Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Gut Hastalığı Hakkında Merak Edilenler
Gut Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

iyihisset.com

25 Mar 2019

İnsan sağlığını tehdit eden pek çok hastalık bulunuyor ve bunların birçoğu günlük yaşamımızı olumsuz etkileyerek hayatımızı zorlaştırıyor. Son dönemde adından sıkça söz edilen ve gündeme gelen bu tarz rahatsızlıklardan biri de gut hastalığı. Halk arasında padişahların hastalığı olarak da bilinen gut, eklemlerde meydana gelen bir tür iltihaplanma sonucunda ortaya çıkıyor. Peki, gut hastalığı nedir ve gut hastalığının belirtileri nelerdir? Gut hastalığının tedavisi nasıl yapılır? Birlikte gut hastalığını incelemeye ne dersiniz?

Gut Hastalığı Nedir?

Bu hastalık genel olarak tanınsa da herkesin aklındaki sorulardan biri Gut hastalığı nedir olarak öne çıkıyor. Gut hastalığı, bir çeşit eklem iltihabıdır. Damla hastalığı olarak da ifade edilen gut, et, süt, yoğurt, peynir ve deniz ürünleri gibi protein değeri yüksek olan besinlerin yoğun şekilde tüketilmesi ile ortaya çıkıyor. Bu nedenle zengin hastalığı olarak da biliniyor. Erkeklerde, kadınlara oranla daha sık olarak görülüyor. Ancak menopoz döneminden sonra kadınların da gut hastalığına yakalanma oranının arttığını unutmamak gerekiyor. Genetik ve çevresel faktörlere göre ortaya çıkan metabolik sendromun da bir parçası olan gut hastalığı; genelde kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyon, aterosklerotik kalp hastalığı ve obezite gibi sağlık sorunlarıyla birlikte görülüyor.

Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gut hastalığı belirtileri olarak ilk öne çıkan, sabaha karşı başlayan yoğun eklem ağrıları oluyor. Bunun dışında eklemlerin şişmesi ve ağrıların başlaması sonucunda gece uyku bölünmeleri yaşanabilir. Öte yandan böbreklerden kaynaklanan bir gut hastalığı varsa; karın ve bel ağrıları, idrarda kan ile taş gibi belirtiler de olabilir. Gut hastalığına erken teşhis konulmadığı ve tedavi sürecine başlanmadığı takdirde ise ağrıların kronikleşmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle gut hastalığı tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Bunun dışında dikkatsiz beslenme, aşırı alkol tüketimi, eklem travmaları, bilinçsiz diyet uygulamaları, daha önceden geçirilen cerrahi operasyonlar ve hekim kontrolünde olmayan ilaç kullanımı gut hastalığını tetikleyen etkenler arasında yer alır.

Gut Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Gut hastalığına neden olan ana etken vücuttaki ürik asidin birikmesi ya da yeterli oranda dışarıya atılamamasıdır. Eğer ürik asit belirli bir seviyeye ulaşırsa, yapılacak önce kan ardından da eklem tetkikleri sonucunda doktorunuz gut olduğunuza karar verebilir. Gut hastalığının diğer nedenleri arasında bireylere göre değişen metabolik sorunlar sayılabilir. Bazı hastalıklarla birlikte başlayan ve seyreden gut, yaşa ve bireyin genel durumuna göre ortaya çıkabilmektedir. Genetik de göz ardı edilmemesi gereken bir faktördür. Bazı durumda gut, doğuştan gelen hastalıklarla birlikte de görülmektedir.

Gut Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gut hastalığı nedir ile birlikte akla gelen diğer sorulardan biri de gut hastalığı tedavisinin nasıl yapıldığıdır. Bu tedavi akut ataklar sırasında ve arasında olmak üzere iki şekilde yapılır. Ataklar sırasında oluşan ağrıya paralel olarak antienflamatuar ilaçlar kullanılır. Kişinin hastalık derecesine göre değişen ilaçlar, tedavinin ilk etabında oldukça önemli bir rol oynar. Bu dönemde kişi kendisini yoran spor dallarından uzak durmalıdır. Çünkü aşırı yorgunluk vücut direncinin düşmesine ve atakların tekrar etmesine sebep olur. Ayrıca uzmanlar ilaçların yanı sıra bol sıvı tüketimini de önerirler. İkinci bir tedavi yöntemi ise diyettir. Diyetisyen kontrolünde gerçekleştirilen diyet programı, gut hastalığının etkilerinin hafiflemesine önemli ölçüde yardımcı olur.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.