Evde Köpek Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buradasınız

Sev 26 Ağustos 2022

ev, köpek, besleme

Köpek sahiplenmek her ne kadar heyecan verici olsa da aynı zamanda üzerine düşünülmesi gereken ciddi bir karardır. Eve yeni bir arkadaş almak aynı zamanda birçok sorumluğu kabul etmek anlamına gelir. Öte yandan köpekler sahibinin yardımına büyük oranda ihtiyaç duyarlar ve bu da ciddi bir planlamayı da beraberinde getirir. Dünya Köpek Günü’ne özel evde köpek beslerken dikkat etmen gerekenleri senin için kaleme aldık.

Öncelikle ona özel alan yaratmalısın

ev, köpek, besleme

Bir köpeği sahiplenmek ve onu evde beslemek için yapman gereken ilk şey evde ona özel bir alan yaratmaktır. Köpeğin kendisine özel olduğunu hissedeceği ve zaman içerisinde benimseyeceği bu alanda uyur, dinlenir, yemeğini yer. Hatta seninle orada vakit geçirmek ister. Kendisini orada daha rahat ve güvende hisseder. Bunu sağlamak için evinde köpeğine özel bir alan yaratmak ve mümkünse her zaman aynı yerde onu beslemek çok daha faydalı olacaktır. Özellikle küçük yaşlarda eve alacağın yavru köpeğini bu özel alanda beslemeye özen göstermeli ve bu yolla kendi mekanını öğrenmesini ve sahiplenmesini sağlamalısın. Ayrıca köpeğine kendi yiyeceklerinle beslememelisin. Bizlerden farklı sindirim sistemine sahip olan bu minik dostlarımızın bazı sindirim kanalı rahatsızlıklarına ve hatta obeziteye yakalanmasını bu şekilde önleyebilirsin.

Eğitim çok önemli

ev, köpek, besleme

Köpeğini evde besleme yolunda atman gereken ilk adımlardan bir diğeri de onu bu konuda eğitmektir. Köpekler çok evcil hayvanlardır ve kolaylıkla eğitilebilirler. Özellikle tuvalet eğitimleri konusunda çok özenli olmalı ve köpeğini bu konuda eğitim altına almalısın. Tuvalet konusunda da onlara küçük yaşlarından itibaren eğitim vermeli, nerede, nasıl, ne zaman ve ne şekilde tuvaletini yapması gerektiği konusunda yol göstermelisin. Bunun için işin uzmanlarından da destek alman faydana olacaktır.  

Tehlikeler karşı önlem almalısın

ev, köpek, besleme

Evde köpek beslerken dikkat etmen gereken noktalardan biri de küçük dostunun başına gelebilecek olası tehlikelere karşı önlem almaktır. Onlar için tehlikeli olabilecek yiyecekleri, yutabilecekleri ve kemirebilecekleri objeleri ortadan kaldırmalı ya da erişemeyeceği yerlere koymalısın. Özellikle onlar için zehirleyici olabilecek ev bitkilerini evinde bulundurmamalısın.  Ayrıca evde yer alan kabloları da toplaman gerekiyor. Aksi takdirde elektrik akımı sevimli dostunun ciddi şekilde yaralanmasına neden olabilir. Yine koşarken çarpıp yara alabileceği sivri alanlara da dikkat etmeli ve bu alanların etkisini azaltacak önlemler almalısın.

Veterinerini iyi seçmelisin

ev, köpek, besleme

Evde beslediğin köpeğini düzenli olarak veterinere de götürmeyi ve sağlık kontrollerini yaptırmayı ihmal etmemelisin. Köpeğinin aşı takvimine, kısırlaştırma süreçlerine ve devamında yıllık aşılarına dikkat etmeli ve zamanında yaptırmalısın. Bu noktada köpeğinin seveceği ve yanında kendisini rahat hissedebileceği bir veteriner seçmen de çok önemli.

Düzenli temizlik yapmayı unutmamalısın

ev, köpek, besleme

Hem köpeğinin sağlığı ve güvenliği hem senin ve ev halkının sağlığı için düzenli olarak temizlik yapmayı da unutmamalısın. Köpeklerin doğasında var olan mikroskobik canlılar için onları düzenli olarak yıkamalı ve temizlemelisin. Yine köpeğinin ev içerisinde yattığı ya da beslendiği mekanı da düzenli olarak temizlemen de fayda var. Yapacağın bu temizlik işlemleri ile herkesin sağlığını korumada önemli bir adım atabilirsin.

Köpeğinin aktif kalmasına önem vermelisin

ev, köpek, besleme

Köpekler son derece insan canlısı ve sosyal hayvanlardır. Sevildikleri ve rahat ettikleri ortamlarda çok daha mutlu ve keyifli olurlar. Bunu sağlamak için evde beslediğin köpeğinle düzenli olarak oyun oynamayı, onu dışarıya çıkarmayı, gezdirmeyi, eğlendirmeyi, dışarıda özgürce koşup gezmesini sağlamalısın. Bunu bir rutin olarak hayatına almalı ve bu yolla köpeğinin deyim yerindeyse sosyalleşmesine destek olmalısın. Ek olarak onu evin dışına çıkararak daha aktif olmasını sağlamalı, koşmasına izin vermelisin. Bu yolla vücudunu daha aktif olarak kullanmasına da yardımcı olabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.