Hamilelik Döneminde Baba Adaylarını Etkileyen Kuvad Sendromu Nedir?

Buradasınız

Sev 25 Ekim 2019

Çiftlerin bebek bekleme süreci oldukça heyecanlı ve hararetli geçer. Bu süreçte hamilelik nedeniyle hormonlarındaki değişim yüzünden anne adayı hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilenir. Ancak hamilelik süreci yalnızca anne adaylarını değil, zaman zaman baba adaylarını da hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkileyebilir. Baba adayları da eşleri gibi bazı hamilelik belirtilerini gösterebilir. “Kuvad sendromu” olarak bilinen bu durum, sanıldığından daha yaygın olarak gözlemlenir. Kuvad sendromu nedir, belirtileri nelerdir ve baba adaylarını nasıl etkiler, gelin daha yakından bakalım.

 

Kuvad sendromu nedir?

Baskça’da yumurtadan çıkmak anlamına gelen “couver” sözcüğünden türetilmiş olan kuvad (couvade) sendromu, baba adaylarının eşlerinin hamilelik süresi boyunca onlarla beraber bazı belirtiler gösterdikleri durum olarak bilinir. Baba adayları, eşlerinin hamilelikleri süresince onlara gösterilen ilginin kendilerine de gösterilmesini isteyebilir, bazen eşleri gibi aşerebilir ve mide bulantısı gibi belirtiler gösterebilir. Psikolojik bir durum olan kuvad sendromu empati düzeyi gelişmiş erkeklerde daha sık gözlemleniyor. Ancak kuvad sendromunda psikolojik etkilerin yanı sıra fiziksel etkiler de yaşanabiliyor.

 

Kuvad sendromunun belirtileri nelerdir?

Baba adayının gebelik dönemindeki eşinin hareketlerini taklit etmesi olarak bilinen kuvad sendromunun hem psikolojik hem de fiziksel belirtileri bulunuyor. Kuvad sendromunun belirtileri, gebeliğin üçüncü ayından itibaren herhangi bir zamanda ortaya çıkabiliyor. Belirtiler bir dönem durulsa da doğumdan önce tekrar şiddetlenebiliyor. Baba adayı, hamilelik döneminde eşine gösterilen ilgiyi kıskanabiliyor; eşinin yaşadığı bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi hamilelik semptomlarını kendisi de yaşayabiliyor. Ayrıca kuvad sendromu yaşayan baba adaylarında kilo artışı da gözlemlenebiliyor.

 

Kuvad sendromunun nedenleri nelerdir?

Kuvad sendromunun nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte, sendromun ağırlıklı olarak psikolojik etkenlerden kaynaklandığı düşünülüyor. Yapılan bir araştırmaya göre kuvad sendromu, gelir seviyesi düşük ve kaygılı yapıya sahip baba adaylarında daha sık görülüyor. Kuvad sendromuna sebep olan diğer nedenler arasında ise, baba adaylarının küçük yaşta terk edilmiş olması, beklenmeyen gebelik, ekonomik güvence eksikliği ve evlilikte geçimsizlik gibi faktörler yer alıyor.

 

Kuvad sendromuyla başa çıkmak için ne yapmak gerekir?

Kuvad sendromuna yakalanan kişilerin genelikle tedavi olması gerekmiyor. Çünkü belirtilerin birçoğu, baba adayı ya da çevresindeki kişiler durumu fark edene kadar geçiyor. Ancak, bazı durumlarda baba adayları psikoterapiye yönlendirilebiliyor. Kaygı seviyesindeki artış nedeniyle, baba adaylarının psikoterapi alması öneriliyor.

 

Kaynak:

https://www.haberturk.com/saglik/haber/1199900-hamilelik-psikolojisi-erkegi-nasil-etkiler

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 18 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.