Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Evde Limonun Temizleyici Gücünden Faydalanın
Evde Limonun Temizleyici Gücünden Faydalanın

iyihisset.com

21 Mar 2019

Temizlikte her zaman doğal yöntemlere başvuranlardansanız limonun pırıl pırıl temizleyici gücünden de mutlaka yararlanmalısınız. Limondaki sitrik asit onu mükemmel ve doğal bir temizleyici haline getirerek, mutfaktan banyoya kadar evin her tarafına sihirli gücünü yayıyor.

Limon ile temizlik nasıl yapılır merak ediyorsanız, işte limonun mucizevi gücünün etkili olduğu alanlar!

Kesme Tahtasındaki Lekeleri Giderir

Mikropların en çok barındığı yerlerden biri olan ve belki de evde en sık kullandığınız mutfak ürünleri arasında yer alan kesme tahtasını limon ile temizlik yöntemiyle pırıl pırıl yapabilirsiniz. Kesme tahtası üzerinde kalan inatçı lekelerden kurtulmak için öncelikle limonu ikiye kesin sonra da suyunu tahtanın üzerine sıkın. Yarım limon kabuğu yardımıyla tahta üstündeki limon suyunu iyice ovalayın ve 20 dakika beklettikten sonra durulayın. Limon asidi hızla görevini yapmaya başlayarak tahtadaki lekeleri çıkaracak.

Kıyafetlerinizi Beyazlatır

Beyazlarınızın daha parlak görünmesini sağlamak için illa kimyasal deterjanlardan yardım almanıza gerek yok. Limon ile temizlik yaparak da beyaz kıyafetlerinizin ve çamaşırlarınızın daha beyaz kalmasını sağlayabilirsiniz. Dilimlenmiş limonları bir tencere ya da kazandaki suya ekleyin ve içine beyazlarınızı atıp birkaç dakika kaynatın. Sonuca hayran kalacaksınız.

Yağları Çıkarır

Limon ile temizlik maceranızda kendinize etkili bir yağ çıkarıcı sprey hazırlamaya var mısınız?

2 bardak su, 2 yemek kaşığı limon suyu, ½ çay kaşığı kastil sabunu ve 1 çay kaşığı kabartma tozunu bir şişeye doldurup çalkalayarak kendi yağ çıkarıcı spreyinizi hazırlayabilirsiniz. Ahşap hariç bütün sert yüzeylerde de uygulayabileceğiniz bu sprey ev işlerinize kolaylık katacak.

Ev temizliğinde limonun gücünden faydalanırken, günlük hayatınızı kolaylaştıracak avantajlar sunan QNB Sigorta’nın Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası’nı incelemenizi de tavsiye ederiz. Bu sigortanın sağladığı avantajlar sayesinde; ücretsiz olarak kombi ve klima bakımı yaptırabilir, yine ücretsiz olarak araç check-up, rot balans, klima bakımı yaptırabilir ve indirimli alışveriş hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Rengi Solmuş Plastik Yemek Kapları

Eğer siz de plastik yemek kaplarını sık kullananlardansanız, özellikle salçalı ve domates soslu yemeklerin bıraktığı izlerle küçük bir savaş halinde olduğunuzu tahmin ediyoruz. Limon ile temizlik yaparak rengi değişmeye başlayan plastiklerinizi ilk günkü haline getirebilirsiniz. Kaplarınıza limon suyunu sıkın, kabuğuyla iyice ovalayın ve güneş altında kurumaya bırakın. Durulama işleminden sonra yepyeni kaplara sahip olacaksınız.

Banyo Küvetiniz Işıldasın

Banyonuz artık eskisi gibi parlamıyorsa limon ile temizlik yöntemini deneyebilirsiniz. Aynı ölçüde kullanacağınız krem tartar ve kabartma tozunu iyice karıştırıp içine birazcık limon suyu ekleyin. Hazırladığınız karışımı küvetin lekelenmiş bölgelerine iyice sürüp, ovalayın ve 30 dakika kadar bekledikten sonra durulayın.

Rendenizi Temizleyin

Soğan, peynir, havuç, pancar gibi birçok farkı yiyecek için aynı rendeyi kullanıyorsanız hem kötü koku hem de leke problemi yaşamanız mümkün. Rendenizin temiz ve sağlıklı bir hâl alması için limon ile temizlik yapabilirsiniz. Özellikle renk bırakan yiyecekleri ya da yağlı peynirleri rendeledikten sonra bir limonu ikiye bölün ve rendeyi yarım limonla iyice ovalayın. Bu sayede hem lekeler gidecek hem de rendenizde ferah bir koku kalacak.

Referans

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.