Evinizi Virüs ve Bakterilere Karşı Nasıl Korursunuz?

Buradasınız

Sev 30 Ocak 2021

Yaşadığımız küresel salgın hepimizin aklına “Acaba evimizde güvende miyiz?” sorusunu getirdi. Dışarıda zorunlu durumlarımız dışında vakit geçirmiyoruz, sosyal mesafe kurallarına uyuyoruz ancak evimizi de önlemler alarak mikroplardan arındırarak güvenli hale getirirsek tam koruma sağlayabiliriz. Evinizi hastalıklara karşı nasıl güvenli hale getirirsiniz sizin için araştırdık.

Kişisel eşyaları ayırarak işe başlayın

Evde ailenizle veya arkadaşlarınızla yaşıyorsanız havlu, terlik, tarak gibi kişisel eşyalarınızı ayırın. Eğer tek yaşıyorsanız birden fazla eşya kullanmamaya özen gösterin. Sık kullanılan veya birden fazla kişi tarafından kullanılan kişisel eşyalar, bulaşma riskini artırdığı gibi bakteri üremesine de neden olur.

Yüzde 80 alkolle dezenfekte

Musluklarınızı, kapı kollarınızı, ışıkları açıp kapattığınız anahtarları en az 80 derecelik alkolle silmelisiniz. Gün içinde en sık buralara dokunup elimizde herhangi bir virüs varsa bırakıyoruz. 80 derecelik alkol hem elimizde bulunan hem dokunduğumuz yerlerde bulunan virüsleri yok etmemize yardımcı olur.

Evinizde hava akışı sağlamayı unutmayın

Sık sık bulunduğunuz ortamı havalandırmalısınız aksi takdirde virüs veya bakteri üretimi hızlanır. Pencerelerinizi açtığınızda yaşanan hava sirkülasyonu zararlı organizmaların artışını engelleyerek ortamınızı temiz tutmanıza yardımcı olur.

Giysilerinizi temiz tutun

Kıyafetleriniz tüm kirli havayı ve virüsleri, bakterileri, mikropları hapsetme özelliğine sahip olabilir. Bu sebeple özellikle dışarıdan eve geldiğinizde kıyafetlerinizi mutlaka yıkamalı, evin içinde giydiğinizi ise akşam çıkardığınızda balkonunuzda havalandırmalısınız. Yaşadığımız pandemi döneminde virüsün nereden bulaşacağını pek tahmin edemiyoruz. Bu sebeple çok dikkat edip her ihtimali değerlendirmelisiniz.

Bağışıklık sisteminize özen gösterin

Evde kaldığımız bu süreçte yediklerinize ekstra özen göstermelisiniz. Sağlıklı besinlerle evde yaptığınız yemekleri yiyerek bağışıklığınızı salgın hastalıklara karşı güçlendirmelisiniz. Dışarıdan güvenmediğiniz yerlerden size zarar verecek yiyecekleri özellikle pandemi döneminde yememeye dikkat etmelisiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.