Evdeyken Kişisel Gelişime Katkı Sağlayacak Alternatifler

Buradasınız

Sev 13 Ocak 2021

Bugünlerde pandemi nedeniyle evlerimizde çok daha fazla vakit geçirir hale geldik. Sokağa çıkma yasakları ve sosyal izolasyon nedeniyle uzunca bir süredir evlerimizden çıkmadan, hemen hemen hiç kimseyle temas etmeden günlerimizi geçiriyoruz. Bunun doğal bir sonucu olarak da pandemi öncesinde sıkça vakit bulduğumuz kültür-sanat etkinliklerine ve benzeri aktivitelere fırsat bulamıyoruz. İptal edilen etkinlikler, kapanan salonlar, ertelenen aktiviteler derken kültür-sanatla olan organik bağımız biraz zayıfladı, kişisel gelişimimiz için katıldığımız ortamlar kayboldu. Ancak her şeyin dijital ortama aktarıldığı bu dönemde de kişisel gelişiminizi destekleyecek çok sayıda alternatif bulabilirsiniz. İşte online olarak ulaşabileceğiniz ve evde geçirdiğiniz süreyi çok daha anlamlı, keyifli, mutlu ve verimli kılacak alternatifler…

Evdeki vaktinizi eğlenerek geçirin

Pandemi döneminde hemen hemen her şey gibi kültür-sanat etkinlikleri de dijital ortama taşındı. Salonlarda seyirci ile yapılamayan birçok aktivite ya iptal edildi ya da farklı online platformlara taşındı. Yerli ve yabancı birçok sanatçı, çoğu ücretsiz olan bu etkinliklerle zaman zaman yeni şarkı ve albümlerini de yayınladılar. Siz de bu etkinlikleri takip ederek hem evde keyifli vakit geçirebilir hem de kültür-sanat gündemini yakından takip edebilirsiniz. Örneğin “Turkcell Platinum İstanbul Night Flight”, “Jojo Live Konserleri”, “Fahrenheit 451”, “Electronica Festival İstanbul 2021” gibi çok farklı sahne performansını izleme şansınız bulunuyor. 

İkinci bir yabancı dile ne dersiniz?

Pandemide zorunlu olarak evde geçirdiğimiz vakitle birlikte daha önce hedeflediğimiz ve zaman bulamadığımız birçok şey için de zaman bulabilir hale geldik. Birçoğumuz hobilerine vakit ayırırken bazılarımız da kişisel gelişimine ağırlık verdi. Bu dönemde sizin de yapabileceğiniz aktivitelerden biri de yabancı dilinizi geliştirmek olabilir. Bazılarına ücretsiz olarak da ulaşabileceğiniz online kurslar ve uygulamalarla yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. BBC Learning English, British Council, Vocabulary, Duolingo, Live Mocha deneyebileceğiniz ve hızlıca size yabancı bir dil daha kazandırabilecek uygulamalar arasında.

Kitap okumak için şimdi vaktiniz var

Birçoğumuz kitap okumak için vakit bulamadığından şikayet edip durur. Hayatın günlük koşturmacası içerisinde kitaplara vakit bulamamak normal ama evde olduğumuz bu dönemde vakit konusunda biraz daha avantajlı olduğumuz söylenebilir. Siz de bir yandan fiziksel olarak kütüphanenizde duran kitaplarınızı okuyabilir ya da dijital olarak ulaşabileceğiniz çok daha fazla sayıdan kitap arasından seçim yapabilirsiniz. Many Books, Free E-Books gibi uygulamalarla bazı kitaplara ücretsiz olarak da ulaşabilir ve dilediğiniz yazarın kitabını bulabilirsiniz.

Kodlama öğrenebilirsiniz

Her şey dijitalleşiyorken meslekler ve hobiler de buna ayak uyduruyor. Günümüzde birçok uzman, kodlamanın ve yazılımcıların gelecekte büyük başarılar elde edeceğinde hemfikir. Peki siz de bugünden kodlama öğrenerek geleceğin dünyasına hazırlanmak ister misiniz? Evde olduğumuz bu dönemde online kurslarla kodlama dünyasına adım atabilir ve yazılımcı olma yolunda yolunuzu çizebilirsiniz. Farklı dijital platformlardan ulaşabileceğiniz Code Academy, Code org, Code wars, Free Code Camp, Code Conquest gibi uygulamaları deneyebilirsiniz.

Kişisel gelişiminiz için izleyin ve dinleyin

Online platformlarda birçok alana ait güncel ve popüler bilgiler, tarihi konular, teknik detaylar, mesleki eğitimler gibi videoları da bu dönemde izleyebilir, podcastleri dinleyebilirsiniz. Takip ettiğiniz ve sevdiğiniz uzmanların Youtube, Vimeo gibi platformlardaki ya da kendi web sitelerindeki yeni yayınlarını izleyebilirsiniz. Yine farklı uzmanlık dallarından gelen kişilerin kısa konuşmalar yaptığı TED size ilham verebilir.

Online arşiv ve kütüphaneleri deneyin

Evdeki günlerimizde farklı alanlarda bilgi ve kaynağa ulaşabileceğimiz, hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler de erişime açıldı. Siz de bu dijital deryadan faydalanabilir ve evdeki günlerinizi daha verimli ve keyifli geçirebilirsiniz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Kütüphanem Cepte” uygulaması, Konuşan Kitaplık, TBMM’nin Açık Erişim sitesi, telif süresi dolmuş kitapların indirilebileceği www.gutenberg.org, www.saltonline.org, www.archive.org, books.google.com gibi çok sayıda uygulama sizleri bekliyor. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.