İklim Değişikliğine Karşı Bireysel Olarak Nasıl Mücadele Edebilirsin?

Buradasınız

Sev 15 Mayıs 2023

İklim değişikliği, iklim, gezegen, dünya, gelecek, kriz

Evrendeki tek evimiz olan dünyamızın iklimi her geçen gün kötüleşiyor. Özellikle son 200 yıldır insanoğlu olarak sergilediğimiz davranışlar, yaşam alışkanlıklarımız ve uyguladığımız yanlış politikalar iklimimizin geri dönülemeyecek ölçüde bozulmasına neden oldu. Dünya genelinde ciddi etkileri olan bir sorun haline gelen iklim değişikliği, çevre, ekonomi, sosyal ve kültürel sistemlerimizi etkiliyor. Aşırı hava koşulları, deniz seviyesinde yükselme, kuraklık, sel baskınları, erozyon, orman yangınları, gıda kıtlığı, sağlık sorunları ve daha birçok sorunlar, iklim değişikliğinin etkileri olarak öne çıkıyor. Dünya genelinde birçok insanın hayatını etkileyen iklim değişikliği, ekonomik kayıplara da neden olmaktadır. Gıda üretimindeki azalma, enerji kaynaklarının tükenmesi, mülteci akınları, ekonomik dengesizlikler ve daha birçok sorunlar, iklim değişikliği ile ilişkilidir. İklim değişikliği ile mücadele etmek, hem dünya genelinde insanların sağlığını, hem de ekonomik ve sosyal sistemlerimizin sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir. Biz de Dünya İklim Günü’nde iklim değişikliğine karşı bireysel olarak neler yapabileceğimizi inceledik.

İklim değişikliği nedir?

İklim değişikliği, iklim, gezegen, dünya, gelecek, kriz

İklim değişikliği, dünya genelindeki iklim koşullarının, atmosferik ve okyanus sistemlerinin uzun dönemli değişikliklerine atıfta bulunur. İklim değişikliği, gezegenin ikliminin doğal değişkenliklerinden ayrılır ve insan faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonları gibi faktörlerin neden olduğu antropojenik değişikliklere de işaret eder.

İklim değişikliği, küresel ısınma olarak da bilinir ve atmosfere salınan sera gazlarının artması nedeniyle dünya genelinde ortalama sıcaklıkların yükselmesine yol açar. Bu değişiklikler, çevresel sorunlara, tarımsal üretimde değişimlere, deniz seviyesinde yükselmelere ve daha sık görülen aşırı hava koşullarına neden olabilir. İklim değişikliğinin etkileri, tüm dünya genelinde hissedilirken, en çok etkilenenler, iklim değişikliğinin en yoğun yaşandığı bölgelerde yaşayan topluluklar olmaktadır.

İklim değişikliği dünyamızı nasıl etkiliyor?

İklim değişikliği, iklim, gezegen, dünya, gelecek, kriz

İklim değişikliği, dünya genelinde birçok alanda etkilerini göstermektedir. Bu değişim, aşırı sıcak hava dalgaları, kasırgalar, şiddetli yağışlar, kuraklık ve orman yangınları gibi aşırı hava olaylarının sıklığını ve yoğunluğunu arttırmaktadır. Bu olaylar, doğayı ve canlı yaşamını tehdit edebilir. Küresel ısınma, kutup buzullarının erimesine neden olur bu durum ise deniz seviyelerinin yükselmesine yol açar. Bu durum, kıyı bölgelerindeki yaşamı, tarım alanlarını ve milyonlarca insanın evini etkiler. İklim değişikliği, su kaynaklarını olumsuz olarak etkileyerek bazı bölgelerde su kıtlığının yaşanmasına neden olur.  Su kıtlığı, tüm canlıların ayrıca tarım ve endüstrinin günlük su ihtiyaçlarının karşılanmasında zorluklara yol açar. Hava değiştikçe, doğal yaşamı etkiler ve türlerin dağılımını, göçlerini ve beslenme alışkanlıklarını değiştirir. Bu durum, biyoçeşitliliğin kaybına yol açar ve bazı türlerin yok olmasına neden olabilir. İklim değişikliği, tarım üretiminde değişikliklere neden olur ve hasat miktarlarını ve kalitesini etkileyebilir. Bu durum, gıda arzını ve fiyatlarını etkiler ve yetersiz beslenmeye yol açabilir. Bu etkiler, iklim değişikliğinin sadece doğayı değil, aynı zamanda insanları, ekonomiyi ve kültürü de etkilediğini göstermektedir.

2021 yılı, kaydedilen en sıcak 6 yılın arasında yer almaktadır. Dünya genelindeki ortalama yüzey sıcaklığı 1.1°C artış göstermiştir. Bu durum, Paris İklim Anlaşması'ndaki hedeflerden uzaklaştığımızı göstermektedir. Okyanuslar, küresel ısınmanın etkisiyle ısınmaya devam etmektedir. Son 25 yılda, okyanusların ısısındaki oran 1,3 kat artmıştır. Bu durum, deniz seviyesinin yükselmesine neden olabilir.

Aşırı hava olayları, son dönemlerde artış göstermektedir. Dünya genelindeki aşırı sıcak hava dalgaları, kuraklık, orman yangınları, kasırgalar ve şiddetli yağışlar gibi olaylar, iklim değişikliğinin etkisiyle daha sık yaşanmaktadır. Karbondioksit (CO2) emisyonları, 2020 yılında küresel olarak %6,4 oranında düşüş gösterdi. Ancak bu düşüş, COVID-19 pandemisi nedeniyle alınan kısıtlamaların etkisiyle geçici bir durumdu. CO2 emisyonları, 2021 yılında tekrar artmaya başladı. Kuzey Kutup buzulları, son 40 yılda %40 oranında azaldı. Aynı şekilde, Antarktika'da da buzul erimesi hızlandı ve son 30 yılda ortalama yılda 252 milyar ton buzul eridi.

İklim değişikliği için bireysel olarak neler yapılabilir?

İklim değişikliği, iklim, gezegen, dünya, gelecek, kriz

İklim değişikliği ile mücadelede bireysel olarak yapabileceğimiz çok fazla şey bulunmaktadır. Basit bazı hayat tarzı değişiklikleri ve tüketim miktarları ile şekillerinde biraz değişikliğe giderek dünyamızı koruma altına alabiliriz. İşte dünyamız ve geleceğimiz için yapabileceğimiz bazı şeyler:

Enerji tasarrufu: Elektrikli aletlerin kullanımını azaltarak ve enerji tasarruflu cihazları tercih ederek, enerji tüketimini azaltabiliriz.

Ulaşım: Araba kullanımını azaltarak, toplu taşıma araçlarını kullanarak, yürüyerek veya bisiklete binerek karbon salımını azaltabiliriz.

Atık yönetimi: Geri dönüşümlü malzemeleri kullanarak, atıkları düzgün bir şekilde yöneterek ve azaltarak doğal kaynakların korunmasına yardımcı olabiliriz.

Yiyecek seçimi: Gıda üretimindeki sera gazı emisyonlarını azaltmak için et ve süt ürünleri tüketimini azaltarak, yerel ve organik gıdaları tercih edebiliriz.

Doğal kaynakların korunması: Doğal alanları koruyarak, ağaç dikerek ve çevre dostu uygulamaları benimseyerek doğal kaynakları koruma yoluna gidebiliriz.

Farkındalık oluşturma: İklim değişikliği ile ilgili farkındalık yaratmak için, ailemize, arkadaşlarımıza ve çevremize iklim değişikliğinin etkileri ve önemli olduğu hakkında bilgi verebiliriz.

Siyasi katılım: İklim değişikliği ile mücadelede siyasi olarak da katılım sağlayarak, politikacılarımıza çevre dostu uygulamaların benimsenmesi ve sürdürülebilir politikaların uygulanması için baskı yapabiliriz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.