Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Her Evli Çiftin Okuması Gereken 20 Madde!
Her Evli Çiftin Okuması Gereken 20 Madde!

iyihisset.com

19 Eki 2018

İyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta birbirinizi seveceğinize dair söz verdiğiniz hayat arkadaşınızla ilişkiniz yıllar boyunca ilk günkü gibi heyecanlı ve taze kalsın istersiniz değil mi? Evliliğinizde dikkat etmeniz gereken bazı yazısız kurallar var ve inanın hem biraz ciddi hem de biraz komik olan bu küçük detaylar, sizi daima özenilecek bir çift yapabilir. Bakalım kaçını yapıyorsunuz, kaçı gözden kaçıyor?  

Her evli çiftin mutlaka okuması ve hayatına uyarlaması gereken 20 maddeyi bir araya getirdik!

1. Sihirli Kelimeleri Unutmayın!

Hayır, “Seni seviyorum” demekten bahsetmiyoruz. Tabii ki, birbirinizi sevdiğinizi dile getirin ama ama kimi zaman gözden kaçırdığınız daha önemli sözcükler olabilir. Örneğin “teşekkür ederim” ve “lütfen” gibi... Nezaket tanımadığınız insanlara karşı takınacağınız ya da çocuklarınıza öğreteceğiniz bir tavır olmaktan çok, iletişiminizin bir parçası olmalı.

2. Özel Bir Mekan Edinin

Sadece size özel bir yer olsun. Sevdiğiniz sokağın köşesindeki bir kafe ya da gidip huzur bulduğunuz bir park olabilir. Burada kendinize özel anılar biriktirin, uzaklaşmak istediğiniz zaman her şeyden kaçabileceğiniz bir özgürlük alanı yaratın ve bundan kimseye bahsetmeyin!

3. Utansanız da Dürüst Olun

Diyelim ki kredi kartlarına o kadar yükleniyorsunuz ki, artık faturaları saklamaktan yoruldunuz. Belki de para konularında ortak bir ritim tutturmayı başaramıyorsunuz ve bu sizi yoruyor. Evliliklerde para, ne olursa olsun her zaman sorun çıkarabilir. Dolayısıyla çıkacağınız tatilin ya da alacağınız herhangi bir şeyin fiyatını eşinizden saklamayın ve faturaları gizlemeyin!

4. Nasıl Göründüğünüze Dikkat Edin

Hiçbir zaman evlendiğiniz günden daha genç olmayacaksınız. Hayat devam ediyor ve izleri üzerimizde bir şekilde kalıyor. Bunu daha da zorlaştırıp vücudunuza eziyet etmek önce sizi sonra eşinizi yorabilir. Sorumluluklarınızın arttıkça kendinize daha az özenebilirsiniz. Ancak kendinize bakmak evliliğinize her zaman iyi gelir. Spor yapın, güzel giyinin, bakımlı olun ve bunun karşılıklı yapıldığından emin olun. Bu konuda birbirinizi desteklemeyi unutmayın.

5. Kendinize Zaman Ayırın

Evet çocuklarınız ve eşinizle vakit geçirmek gerekli ve aynı zamanda iyi hissettiriyor. Fakat kimi zaman kız kıza ya da erkek erkeğe etkinlikler yapmak da ruhunuza ve evliliğinize iyi gelir. Tabii birbirinizin özel zamanlarını sabote etmemek şartıyla. Önceliğiniz evliliğiniz olsa bile arkadaşlık ilişkilerine de ihtiyacınız olabilir.

6. Kullandığınız Kelimeleri İyi Seçin

“Bu dahil, bütün genellemeler yanlıştır” sözü size bir şeyler hatırlatıyor mu? Örneğin daha önce yaptığınız bir genellemeyi? “Sen hiçbir zaman...” ya da “Sen her zaman...” ile başlayan herhangi bir cümlenin sonu kötü bitebilir. Çünkü bunların hiçbiri aslına bakarsanız doğru değildir. Özellikle tartışma anlarında bir şeyler söylemeden önce durup düşünmek, sizi aslında ima etmek istemediğiniz şeyler söylemekten kurtarabilir.

7. Kötü Zamanlar Gelir ve Geçer

Her evliliğin kötü zamanları, inişleri ve çıkışları olur. Bir peri masalında olmadığınızı ve zor günler yaşama ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Korkunç bir senaryonun içinde değilsiniz, bu olumsuzlukların hepsinin bir gün geçeceğine inanın.

8. Son Dilimi Ona Ayırın

Siz son bisküviyi karşı taraf yedi diye kavga çıkaranların olduğu reklamlara bakmayın. Belki her defasında değil ama arada son dilimi, son parçayı ya da son ısırığı eşiniz için ayırın. Sandığınızdan daha büyük bir mutlulukla karşılanacağından emin olabilirsiniz.

9. Birbiriniz İçin Süslenin

Eşofman altı, jean pantolonlar ya da basic tişörtler giymekte hiçbir sakınca yok tabii ki. Ancak bazen, sadece birbiriniz için şık olmaya çalışmak bile ilişkinize farklı bir heyecan katar. Sonuçta ilk tanıştığınız zamanlar bunu her buluşma için yapıyordunuz. Evlendiniz diye kurallar değişmedi.

10. İkili Buluşmalar Ayarlayın

Birlikte vakit geçirmeyi sevdiğiniz çiftlerle görüşmeye devam edin. Bu hem arkadaşlığınızı hem birbirinizle olan ilişkinizi besler. İkili buluşmalarda dördünüzün birlikte yapacağı etkinlikleri mutlaka değerlendirin. Örneğin film izlemek ya da oyun geceleri düzenlemek gibi.

11. Sessiz Kalmak da Bir Seçenek

Eşinizde, hayatınızda ya da evliliğinizde asla değiştiremeyeceğiniz özellikler olabilir. Bunlarla savaşmak sizi sadece yorar. Eğer her defasında değiştiremeyeceğiniz durumlar için kavga etmeye çalışırsanız, bu hem sizi hem de karşınızdakini üzebilir. Belki de biraz durup beklemek ve sessiz kalmak, tolere edilebilecek durumlar için en iyi çözüm olabilir.

12. Uzlaşmayı Öğrenin

Dünyada iki insanın her konuda anlaşmaya vardığı görülmüş şey değil. Birbirinizle iletişiminiz ne kadar kuvvetli olursa olsun, kimi zaman çatışmalar yaşayabilirsiniz. Bunu kabullenin ve farklılıklarınızın sizi beslemesi için yollar arayın.

13. Özür Dileyin ve Affetmeyi Öğrenin

Hiç kimse mükemmel değildir. Dolayısıyla birbirinizin kusurları kadar kendinize ait olanları da kabullenmelisiniz. Bu da gerektiği zaman özür dilemeniz ve gerektiğinde de affedici olmanız anlamına geliyor. Unutmayın, inat etmek kimseye fayda sağlamaz.

14. Size Ait Gelenekleriniz Olsun

Pazar sabah yürüyüşleri, cuma gecesi filmleri... Adını siz koyun! Tamamen yaratıcılığınıza kalmış. Kendinize ait gelenekler edinmeniz ve bunlara sadık kalmanız ilişkinizi daha da özel kılacak.

15. Klişe Ama Gerçek

Ona küçük sürprizler yapın! En azından çantasına onu sevdiğinizi söyleyen bir not bırakabilirsiniz ya da eve dönerken sevdiği bir şeyi alabilirsiniz. Aslında ne yaptığınızın pek önemi yok; önemli olan, yine klişe olacak ama niyetiniz. Evet bu klişeler gerçekten işe yarıyor.

16. Özel Günleri Unutmayın

Bu sadece ilişkideki kadınları mutlu etmek için yapılması gereken bir şey değil. Evliliğinizin 20. yılı ya da ilk sevgili olduğunuz gün, ne olursa olsun, sizi bir çift yapan o özel anlar için karşılıklı olarak efor harcayın. Yemeğe çıkmak, kısa bir tatil ya da çiçek göndermek bile olabilir.

17. Bir Fotoğrafınızı Çerçeveletin

Düğün fotoğrafınız sayılmaz! Birlikte çok mutlu olduğunuz ve her zaman hatırlamak istediğiniz, hatırladıkça yüzünüzün güldüğü bir anıyı bastırın, çerçeveletin ve duvarınıza asın!

18. Küçük Bir Öpücük Günü Değiştirir!

Hayat hızla akıp giderken aceleye kapılıp birbirinizi unutmayın. Evden ayrılırken ve eve döndüğünüzde birbirinizi küçük bir öpücükle uğurlamanız ya da karşılamanız sizi de mutlu edecek.

19. Gülmek İyi Gelir

Bavulunuzun kaybolması, ceza yemeniz, evi su basması... Hepsi bir insanı sinirden çıldırtacak durumlar. Fakat gülmek her zaman ağlamaktan daha faydalı. Olan olduktan sonra yapabileceğiniz birçok şey var; suçu birbirinize atabilirsiniz, kavga edebilirsiniz, sinirlenip surat asabilirsiniz ya da bu durumda bile gülecek bir yan bulabilirsiniz... Kendinizi biraz zorlayın ve gülümseyin!

20. Anıları Hatırlayın ve Yenilerini Yaşayın

Fotoğrafları karıştırıp birlikte çıktığınız o güzel tatilleri, yaşadığınız o mutlu anları, geçirdiğiniz zamanları hatırlayın. Bir de o fotoğraflara yenilerini eklemek için birlikte plan yapıp yeni maceralar yaşamaktan kendinizi alıkoymayın!

BONUS:

Mutluluğunuzu Sigortalatmak

Her şey yolunda giderken hiç aklınıza gelmeyecek bir kazanın ailenizin keyfini kaçırmasına izin vermeyin. Aileme Değer Kaza Sigortası sayesinde ailenizin geleceğini kazalara karşı güvence altına alın.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.