Geceleri Uykuya Dalmakta Zorlanıyor Musunuz?

Buradasınız

Sev 12 Şubat 2019

Gün içerisinde gerginseniz, yorgunluktan göz kapaklarınızı açık tutmakta zorlanıyorsanız ve konsantrasyon bozukluğu yaşıyorsanız uyku sorunu ile savaşıyor olabilirsiniz. Eğer siz de “akşam yatmaz sabah kalkmaz” tabirinin hakkını sonuna kadar verenlerdenseniz artık buna “dur!” demenin zamanı gelmiş demektir. Hiç dert etmeyin, birkaç küçük tüyo ile geceleri kolayca uykuya dalmak artık sizin için hayal olmaktan çıkacak.

Oda Isısını Düşürün

Elbette uyuduğunuz yerde üşüyerek hasta olun demiyoruz ama sizi terletecek ısıdaki odalarda uyku sorunu yaşama ihtimaliniz daha yüksek. Uzmanlar, uyuduğunuz odanın sıcaklığının 15 ile 23 derece arasında olmasını tavsiye ediyor. Elbette bu sıcaklığı kendinize göre ayarlayabilirsiniz ama alt ve üst seviyeleri geçmemeye dikkat edin.  

4-7-8 Nefes Egzersizini Uygulayın

Profesör Andrew Weil tarafından geliştirilen bu uyku tekniği ile uyku sorunu sona erebilir. Dilinizi üst damağınızla dişlerinizin birleştiği noktaya yerleştirin. Ağzınızı kapatıp burnunuzdan nefes alın. Nefesinizi yedi saniye kadar tuttuktan sonra sekiz saniye boyunca akciğerinizde birikmiş olan bütün nefesi verin. Bu hareketi dört defa üst üste yaparsanız daha verimli bir sonuç elde edebilirsiniz. İlk günlerde günde birkaç kez bu hareketi tekrarlayarak günlük stresinizi de azaltabilirsiniz.

Kendi Düzeninizi Yaratın

Elbette istisnalar kaideyi bozmaz ama günlük rutininizi oluşturduğunuz zaman uykuya çok daha kolay bir şekilde daldığınızı göreceksiniz. Örneğin akşamları 23:00’te uyuyup, sabahları 7:00 gibi kalkarsanız vücudunuzun bir süre sonra bu saat dilimine alışacaktır.

Yoga ve Meditasyon Tekniklerinden Yararlanın

Stresli olduğunuz zamanlarda uyku sorunu yaşamanız doğal. Böyle bir dönemden geçiyorsanız, yoga ya da meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Yoga ve meditasyon sizi sadece stresten arındırmakla kalmaz aynı zamanda uykunuzu da düzene sokmaya yardımcı olur.

Saatinizi Yatağınızdan Uzak Tutun

Bazı geceler uykunuz bölünebilir ve beklenmedik saatlerde uyanabilirsiniz. Böyle zamanlarda gözünüzü açar açmaz saatinize bakmayı bir alışkanlık haline getirdiyseniz bu sizin yeniden uykuya dalmanızı zorlaştırır. Eğer mümkünse saatinizi yattığınız yerden biraz uzak tutarak, kendinizi saate bakmaktan alıkoyabilirsiniz.

Gün İçinde Uyumayın

Geceleri uyku sorunu yaşıyorsanız gün içinde yaptığınız şekerlemelerden uzak durmayı deneyebilirsiniz. Her ne kadar gün içindeki kısa uykular vücuda iyi gelse de gece uykularını olumsuz etkilediği bir gerçek. ABD’deki Duke Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar yetişkinlerin gün içinde uyumalarının depresif semptomları artırdığını ve gece uykusunun kalitesini azalttığını belirtiyor.

Sakinleştirici Müzik Dinleyin

Müzik, uyku kalitesini artıran bir unsur. Uyku sorunu ile baş edebilmek için rahatlatıcı müzikler dinleyebilirsiniz. Çin’deki bir hastanede yapılan çalışmalar rahatlatıcı müzik dinlemenin insomnia gibi kronik uyku rahatsızlıklarına iyi geldiğini gösteriyor. Tayvan’daki bir hastanede ise 24 kişi üzerinde yapılan bir çalışma rahatlatıcı müziğin daha derin bir uyku getirdiğini kanıtlıyor.

Eğer uyku probleminin sizin için hastalık derecesine geldiğini hissediyorsanız ve hastanede yatarak tedavi görmeniz gereken durumlarda sizi güvence altına alacak bir sigorta arıyorsanız QNB Sigorta’nın Benim Seçimim Hayat Sigortası’nı inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu sigorta kapsamında tehlikeli hastalıklar, gündelik hastalıklar ve kazalar gibi dokuz farklı teminattan istediğinizi seçerek, sigortanızı özelleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Egzersiz Yapın

Gün boyunca yaptığınız fiziksel aktiviteler uyku üzerinde doğrudan etkili. Kanada’da bir üniversitede yapılan çalışmalar, egzersiz yapmanın serotonin hormonunu artırdığını, strese yol açan kortizol seviyesini düşürdüğünü gösteriyor. Bunun sonucunda ise uyku süresi ve kalitesi yükseliyor.

Elektronik Cihazları Kapatın

Eskiden uykuya dalmadan önce okuduğunuz kitapların yerini akıllı telefonlar ve tabletler aldıysa uyku sorunu yaşama ihtimaliniz çoğalmış demektir. Dünyanın farklı üniversitelerinde yapılan ortak çalışmalar sonucunda uyku öncesinde televizyon izlemenin, video oyunları oynamanın, akıllı telefonlarla haşır neşir olmanın uyku kalitesini olumsuz etkilediğini kanıtlar nitelikte. Bütün elektronik cihazlarınızı kapatarak uyku durumuna çok daha kolay bir şekilde geçebilirsiniz.

Aromaterapi

Aromatik yağların yardımıyla yapılan aromaterapinin uyku üzerindeki olumlu etkileri Kore’de bir üniversitede kanıtlanmış. Sistematik olarak yapılan 12 çalışma sonucunda aromaterapinin uyku kalitesini yükselttiği görülmüş. Yine aynı üniversitede yapılan bir çalışma, lavanta yağı ile Şam gülü yağının uyku sorunu üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor.

Okuyarak Uyuyabilirsiniz

Uyku öncesi kitap okumak uyku sorunu yaşayanlar için güzel bir çözüm. Ancak elektronik kitap okumak yerine basılı kitapları okumalısınız. Çünkü gece karanlığında elektronik kitapların yaydığı ışıkla gözleriniz rahatsız olabilir ve bu durum uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

Referanslar

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.