Hayvan Sahiplenmek ve Onlara Yardımcı Olmak İçin Neler Yapmalısın?

Buradasınız

Sev 17 Kasım 2021

hayvan, sahiplenme, barınak, köpek

Bir kedi, köpek ya da sokakta gördüğün ve evine alıp evcil hayata alıştırabileceğin bir hayvanı sahiplenmek, insanın hayatına anlam katan en muhteşem olaylardan biridir. Onların en ihtiyaç duyduğu anda yardım elini uzatabilir ve onlara yeni bir hayatın yolunu açabilirsin. Peki herkes küçük dostlarımızı sahiplenebilir mi? Hayvan sahiplenmek isteyen adayların bunu yapmadan önce ve sonrasında tüm koşulları ve detayları düşünmesi gerekir. İşte bir hayvan sahiplenmek için neler yapman gerektiğini senin için maddeler halinde sıraladık!

Barınaklara gidebilirsin

hayvan, sahiplenme, barınak

Sokaklarda yaşayan ve yardıma muhtaç olan çok sayıda havyan var. Bunlardan bazılarını sahiplenerek bakımlarını üstlenmek çok önemli bir davranış. Bunu yaparken de farklı hayvan türlerinin beslendiği ve bakımının yapıldığı barınaklardan işe başlayabilirsin. Başıboş ve sahipsiz bir hayvanı sahiplenmek her zaman oldukça kolaydır. Ancak bunu yaparken çevrendeki barınakları ziyaret edebilir ve oradaki hayvanlardan birini seçebilirsin. Birçok kamu ve özel kuruluş sokaktaki hayvanları alıp bu barınaklara yerleştiriyor. Sen de bir hayvan sahiplenmek istiyorsan ilk durağının bu barınaklardan biri olması çok önemli.

Evini onlar için hazırlamalısın

hayvan, sahiplenme, barınak, kulübe, adam

Bir hayvan sahiplenmek ve bu minik dostlarımıza yardımcı olmak istiyorsan kendi yaşadığın yerde onlar için hazırlık yapman da şart. Eğer onları evinde ya da bahçen de ağırlayacaksan mutlaka yaşam alanlarını buna göre düzenlemeli ve deyim yerindeyse bunun için hazırlanmasın. Onu evine aldığında en iyi şekilde bakımını yapmak için gerekli tüm aksesuar ve eşyalarının da tam olması gerekiyor.

Sokak hayvanlarına bakabilirsin

hayvan, sahiplenme, martı, sokak

Sokak hayvanları denilince akla ilk gelen genelde kediler ve köpekler olur. Ancak bu patili dostlarımızın dışında sokaklarda yaşayan ve beslenmek durumunda olan çok sayıda farklı küçük dostumuz var. Bu hayvanlar ekolojik sistem içerisinde zaten zorlu bir hayat yaşarken bir de şehrin kaotik ortamında hayat mücadelesi veriyorlar. Hayvan sahiplenmek için illa evde beslemek gerekmeyeceğini aklında tutarak küçük dostlarımıza yardımda bulunabilirsin. Zor şartlar altında onlara yardım etmek için mama ve su kapları koyabilirsin. 

Hayvanların koruyuculuğunu yapın

hayvan, sahiplenme, köpek, pati

Sahiplenmek için yapılabilecek bir diğer yol ise sık sık hayvan barınaklarına gitmektir. Barınaklarda sevgiye, ilgiye muhtaç birçok minik dostumuz var. Onları düzenli olarak ziyaret edip mama götürebilirsin. Ayrıca direkt olarak bir veya birçok hayvanın bakımını üstelenebilir, masraflarını karşılayabilirsin. Barınakların dışında hayvanları besleyen ve koruyan sivil toplum kuruluşları ile de iletişime geçebilir ve onlara destek verebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.