Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Gerçek Bir Dost Olduğunuzun 15 Göstergesi

SEV26 Nisan 2017

arkadaşlık

En az aileniz kadar önemli ve özel olan arkadaşlarınız, hayata bakışınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahip. Her dostluk özeldir ama kimi sorular var ki gerçekten ne kadar iyi bir dost olduğunuz hakkında ipuçları verir. Hep birlikte cevaplamaya ne dersiniz?

Anlayışlı ve Özverili misiniz?

anlayışlı olmak

Bu belki de yakın arkadaşlığın en genel kuralıdır. Ne kadar anlayışlı ve özverili olursanız, dostluklarınız o kadar uzun ve sağlam olur. Karşılıksız olarak fedakarlık yapmaktan çekinmeyin, dostunuzun her anında yanında olmaya özen gösterin. Ancak bu şekilde gerçek ve güvenilir bir dost olabilirsiniz.

Sır Tutmasını Biliyor musunuz?

sır tutmak

Güvenilir bir dostluk için önemli şartlardan biri olan sır tutmak, aslında sosyal hayatın diğer bütün alanlarında da geçerli. Sır saklamasını bilirseniz, arkadaşınız size tam anlamıyla güvenir ve uzun yıllar süren bir arkadaşlığın temellerini atmış olursunuz. Unutmayın ki hoşlanmadığınız kişiler hakkında bile olumsuz sözler sarf etmek, karşı tarafta güvensizlik duygusu yaratabilir. Dikkatli olmakta yarar var.

Doğruları da Yanlışları da Söylemekten Çekinmiyor musunuz?

dürüst olmak

Eğer taraflar fazlasıyla açık sözlü olursa, samimi dostluklar daha da güçlenir. Arkadaşınızın doğrularını yüceltmekten çekinmediğiniz gibi yanlışlarını eleştirerek daha ideal alternatifleri göstermekten de çekinmeyin.

Mutlu Anlarında da Yanında Oluyor musunuz?

destek olmak

Genel kanının aksine birinin mutsuz zamanlarına ortak olmak, o kişinin mutluluğuna da aynı samimiyetle ortak olabileceğiniz anlamına gelmiyor. İşte bunu yapabilenler dostluk mertebesinde çok ayrı bir konumdalar.

Dostunuzun Her Düşüncesine Saygı Duyuyor musunuz?

düşünceye saygı duymak

Arkadaşlık ilişkilerinde kimi zaman zıt kutuplar birbirini çeker, normalde anlaşma ihtimali olmayan kişilerin arasından su sızmayabilir. Hayata bakışınız tamamen farklı bile olsa aranızda uyumlu bir enerji varsa çok yakın arkadaş olabilirsiniz. Çünkü önemli olan karşı tarafın her düşüncesine saygı duymak.

Birlikte Vakit Geçirmekten Zevk Alıyor musunuz?

birlikte vakit geçirmek

Eğer gerçek bir dostsanız, arkadaşınızla gezip eğlenmekten olduğu kadar boş boş oturmaktan da zevk alır, kolay kolay sıkılmazsınız. Çünkü yakın arkadaşlar beraberken mutludur ve zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar.

Yeteri Kadar Affedici misiniz?

Herkes zaman zaman hata yapabilir ya da karşısındakini yanlış anlayabilir. Zaman, ruh hali veya başka kişiler nedeniyle dostunuzla bir anlaşmazlık yaşarsanız, hemen gemileri yakmayın. Her zaman onu dinlemek için bir şans verin ki o da benzer durumlarda size şans versin.

Onun Eksiklerini veya Aşırılıklarını Dengeliyor musunuz?

dengeleyici olmak

Herkesin iyi veya zayıf olduğu alanlar farklılık gösteriyor. Eğer arkadaşlığınız süresince güçlü ve zayıf yanlarınızı iyi analiz edebilirseniz, her zaman birbirinizi zor duruma düşmekten kurtarabilirsiniz.

Daima Dürüst müsünüz?

dürüst olmak

Dürüstlük, pek çok kapıyı açan ve toplumsal itibarınızı yükselten en önemli etkenlerden biri. Arkadaşlık ilişkilerinde de her zaman aranan bir özellik olan dürüstlük, sağlam dostlukların da ince ayrıntısı.

Pozitif misiniz?

pozitif olmak

Araştırmalar gösteriyor ki çevrenizdekilerin olumsuz enerjisinden siz de etkileniyorsunuz. Bu sebeple kimse sürekli negatif enerji yayan biriyle çok yakın olmak istemiyor. Olumlu ayrıntılara yoğunlaştığınızda dostluklarınızın da sağlamlaştığını fark edebilirsiniz.

Kişisel Bakımınıza Dikkat Ediyor musunuz?

kişisel bakım

Vücut bakımına, giyimine dikkat eden düzenli ve tertipli kişiler herkeste daha olumlu bir izlenim uyandırıyor. Arkadaşınızla her ne kadar samimi olsanız da birlikteyken bu önemli kurallara özen göstermeniz gerekiyor.

Küçük Cömertlikler Yapıyor musunuz?

cömert olmak

Arada yemek ısmarlamak, sinema bileti ya da küçük hediyeler almak, her zaman karşınızdakine kendini değerli hissettirir.

Kendinizi Seviyor musunuz?

kendini sevmek

Eğer kendinizi sevmezseniz, sürekli kendinizden şikayet ederseniz, bir başkasının da sizi sevmesi zorlaşır. Çünkü ancak kendini sevmeyi öğrenebilenler içindeki sevgiyi başkalarıyla paylaşmaya hazır olur.

“Hayır” Diyebiliyor musunuz?

hayır diyebilmekBelki de birey olmanın en önemli kurallarından biri “hayır” diyebilmek. Aklınıza, mantığınıza yatmayan şeyler için bile sırf kırmamak için “evet” derseniz, zaman içinde samimiyetinizi kaybedebilir ve suistimal edilebilirsiniz. “Hayır” demek özgürleştirir, asla çekinmeyin.

Önyargılarınızdan Arınıyor musunuz?

önyargılardan arınmak

Farklılıklara açık olmak, hayata geniş bir pencereden bakmak, kimseyi dışlamamak, daima doğru bilginin peşinden koşmak ve kendi değerlerini yaratmak, dostluk ilişkilerinde de işe yarıyor. Karşınızdaki farklılıklara saygılı ve anlayışlı biri olduğunuz için size daha çok güveniyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 24 Eylül 2017

Yeşile önem veren, çevre bilinci olan bireylerin insan ilişkileri ve topluma uyumu  güçlü oluyor. Bu nedenle çevreye duyarlı çocuklar büyüdükleri zaman insanları ve hayatı çok daha fazla seviyorlar. İşte çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için 5 öneri…

1. Doğadaki Muhteşem Uyumu Ona Gösterin


Doğada gördüğü her canlının, her bitkinin ve her olayın birbiriyle çok kuvvetli bağları olduğunu ona göstermeye çalışın. Böylece insanların yaşaması için ağaçların ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilir. Doğal dengenin, her canlıya duyulan saygıyla, yeşil alanları koruyarak sağlanabileceği, daha güzel bir dünyada yaşamak için insanlara çok daha büyük roller düştüğü çocuklara basit örneklerle anlatılmalı.

2. Önce Kendiniz Örnek Olun

Çocuklar rol model aldıkları anne ve babalarının yaptıkları davranışları dikkatlice gözlemler ve pek çoğunu da taklit ederler. Yani onları doğayı korumanın önemi konusunda uyarmaktansa çevreye değer veren, bunu her daim gösteren anne babalar olmak çok daha etkili. Evdeki gereksiz lambaları söndürmek, diş fırçalarken çeşmeyi kapatmak gibi çok basit görünen ayrıntılar bile çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için büyük önem taşıyor.

3. Doğa ile Etkileşim Kurmasına İzin Verin

Dört duvar arasında, sokağa çıkmadan, park ve bahçelerde koşup oynamadan büyüyen çocukların çevreye duyarlı olmaları da zor. Çocukların doğayla tanışmaları, çevrelerinde gerçekleşen olayları bizzat gözlemlemeleri gerekiyor. Sahile gitmek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, ağaç dikmek gibi eylemler çevre bilinci kazanmalarına yardım ediyor. Çünkü küçük çocuklar ancak bu şekilde sadece insanların değil toprağın, havanın, suyun, hayvanların ve ağaçların da çok değerli varlıklar olduklarını algılayabilirler.

4. Çevre Dostu Hareketlerini Açıklamaktan  Çekinmeyin

Çevre bilinciyle yaptığınız her hareketi çocuğunuza açıklayın. Örneğin eğer naylon poşet kullanmıyorsanız bunun nedenlerini, çevreyi korumanın önemi üzerine vurgu yaparak açıklayabilirsiniz. Böylece bir kişinin bile büyük farklar yaratabileceğine dair inancı artar. Tüm bunları evrensel, hak ve etik odaklı bir bakış açısıyla verebilirsiniz. Ancak bu şekilde çevreye karşı kendi düşünce ve çözümlerini oluşturabilirler.

5. Evde Çiçek ve Evcil Hayvan Olmalı

Evde imkanlar elverdiğince çiçek veya bitki yetiştirip çocuğunuza sulama, bakım gibi ufak ama yararlı sorumluluklar verebilirsiniz. Böylece çocuklar doğayı korumak için karşılıklı bir denge olduğunu kolayca fark eder ve uzun vadede çevre bilinçleri de artar. Ayrıca evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar da aynı şekilde çevreye karşı daha duyarlı ve sevgi dolu olur. Çünkü karşılıksız sevgiyi yalnızca insanlardan değil doğadan ve hayvanlardan da alabileceklerini anlıyorlar.

Çevreye bilinçli çocuklar yetiştirmenin yanı sıra eminiz ki siz de her anne baba gibi çocuğunuzun geleceğini maddi güvence altına almak istersiniz. Ferdi Kaza Sigortası ile tanışmaya ve tüm bu endişeleri azaltmaya ne dersiniz? Üstelik bu sigorta ile Cigna Finans’ın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabileceksiniz. 

 Hemen Başvur