Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Evinizi Aktar Dükkânı Gibi Kokutacak Otlar Ne İşe Yarar?
Evinizi Aktar Dükkânı Gibi Kokutacak Otlar Ne İşe Yarar?

iyihisset.com

18 Şub 2016

kapak

Ot gibi bir yaşam dediğimizde biraz yavan bir hayattan bahsederiz ama aslında keşke ot gibi bir yaşam sürebilsek. Çünkü otlar çok faydalı. Doğa harika. Alternatif tıbbın baş tacı ettiği otlar, yüzyıllardır lokman hekimlerin reçetelerinde yer alıyor ve insanlara şifa vermek amacıyla kullanılıyor. Madem öyle, hangi otun neye iyi geldiğini öğrenip şifa bulalım.

Otları tüketmenin yolu çayıra çıkıp otlamak değil elbette. Kaynatıp çay olarak tüketiniz, inek değilsiniz, değiliz.

Akasya (Salkımağacı)

akasya

Bir nevi süs ve gölge ağacı olan akasya, mis gibi kokusuyla insanın içini açar. Boşuna “Akasyalar Açarken” diye şarkı yapmamışlar. Bu mis kokulu ağacın çiçekleri insana rahat bir nefes aldırır, astım hastalarına ilaç olur.

Anason

anason

Çiçekleri beyaz, meyveleri küçük olan anasonun anavatanı Asya. Hazmı kolaylaştıran anason, iştahı ve anne sütünü arttırır. Yani bir bakıma kutsaldır. Migren ağrılarını da dindiren anason, sinirleri de yatıştırır. Etkili biri.

Civanperçemi

civanpercemi

Yoğun aroması nedeniyle baskın bir kokuya sahip olan civanperçemi, özellikle kadınların dostu. Adet düzensizlikleri ve sancıları civanperçemi otu ile bertaraf edilir, menopoz dönemi rahat atlatılır. Kaynatıp için hanımlar, civanperçemi aradığınız huzuru size vermeye hazır.

Melisa Otu

melisa otu

Oğul otu olarak da bilinen melisa otu, soğuk algınlıklarına birebirdir. Sinirlere sakin olmalarını söyleyip onları yatıştıran melisa otu, kan şekerinin düşürülmesinden uykusuzluğa, cildi güzelleştirmeden nefes darlığına pek faydalı.

Defne

defne

Hoş kokusuyla en popüler otlar arasında yer alan defne, yemeklere tat vermek için de kullanılır. Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelir, gribi nezleyi önler, kolesterolü düşürür, romatizmayı unutturur, cildi gençleştirir. Defne pek maharetli.

Fesleğen

feslegen

Bir mis kokulu daha. Ağız içindeki yaraları iyileştirir (dil yarası dışında, hani kötü söz söyleyince olan), hazımsızlığı önler, öksürüğü keser, baş dönmesini döver. Çiğ olarak salatalara, kuru olarak yemeklere, çay olarak fincanlara teşrif eder. İnsan olsa al evlen, o kadar uyumlu.

Isırgan Otu

isirgan otu

Saç dökülmesine “Dur! Yapma!” diyen ısırgan otu, prostatı da önlediğinden erkeklerin çok sevip sarılması gereken bir ottur. Fakat gel gör ki ısırgan olduğu için sarılmak pek mümkün değil. O zaman ne yapıyoruz, kaynatıp içiyoruz. Böbrek taşlarının düşürülmesinde de oldukça etkili kendisi. Taşa tuşa gelemiyor.

Bu şifalı otları, tansiyonu ya da kronik hastalığı olanlar bir uzmana danışmadan tüketmesinler e mi? Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım, bunlar hep genel bilgiler.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.