Halk Sağlığını Hedef Alan En Büyük 6 Tehdit

Buradasınız

Sev 03 Eylül 2020

Dünya üzerinde farklı coğrafyalarda yaşayan insanlar bir yandan içerisinde yaşadıkları çevrenin getirdiği şartlar bir yandan da kendi yaşam tarzları nedeniyle hayatlarının belirli dönemlerinde sağlıkları özelinde önemli tehditler yaşayabiliyorlar. Özellikle içerisinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük salgınlarından biri olan Covid-19 ile birlikte tekrar gündeme gelen ve halk sağlığını doğrudan tehdit eden unsurları 3 Eylül Halk Sağlığı Haftası’nda sizler için araştırdık.

Olumsuz yaşam koşulları

Dünyanın birçok yerinde çok sayıda insan farklı sebeplere bağlı olarak, son derece sağlıksız, olumsuz, istenmeyen koşullarda yaşıyor ve bu da birçok hastalığın çok hızlı şekilde yayılarak çoğalmasını sağlıyor. Özellikle nüfusun çok ve gelirin az olduğu bölgelerde görülen bu durum toplumları içerisinde bulundukları coğrafyanın durumuna göre de sağlık açısından kırılgan hale gelebiliyor. 

Radyasyon

Radyasyon üzerinde çok çeşitli araştırmalar yapılmasına ve hem olumlu hem de olumsuz etkileri sıkça konuşulmasına rağmen, dijital ve hızlı hayatlarımızın getirdiği birçok cihaz doğrudan sağlığımızı etkiliyor ve tehdit ediyor. Cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler ve daha birçok elektronik cihaz, radyasyon yayarak yavaş yavaş farklı hastalıkların yayılmasına neden oluyor ve halk sağlığını toptan kötü etkileyebiliyor.

Sigara

Halk sağlığı için en büyük tehdit unsurlarından, gözümüzün önünde olumsuz etkilerini yaşadığımız ve her gün onlarca habere konu olan sigara. Birçok hastalığın ana sebeplerinden biri olan ve hiçbir pozitif etkisi olmamasına rağmen çok sayıda insan tarafından tüketilen sigara, araştırmalara da konu olacak şekilde çok ciddi etkiler yaratabiliyor. Bugün farklı hastalıklara bağlı günlük ölümlere bakıldığında en büyük etkenlerden biri olarak sigara öne çıkıyor.

Sağlığınızı korumak ve gelecek için daha mutlu, huzurlu ve güzel günlere ulaşmak, hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak sizin elinizde. Siz de geleceğiniz için bugünden bir adım atın ve ilerleyen günlerde başınıza gelebilecek olası riskler için 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası yaptırın. Evden çıkmadan doktorunuza danışabileceğiniz Online Sağlık Paketi kapsamındaki Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri ile sosyal izolasyonunuzu korumanıza yardımcı olan 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası, sizi farklı tehditlere karşı koruma altına alacak.

Küresel salgınlar

Halk sağlığını tehdit eden en önemli unsurlardan bir diğeri de şüphesiz küresel olarak etki yaratan salgın hastalıklar. Covid-19 ile tekrar dünya gündemine gelen pandemiler, bir noktadan başlayarak hızla dünyaya yayılıyor ve hastalıklarla birlikte çoğu zaman ölümleri de beraberinde getiriyor.   

Dengesiz ve yetersiz beslenme

Toplum sağlığı üzerindeki en büyük tehditlerden biri de sağlıksız, yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Birçok hastalığın ana nedenlerinden biri de olan bu durum, hemen her toplumda bulunmaktadır ve belirli bir kesimi doğrudan etkilemektedir. Günlük alınması gereken besin miktarı ve değerlerinin çok uzağında bir beslenme olanağına sahip olan toplumlarda çok daha fazla ve farklı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

Hijyen koşullarını sağlayamama

Yine farklı nedenlere bağlı olarak temiz suya, temizlik ve hijyen maddelerine ulaşamayan, bireysel olarak bunları kullanma olanağı bulunmayan toplumlar da sağlık olarak tehdit altında kalıyorlar. Salgın hastalıkların hızla yayılmasının ana nedeni olan kişisel hijyeni  sağlayamama, zamanla toplumun geneli üzerinde ciddi sorunlar doğurmaktadır. Evde, okulda, iş yerlerinde ve kamusal alanlarda sağlanamayan bu koşullar, halk sağlığına yönelik önemli sorunları da beraberinde getirmektedir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.