Evinizi Düzene Sokmanın 10 Kolay Yolu

Buradasınız

Sev 27 Ocak 2017

Evimizi sadeleştirip toplu tutarak daha tasarruflu olabiliriz. Ama doğanız gereği dağınık biriyseniz, sadece masanızı toparlamak bile size zor geliyor olabilir. Halbuki evinizde bir düzen oturtmak hiç de sandığınız kadar zor değil. Sadece her şeyi sırasıyla ele almanız gerekiyor.

Nereden başlamanız gerektiğine tam olarak karar veremiyorsanız aşağıdakilere göz atmanızda fayda var.

1. Zaman Belirleyin

Öncelikle bunun zaman alacak bir iş olduğunu kabul edin ve “15 dakikada her yeri mum gibi yaparım” düşüncesini bir kenara bırakın. Bu imkansız! Tamam, bütün bir hafta sonunu toplanmaya ayırın demiyoruz ama birkaç saat ayırsanız fena olmaz. Bu bile çok uzun bir süre gibi gelebilir ama inanın bir kez başladığınızda zaman tahmin ettiğinizden hızlı geçecek. Toparlanırken müzik de modunuzu yükseltecektir. Favori playlist’inizi hazırlayın ve hemen başlayın.

2. Bir Seferde Yalnızca Bir Odaya Odaklanın

Sadece bir günde koca bir evi toparlayıp, temizlemeye çalışmak gerçekten büyük bir çılgınlık olur. Siz bir süper kahraman değilsiniz ve öyle olmaya da çalışmayın. Mantıklı ve makul olmanızda yarar var. Bu demek oluyor ki, bir seferde sadece bir odayı düzenleyin. Örneğin oturma odasından başlamak güzel bir başlangıç olabilir, çünkü muhtemelen bu oda en dağınığıdır. Çöp poşetinizi hazırlayın ve hemen işe koyulun.

3. Duvarlarınızı Mümkün Olduğunca Efektif Kullanın

Pek çok kişi, eşyalarını koyacak yeterli dolabı veya çekmecesi olmadığı için dağınık gibi görünür. Bu sorunu aşmak için duvarlarınızdaki boş alanları doldurmak en kolay ve pratik yollardan biri. Raf sistemleri satın alabilir ve odalarınızdaki uygun yerlere bu rafları hızlıca monte edebilirsiniz.

4. Kullanmadığınız Eşyalardan Kurtulun Gitsin

Eğer bir şeyi son bir yıl içinde hiç kullanmadıysanız, çok yüksek ihtimal ona bir daha hiç ihtiyacınız olmayacak. Evdeki fazlalıklardan kurtulmaya çalışırken bu kuralı hiç unutmayın. Gerekli gereksiz her şeyi stoklayan kişilerden olmayın. Eşyaların ağırlığından kurtulun.

5. Satın ya da Bir Hayır Kurumuna Bağışlayın

Dolabın köşesinde duran kullanmadığınız eşyaların başkalarının işine yarayacağını düşünmek bile iyi hissettirdi değil mi? O zaman harekete geçin. Eğer ki bu kullanmadığınız eşyaların para edeceğini düşünüyorsanız, internetteki ikinci el sitelerinde satabilirsiniz de... Eski CD’ler, dergiler vs... Bunlara gerçekten ihtiyacınız var mı düşünün. Verilecekleri ve satılacakları iki ayrı poşet yapın. Ama bunları da uzun süre evde kapı önünde bekletmeyin ki dağınık durmasın.

6. Her Çekmecenin Bir Amacı Olduğunu Unutmayın

Çekmecelerinizi açın. Ne görüyorsunuz? Eğer ki büyük bir karmaşa ve dağınıklık görüyorsanız, bazı şeyleri gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir. Örneğin bir çekmecenizi sadece takılarınıza, diğerini berelerinize ayırın. Her bir çekmeceyi neye ayırdığınızı organize ederseniz her şeyi bir sonraki sefer daha rahatlıkla bulabilir ve saklayabilirsiniz.

7. Yeni Postalara Yer Açın

Eğer gelen postaları hemen açıp okuyanlardan değilseniz ve onlar günün sonunda mutfak ya da oturma odanızın masasında birikmeye başlamışsa bu zarflar için bir yer ayarlamanın zamanı gelmiş demektir. Bunu yaptığınızda her şey daha toplu gözükecek; hem de saniyeler içinde. Postalarınız, faturalarınız, trafik cezalarınız, kapınıza gelen ve ileride kullanacağınızı düşündüğünüz broşürler için bir kutu edinin. Böylece lazım olduklarında evin altını üstüne getirmezsiniz.

8. Her Şeyden Bir Tane Alın

İşte size küçük bir sır daha: İki adet saç kurutma makinesine, iki adet el süpürgesine veya iki tane mutfak makasına ihtiyacınız yok. Evinizde gerçekten de bir tane bulundurmanızı gereken bazı eşyalar var. Sadece mutfakta hiç kullanmadığınız bıçakları atsanız bile yeter. Aynı amaca hizmet eden birden fazla eşya varsa eviniz ister istemez bu kalabalık yüzünden dağılıyor olabilir. Şu an için onlardan birinden kurtulmak size zor geliyor olabilir. Ama bir kere kurutulunca olay bitmiş olacak.

9. Kitaplığınızı Toparlayın

Kitaplıklar iyi ama çoğu zaman üzerine konan ıvır zıvırlar yüzünden dağınık görünebiliyorlar. Aslında kitap raflarını sadece kitaplar için kullanmak oldukça basit. Kitaplığınıza şöyle bir bakıp raflarında kitap dışında gördüğünüz her şeyi oradan kaldırırsanız raflarınız daha düzenli ve temiz görünecektir.

10. Biraz Daha Fazla Saklama Alanı Edinin

Yukarıda sıraladıklarımız size yorucu geldiyse, tek bir çözüme ihtiyacınız var demektir. O da daha fazla saklama alanı. Eşyalarınızı koymak için ekstra bir komidin veya birkaç büyük kutu alabilirsiniz. Böylece evdeki fazla eşyalarınız için yeni yerleriniz olacak. Ama bunları da toplu tutun ki, yeni dağınıklıklara yol açmasınlar.

Evinizi düzene sokmanız kadar işinize yarayacağını düşündüğümüz bir teklifimiz var, Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası. Bu sigortaya sahip olarak kendinizi ve sevdiklerinizi kazalara karşı güvence altına alabilirsiniz. Üstelik bu sigorta ile birlikte Cigna Ayrıcalıklar Kulübü üyelerine sunulan Aile Destek Hizmetleri kapsamında ev destek, araç bakım ve indirimli alışveriş hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.. Detaylı bilgi için tıklayın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.