelerine göre değişiyor ve kişiden kişiye farklılaşıyor. Beden dilinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için öncelikle kişinin kendisini tanıması ve kendi hareketlerini, duygularını nasıl yansıttığını bilmesi gerekiyor. Bunun yanında ihtiyaç duyulan şey iyi bir gözlem yeteneği. Bu şekilde karşıdaki kişi çok iyi izlenerek onun hareketlerinden çıkarımlar yapmak mümkün olabiliyor.

Beden dili nasıl okunur?

Beden dili konusunda yapılan araştırmalarda birçok kaynak, karşınızdaki kişiyi bir kitap gibi algılamak gerektiğini ve ancak bu yolla doğru okumanın yapılabileceğini söyler. Bu genelde yanlış bir bilgidir. Çünkü insanlar, kitaplar gibi durağan değillerdir. Her an değişen, farklı şekillere bürünen ve iletişim kanallarına duygularını katan canlılardır. Bu nedenle beden dilini doğru okumak için insanların kitaplar gibi stabil olmadıklarını bilmek ve onları iyice izleyerek göz teması kurmak gerekiyor. Göz temasının önemi ise duyguların saklanamadığı tek organın gözler olmasından kaynaklanıyor. Bunun için sürekli karşımızdakini izlemek, mümkünse hareketlerinden anlamlı sonuçlar çıkarmak gerekiyor. Belirli bir süre sonra bu çıkarımlarla beden dilini okumaya başlayarak, karşınızdaki kişi hakkında farklı bilgiler edinebilirsiniz.  

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.