Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Gelecekte Sağlıklı Bir Hayat İçin Bugünden Atabileceğiniz Adımlar
Gelecekte Sağlıklı Bir Hayat İçin Bugünden Atabileceğiniz Adımlar

iyihisset.com

24 Oca 2021

Sağlığımız hepimizin hayatta sahip olduğu en önemli şey. Özellikle pandeminin sıkıntılarını çok yoğun yaşadığımız bugünlerde sağlığımızın değerini çok daha iyi ve net şekilde anladık. Bedenimiz, zaman geçtikçe kendini yenilemeyi bırakıyor ve sağlığımız da buna paralel olarak bozulabiliyor. Ancak bedenimize ve ruhumuza erken yaşlardan itibaren ne kadar iyi bakarsak, onu fiziki ve manevi açıdan ne kadar desteklersek gelecekte de onun bize iyi bakmasını sağlayabiliriz. Gelecekte daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmek için bugünden atabileceğiniz adımlardan bazılarını sizin için derledik.

Sporu elden bırakmayın

Sağlık konusu açıldığında akla gelen ilk konulardan biri spordur. Hepimizin bildiği ve her ne kadar artık klişeleşmiş bir fikir olsa da spor, bedeninizin ilerde yaşanabilecek herhangi bir problemde size destek olabilmesi ya da o problemin önüne geçebilmesi için hayati önem taşır. Düzenli yapılan egzersizler kalp, böbrek, akciğer ve mide gibi hayati organlarınızın sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmesini ve yaşınız ilerlese bile vücudunuzun daha genç kalmasını sağlar.

Düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenme

Günlük beslenme rutininizi dengeli, sağlıklı ve düzenli bir hale getirdiğinizde eskiye oranla ne kadar dinç olduğunuzu anında fark edeceksiniz. Hazır yiyecekler, paketli gıdalar ve kızartmaları hayatınızdan çıkarıp yerine bolca sebze, balık gibi besin değeri yüksek yiyecekler koyduğunuzda bedeniniz karşılığını size en kısa sürede en güzel biçimde verecektir. Sağlıklı besinlerin çoğunun içinde bulunan kolajenle cildinizin gençleştiğini, lifli yiyeceklerle kaslarınızın ne kadar güçlendiğini ve hastalıklara karşı direncinizin arttığını fark etmek ruhunuza da iyi gelecek.

Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar tüm bedeninizin çökmesine neden olur. Bunları kullandığınızda organlarınızın çalışma sistemleri bozulur, sağlıklı hücreler üretemezsiniz, bağışıklığınız çöker ve bütün hastalıklara diğer insanlardan çok daha açık duruma gelirsiniz. Gelecekte daha sağlıklı bir hayat sürmek ve vücudunuzun daha dirençli ve kuvvetli olmasını istiyorsanız vakit kaybetmeden tüm kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Bugünden bir adım atarak bu alışkanlıklarınızı bırakın ve daha sağlıklı bir hayata başlayın.

Bol bol sarılın

Sevdiklerinize sarılmak, onlarla beraber vakit geçirmek vücutta birçok sağlıklı hormonun salgılanmasına ve bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olur. Büyüklerimiz, insan ruhu hastalanmadan insan bedeni hastalanmaz der ve bu çok doğrudur. Olumsuz duygular zihninizle beraber bütün organlarınızı kötü etkiler. Bu sebeple sevdiklerinize vakit ayırın ve onlara sıkı sıkı sarılın.

Gülmeyi ihmal etmeyin

Gülme eylemi zihnin savunma mekanizması olarak kabul edilebilir. Gülme eylemini gerçekleştirdiğinizde salgılanan hormonlar bağışıklığınızı güçlendirir. Aynı zamanda gülmek bulaşıcıdır. Siz güldüğünüzde çevrenizdeki insanlarda gülerler ve böylece sevdiklerinizin de sağlıklı olmasına yardımcı olursunuz.

Güneş

Özellikle son zamanlarda güneşin zararlı ışınları bizlere daha çok ulaşmaya başladı. Bu ışınlar ciltte birçok hasara neden olduğu gibi, yaşlanmayı hızlandırıyor, kanser riskini artırıyor. Dışarı çıkarken mevsim fark etmeksizin mutlaka yüksek korumalı güneş kremleri kullanın.

Birikim

Yaşlarımız ilerlediğinde organlarımız eskisi kadar hızlı çalışamıyor ve bize zorluklar çıkarıyor. Belli bir yaşa geldikten sonra çalışmayı bırakmak ve bedeninizi dinlendirmek zorundasınız. Bu dinlenme sürecinde rahat olmak için bugünden birikim yapmaya başlamalısınız.

Gelecek çok hızlı geliyor, sağlığınız buna hazır mı?

Yaşamın içerisinde en hızlı akan şey zaman. Saatler, günler, yıllar birbiri ardına ekleniyor ve hiçbirimizin anlayamadığı şekilde hızla akıp geçiyor. Zamanı tutamıyoruz ancak o bu kadar hızlı akarken biz de geleceğimiz için bugünden adımlar atarak hazırlanıp, önlemler alıyor muyuz? Bugünden atacağınız birkaç basit adımla, gelecekte başınıza gelebilecek birçok tatsız olayda hızla sağlığınıza tekrar kavuşmanız mümkün olabilir.

Sağlığımız, hepimizin hayatlarında bu kadar değerli bir varlıkken ve bizi gelecek günlere taşırken onu hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için korumak bizim elimizde. Covid-19 salgınının sağlığımızı tehdit ettiği bugünlerde siz de QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile geleceğiniz ve sağlığınız için çok önemli bir adım atabilirsiniz. Bu sigorta ile herhangi bir sağlık sorununuzda QNB Sigorta ve SGK ile anlaşması olan özel hastanelerde ve diğer özel sağlık kurumlarında yatarak tedavi hizmetini ek bir ücrete gerek kalmadan alabilirsiniz. Sigorta kapsamındaki Tamamlayıcı Yaşam Paketi ile online doktor, online psikolog, check-up gibi birçok farklı sağlık hizmetine ücretsiz erişebilirsiniz. Üstelik aileniz ile birlikte sigorta sahibi olmak isterseniz %10 aile indiriminden de faydalanabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.