Evde Teknoloji Bağımlılığını Azaltmanın Yolları

Buradasınız

Sev 03 Eylül 2022

ev, teknoloji, bağımlılık, aile, anne, baba, çocuk

Dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmeler, iş hayatında ve sosyal yaşamda sağladığı avantajlar ile kullanıcıların hem beğenisini kazanıyor hem de onların günlük hayatlarını oldukça kolaylaştırıyor. Özellikle akıllı cihazların kullanım oranlarının artması ve bu cihazların dijital yeteneklerinin her geçen gün daha da fazla geliştirilmesi sonucunda ekran başında geçirilen sürenin uzadığı görülüyor. Bu durum özellikle çocuklarda ve gençlerde teknoloji bağımlılığını artırıyor, aile yaşamının ve ilişkilerin kalitesini düşürüyor. Birçok farklı araştırma ile birçok ailede daha sık görüldüğü ortaya konan evde teknoloji bağımlılığını azaltmanın yollarını senin için araştırdık.

Ekran süresini kısaltın

ev, teknoloji, bağımlılık, aile, anne, baba, çocuk

Ev içerisinde teknolojik cihazlarla ilgili çeşitli kuralların oluşturulması ve bu kuralların planlı bir biçimde uygulanması büyük önem taşıyor. Özellikle tüm ailenin birlikte olduğu zaman dilimlerinde teknolojik cihazlardan uzak durmak, aile içi iletişimi ve ilişkileri de güçlendiriyor. Dolayısıyla tüm aile bireyleri olarak bu konuda bir adım atabilir ve evde belirli bir zaman belirleyerek, sadece bu saatlerde teknolojik cihazları kullanabilirsiniz. Tüm aile fertlerinin katı şekilde uyması gereken bu kural ile aile içi iletişimi geliştirme yolunda önemli bir adım da atmış olacaksın. Belirlenen bu saati aşmamak kaydıyla teknolojik cihazların kullanımı ile de hem fiziksel hem de psikolojik sağlığın için ciddi farklar yaratacaksın.

Teknolojik cihaz kullanımına alternatif olacak aktiviteler üretmelisin

ev, teknoloji, bağımlılık, aile, anne, baba, çocuk

Evde tüm aile fertleriyle birlikte ortak ilgi alanlarına ve zevklere dayanan aktiviteler üretmek de teknoloji bağımlılığının önüne geçecek bir yol olabilir. Özellikle çocukların da dikkatini çekecek oyunlar, filmler ve benzeri aktivitelerin içerisinde olduğu özel zamanlar yaratabilirsin. Bu aktiviteleri haftalık rutinler haline getirerek zaman içerisinde teknolojik cihazlara olan bağlılığı azaltabilirsin. Bu sayede evde geçirilen zaman daha da keyifli bir hale gelecek ve aile içi ilişkiler de güçlenecektir.

Ebeveyn olarak örnek olmalısın

ev, teknoloji, bağımlılık, aile, anne, baba, çocuk

Çocukların model alarak öğrenme yöntemine başvurdukları bilimsel bir gerçeklik olarak öne çıkıyor. Bu noktada ebeveynlere büyük sorumluluk düşüyor. Ebeveynlerin teknolojiyi kullanma biçimine ve kullandığı süreye dikkat etmesi gerekiyor. Bu sayede çocukların teknolojiye bağımlılıkları azalıyor. Çocuğun, senin elinden telefonu ya da tableti düşürmediğini gördüğünde o da aynı şeyi yapma yoluna gidecektir. Bunun için evdeki teknoloji bağımlılığı azaltma yolunda ilk ve en büyük adımı kendinle atmalısın. Sen rol model oldukça teknolojiye olan düşkünlük gidecek azalacaktır.

Hobiler işe yarayabilir

ev, teknoloji, bağımlılık, aile, anne, baba, çocuk

Evde teknolojik cihazlara alternatifler üretmek, teknoloji bağımlılığını büyük ölçüde azaltıyor. Aile fertlerinin ilgi alanlarına ya da yeteneklerine göre çeşitli hobiler edinmesi ve evde hobi günlerinin belirlenmesi oldukça önemli. Bu sayede evde tüm aile fertleri keyifli zaman geçirmekle kalmayacak, aynı zamanda kişisel becerilerini de geliştirecektir. Tüm aile bireylerinin birlikte yapacağı puzzle, resim, film izleme, kitap okuma saati vb. hobileri seçerek ekranlardan uzak zamanlar yaratabilirsin.

İşini eve taşımamalısın

ev, teknoloji, bağımlılık, aile, anne, baba, çocuk

Günümüzde iş hayatında aktif olarak görev alan hemen herkesin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri de işi eve taşımaktır. Özellikle beyaz yakalı kişiler arasında çok daha sık görülen bu durum, evde ekran başında geçirilen ve teknoloji bağımlılığını da artıran önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Mümkün olduğunca işi işte bırakmak, eve iş getirmemek ve e-postalara bakıp yanıt vermek başta olmak üzere evde iş yapmamak çok önemlidir. Mesai saatleri dışında ev içerisinde çalışmak, teknolojik cihazlarla geçirilen vakti inanılmaz ölçüde artırmaktadır. Bunun için işlerini ofiste ya da iş yerinde halletmeye özen göstermeli ve bunu yapabildiğin ölçüde eve taşımamalısın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.