Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

İlaçlara Başvurmadan Migreni Yenmenin 11 Yolu
İlaçlara Başvurmadan Migreni Yenmenin 11 Yolu

iyihisset.com

15 Haz 2018

Baş ağrısının birçok türü var ama en şiddetlisi migren. Siz de migren ağrıları sebebiyle başınızı yerden yere vurmak istiyor ve her seferinde ilaçlara sarılıyorsanız, bu yazı tam size göre! İşte migren ağrısını ilaçlara başvurmadan yenebilmenin yolları!

1. Bitkisel Yollara Başvurun

Migreniniz tuttuğu zaman nane, kırmızı biber, lavanta gibi migrene iyi gelen bitkilere yönelebilirsiniz. Bu doğal migren kovucu kaynaklardan kendinize leziz bir çay hazırlamak ağrılarınıza iyi gelecektir.

2. Buz Kompresi Yapın

Başınızın ağrıyan kısımlarına, özellikle ense ve şakaklarına buz kompresi yapın. Jel şeklindeki buzları kılıflarına koyarak 5-10 dakika süresince şakaklarınıza ve ensenize bastırarak migren ağrınızı hafifletebilirsiniz.

3. Yeme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Migren ağrınızı çoğaltabilecek yiyecekleri ve içecekleri tüketmemeye özen gösterin. Kola, çikolata, alkol, rafine şekerli gıdalar, glutenli ürünler migrene sebep olabiliyor. Bu ürünleri hayatınızdan çıkararak migren ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

4. Triptofan’ı Hayatınıza Sokun

Bir amino asit çeşidi olan ve vücut tarafından sentezlenemeyen triptofan’ı hayatınıza sokarak migren ağrılarınızla baş edebilirsiniz. Et, balık, peynir, meyve, sebze, bakliyat gibi birçok faydalı besinde bulunan triptofan alımı ile sadece migreninizden kurtulmuş olmakla kalmıyorsunuz. Triptofan aynı zamanda uyku düzeninizi dengeliyor ve anksiyete oranınızı azaltıyor.

5. Badem Tüketin

Badem, ilaçlarda da kullanılan ağrı kesici özelliğine sahiptir. Migren sorunu ile karşılaştığınız zaman bir avuç badem tüketerek baş ağrınızı hafifletebilirsiniz.

6. Gözünüze Gelen Işığı Ayarlayın

Migren ağrılarında ışık da oldukça önemli rol oynar. Özellikle bilgisayar karşısındaysanız ekran ışığını kısabilir ve dinlendirici gözlük kullanabilirsiniz. Gün ışığı da zaman zaman baş ağrısı yapabilir. Bu yüzden açık havaya çıktığınız zaman güneş gözlüğü kullanarak güneş ışınlarının ortaya çıkaracağı baş ağrısını engelleyebilirsiniz.

7. Bol Su İçin

Migrenin sebepleri arasında dehidratasyon yani sıvı kaybı da yer alıyor. Günde en az iki litre su içerek sıvı kaybı oluşumunu engellemeye dikkat edin. Vücudunuz, alması gereken su miktarını aldıktan sonra başınıza ağrı olarak yolladığı sinyalleri de azaltacaktır.

8. Kafeine Dikkat

Kafeini yüksek miktarlarda tüketmek baş ağrısına sebebiyet verebilir. Ama kafeinin doğru miktarda kullandığınız zaman baş ağrısında azalmalar da olur. Migren ağrınızın bağladığını hissettiğiniz ilk an içeceğiniz ufak bir bardak kahve sizin için doğal bir ağrı kesici olabilir.

9. Zencefilin Süper Gücünden Faydalanın

Zencefil migren sorununa da çözüm getiriyor. Metabolizmayı hızlandıran, sindirime iyi gelen, boğaz iltihaplarında tedavi edici özelliğe bulunan zencefil kökünü dilerseniz limonla kaynatıp içerek dilerseniz de taze bir şekilde tüketerek migren ağrınızı durdurabilirsiniz.

10. Başınıza Masaj Yapın

Migren ağrınız başladığında masaj size iyi gelebilir. Şakaklarınıza ve kaşlarınızın arasına yapacağınız masajla migren ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz. Elbette bu masajı birine yaptırmanız daha rahatlatıcı olur ama eğer etrafınızda size masaj yapacak kimse yoksa baş parmaklarınızla basınç uygulayarak kendinize kısa bir masaj yapabilirsiniz.

11. Üzüm Suyu İçin

Her ne kadar kırmızı şarabın baş ağrısı yaptığı bilinse de üzüm çekirdeği ve üzüm suyu migrene iyi gelir. Dilerseniz üzümün çekirdeğini çiğneyebilir dilerseniz de kendinize leziz bir üzüm suyu hazırlayarak migren ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.