Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Evlenmeyi Düşünen Çiftlere Pratik Düğün Hazırlama Rehberi
Evlenmeyi Düşünen Çiftlere Pratik Düğün Hazırlama Rehberi

iyihisset.com

05 Haz 2018

Sevgilinizle birlikte hayatınızı birleştirmeye karar verdiğiniz andan itibaren aklınızda o büyük günle ilgili birçok hayalin canlandığını biliyoruz. İçinizi saran tatlı telaş, düğün gününüzle ilgili aklınızı kurcalayan bütün sorularla birleşince eliniz ayağınız birbirine dolanmış gibi hissedebilirsiniz. Ancak hiç tasalanmayın. Derin bir nefes alın, arkanıza yaslanın ve sizin için derlediğimiz düğün hazırlık rehberindeki adımları tek tek uygulamaya başlayın.

Bütçenizi Belirleyin

Sevgiliniz ve aile bireylerinizle kafa kafaya vererek düğün bütçenizi belirleyin. Hiçbir şeyi son ana bırakmamak adına düğüne kadar olan süreçte ve düğün gününde yapacağınız harcamaları tek tek yazarak ortaya bir tablo çıkartın. Bu sayede düğün günü gelip çattığında hiçbir ödeme sürpriziyle karşılaşmazsınız. Bunu yaparken bir taraftan geleceğinizi de düşünmeye başlamanızda fayda var. Çünkü hayatınızda ilgili böyle önemli bir karar alırken geleceğinizi düşünmemek büyük hata olur. Bu nedenle hemen şimdi QNB Sigorta’nın Kolay Emeklilik Planı’nı yaptırarak geleceğinizi güvence altına alabilir, düğün mutluluğunu ikiye katlayabilirsiniz.

Nikah ve Düğün Tarihlerini Belirleyin

Düğün tarihini yaklaşık 8-9 ay öncesinden belirlemiş olun. Düğününüzde giyeceğiniz gelinlik/damatlık modelinden düğün mekanına kadar her şey mevsime göre şekillenecektir. Nikahınızı düğününüzle aynı gün yapıp yapmayacağınıza da önceden karar vermeniz gerekiyor. Eğer nikahınızı daha önce yapacaksanız, düğünde belki nikah mizanseni yaparak duygusal olduğu kadar eğlenceli anlar da yaşayabilirsiniz.

Sıra Geldi Mekana

Tarihi belirledikten sonra en önemli şey bir mekan belirlemek. Ocak ayında kır düğünü yapamayacağınız gibi temmuz ayında da otel salonlarına kapanmayı istemezsiniz herhalde. Mekan seçiminizi yaparken hayat tarzınızı mutlaka göz önünde bulundurun. Mesela salaş ve romantik bir düğün istiyorsanız, orman içlerinde yer alan kır düğünü mekanları sizin için ideal bir seçim olacaktır.

Davetli Listesi Hazırlayın

Düğüne 7-8 ay kala hem sizin hem de sevgilinizin etrafından düğününüze katılmasını istediklerinizi tek tek yazın. Elbette iş sadece sizinle bitmiyor. İkinizin de aile fertleri ile görüşerek, onların da düğünde bulunmalarını istedikleri kişilerin listesini almanız gerekiyor. Sonra bu listeyi yeniden gözden geçirerek temize çekin ve eğer sayı çok kabarıksa eleyebileceklerinizi elemeye başlayın. Bu işi tamamladıysanız, düğün hazırlık sürecinin en zorlu aşamalarından birini bitirdiniz demektir.

Organizasyon Şirketleriyle Görüşün

Bazı mekanlar dışarıdan organizasyon şirketleri ile çalışmayı kabul etmiyor. Mekanınıza bu detayı sormayı unutmayın. İki durumda da organizasyonla ilgilenecek kişi ile birebir görüşerek düğün gecenizle ilgili bütün isteklerinizi tek tek anlatın.

Gelinlik ve Damatlık Son Dakikaya Kalmasın

Düğün gününüze altı ay kala zihninizde bir gelinlik ve damatlık modeli canlanmış olsun. Beş ay kala ise artık ne istediğinizi tam olarak bilseniz iyi olur. Öncelikle gelinlik ve damatlığı diktirip diktirmeyeceğinize karar verin. Eğer hazır alacaksanız işiniz daha kolay sanmayın. Çünkü birçok farklı butiğin kapısını arşınlamanız gerekebilir. Ayrıca hazır aldığınız gelinliklerde ve damatlıklarda da vücudunuza göre düzenlemeler yapılması gerektiğini unutmayın. Düğün gününüze son bir ay kala gelinlik ve damatlık işinin büyük bir kısmının bitmiş olması gerekiyor, bizden söylemesi. Bu arada ayakkabı arayışına girmeyi de ihmal etmeyin.

Davetiyelerinizi Hazırlatın

Davetli listesini tamamladıysanız davetiye işine girişebilirsiniz. Düğününüze üç ay kala davetiyenizin tarzını belirlemiş olun. Davetiye işiyle ilgilenen kişilerle davetiye örneklerini inceledikten sonra tarzınızı yansıtan bir modelde karar kılın ve basım tarihini saptayın. Düğün gününe iki ay kala ise davetiyelerinizi dağıtmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz bir kargo şirketiyle dilerseniz de eş dost yardımıyla davetiye işinizi bitirin ve herkesten LCV yapması konusunda söz alın.

Fotoğrafçılarla Görüşün

Düğün gününüze iki-üç ay kala o geceki bütün anları ölümsüzleştirecek olan kişilerle konuşmayı sakın ihmal etmeyin. Fotoğrafçılarla görüşerek nasıl bir paket istediğinize karar verin. Beğendiğiniz düğün fotoğraflarından örnek gösterin. Aynı zamanda onların portfolyosunu görmek isteyin. Tarzlarını beğendiyseniz, onlarla anlaşabilirsiniz. Video da istiyorsanız, video çekip çekmedikleri de mutlaka öğrenin. Aynı şekilde geçmiş düğünlerde hazırladıkları videoları izleyin.

Düğün Yemek Menüsü ve Pastası

Belki de işin en keyifli kısımlarından biri mekandaki tadım ziyaretleri. Konu ile ilgili en az iki kere görüşme yapın. Düğünden birkaç gün önce mekana yeniden giderek düğün gününüzdeki menünün hepsini tatmayı ihmal etmeyin. Düğün konseptinize uygun bir pasta seçimi yapmayı unutmayın! Eğer pastayı düğün mekanı paket içine dahil etmiyorsa bir an önce pasta işini dışarıdan halletmeniz gerekecek.

Nasıl Bir Mekan Süslemesi İstiyorsunuz?

Düğüne bir ay kala mekan süsünü organizatörlerle yeniden masaya yatırın. Hayalinizde sade mi şatafatlı mı süslemeler var? Düğün gününüze göre mevsimsel çiçekleri gözden geçirin ve bütçenize uygun bir çiçek seçiminde bulunun. Her ne kadar süsleme işi organizatörlere ait olsa da kendi düğününüzle ilgili bütün detaylar hakkında bilgiye sahip olmaya çalışın. Masa süslerinden sandalye süslerine, giriş süslemelerinden aydınlatmaya hatta istiyorsanız anı defterine kadar her şey hakkında fikir sahibi olun.

Masa Yerleşim Düzeniyle İlgilenin

Düğün gecenizde kim nerede oturacak? Kim kiminle oturmayacak? Bunlar oldukça önemli konular. Bu tarz sorunlarla ilgilenmek istemiyorsanız, açık büfeli kokteyl düğün tipleri kesinlikle size göre. Herkesin istediği gibi hareket edebileceği bu düğün şeklinde strese yer yok. Ama illa masa yerleşim düzeni istiyorum diyorsanız, bu işi de en az bir ay öncesinden halledip mekan yetkililerine son kararınızı bildirmeniz gerekiyor.

Mükemmel Düğünün Kilit Noktası: Müzik!

Eğer düğün gecenizde canlı müzik istiyorsanız, bunu en az beş ay öncesinden ayarlamanız gerekiyor. Canlı müzik yerine DJ müziği eşliğinde bir gece hayali kuruyorsanız, mutlaka sevmediğiniz parçaların bir listesini çıkarın ve bu listeyi düğüne bir ay kala DJ’e verin. Düğününüzde kesinlikle çalmasını istemediğiniz parçalardan oluşan bu listenin yanı sıra en sevdiğiniz şarkıları da ayrı bir liste yaparak DJ’e iletebilirsiniz. DJ’den size bu listeleri göz önünde bulundurarak yeni bir müzik listesi hazırlamasını isteyin.

Dans Provaları Başlasın

Düğününüzde bir giriş dansı yapmayı düşünüyorsanız sevgilinizle birlikte en az bir ay öncesinden çalışmalara başlayın. Eğer özel bir dans tarzı istiyorsanız ve bunun için ders alacaksanız bu derslere düğünden en az üç ay öncesinden başlamanızda fayda var.

Gelin Çiçeğiniz Sizi Yansıtsın

Gelin çiçeğiniz için düğünden iki ay kadar önce özel bir çiçekçiyle anlaşın. Gelin çiçeğinizin gelinliğinizle uyumlu olmasına dikkat edin. Taşlı, parıltılı, kabarık etekli bir gelinliğiniz varsa vintage tarzda bir çiçek tutmanız biraz garip kaçabilir. O yüzden bu işi de ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Bu arada sevgilinizin yakasına da sizinkiyle uyumlu bir gelin çiçeği yaptırabilirsiniz.

Gelin Arabasını Ayarlayın

Eğer gelin arabası kiralamak istiyorsanız, en az iki ay öncesinden bu işi de ayarlamanız gerekiyor. Gelin arabası süslemesi gibi detaylarla da ilgilenmeniz şart. “Gelin arabasına gerek yok, cümbür cemaat doluşup gideceğiz düğün mekanına” diyenlerdenseniz işiniz kolay. Bu maddeyi es geçin!

Kuaför Provası Şart

Hayalinizdeki düğünde mükemmel saç ve makyaja sahip olmak istiyorsanız, düğün gününüzden bir hafta önce kuaförünüze giderek saç ve makyaj provası yapın. Eğer saçınıza çiçek takacaksanız çiçekçiden prova çiçeği almayı unutmayın.

Son Görüşmeler

Büyük güne birkaç gün kala, düğünde sizinle beraber olacak olan kuaförden organizatöre bütün yetkili kişilerle planlarınızı teyit etmeyi sakın unutmayın. Düğün hazırlık planının kilit aşamasındasınız unutmayın.

Kafanızı Dağıtın

Sevgilinizle birlikte hayalini kurduğunuz o mükemmel güne birkaç gün kala arkadaşlarınızla birlikte bol bol vakit geçirin. Stres yapacak hiçbir şey olmadığını kendinize sık sık hatırlatın. Sonuçta bütün sevdiklerinizin bir arada olacağı bir gece ne kadar kötü geçebilir ki?

Sizin Geceniz!

Düğününüzde sıkılıp bir kenarda oturan çiftlerden olmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Unutmayın bu gecenin asıl organizatörü sizsiniz. Her şeyi siz tam da olmasını istediğiniz gibi ayarladınız. O yüzden şimdi tek yapmanız gereken sevgilinizin elinden tutup doyasıya evlenmek. Mutluluklar!

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.