Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Evde Kedi Beslerken Dikkat Etmen Gerekenler
Evde Kedi Beslerken Dikkat Etmen Gerekenler

iyihisset.com

17 Şub 2023

kedi, ev, bakım, beslenme, barınma

Garip davranışları, şaşkın ifadeleri ve güçlü bağları ile sevimli dostlarımız kediler, sahiplerine güzel anılar ve farklı deneyimler yaşatmayı başarıyor. Her ne kadar kediler gereksinimlerini büyük ölçüde tek başına giderseler de bu noktada sahiplerine farklı sorumluluklar da düşüyor. Dünya Kediler Günü’ne özel bu sevimli dostunu beslerken dikkat etmen gerekenleri ve onun sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmesi için yapman gerekenleri senin için sıraladık.

Doğru mama türünü seçmelisin

kedi, ev, bakım, beslenme, barınma

Kediler zorunlu etoburdur, yani hayatta kalmak için hayvansal proteine ​​​​ihtiyaçları vardır. İlk bileşen olarak tavuk veya balık gibi yüksek kaliteli bir hayvansal protein kaynağının listelendiği kedi mamasını tercih etmelisin. Kedin için çok az besin değeri sağladıkları için mısır ve buğday gibi çok miktarda dolgu maddesi içeren yiyeceklerden kaçınmalısın. Ayrıca kedinin cinsine göre farklı ırksal problemleri olabilir. Bu noktada destekleyici mama türlerini ve takviyeleri de kedinin beslenme rutinine eklemelisin.

Kedinin yaşına ve boyutuna dikkat etmelisin

kedi, ev, bakım, beslenme, barınma

Yavru kedilerin beslenme ihtiyaçları yetişkin kedilerden farklıdır ve daha büyük kedilerin küçük kedilere göre daha fazla veya daha az mamaya ihtiyacı olabilir. Bu noktada kedinin yaşını ve boyutunu göz önünde bulundurmalısın. Kedinin yaşı ve büyüklüğü için özel olarak formüle edilmiş kedi mamalarını araştırmalı ve kedini ona uygun mamalarla beslemelisin.

Kedinin sağlığı destekleyen mamaları tercih etmelisin 

kedi, ev, bakım, beslenme, barınma

Kediler ırksal özelliklerine göre çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalabilirler. Özellikle kedilerin ağrılarını belli etmeme davranışı mevcut sorunu geç fark etmene neden olabilir. Kedilerin ağrıları olduğunda sahiplerinden kaçtığı veya saklandığı biliniyor. Bu gibi durumlarda veteriner hekimlere danışmalı ve gerekli testleri yaptırmalısın. Kedinin böbrek hastalığı veya diyabet gibi herhangi bir sağlık sorunu varsa, onun özel ihtiyaçlarına göre formüle edilmiş bir mama seçmen büyük önem taşıyor. Yine sağlık sorunları ile mücadele eden kedin ile ilgili mama seçiminde veteriner hekime danışman gerekecektir.

Suyunu sürekli tazelemelisin

kedi, ev, bakım, beslenme, barınma

Kedinin her zaman taze, temiz suya erişebildiğinden emin olman gerekiyor. Bu nedenle kedinin suyunu sıklıkla değiştirmen gerekiyor. Aksi takdirde kedin su tüketimini azaltacaktır ve bu da yaşanması muhtemel birtakım böbrek hastalıklarına yol açacaktır. Ayrıca kediler içgüdüleri gereği akan suyu içmeyi de tercih edebilirler. Bu noktada bir su çeşmesi de satın alabilirsin.

Porsiyon boyutuna dikkat etmelisin 

kedi, ev, bakım, beslenme, barınma

Kedini aşırı beslemek, bir dizi sağlık sorununa neden olabilecek obeziteye yol açabilir. Kedi maması ambalajındaki besleme kurallarına uymalı ve doğru miktarda mama verdiğinden emin olmak için ölçü kapları kullanmalısın. Porsiyon boyutuna dikkat etmediğin sürece kedin orantısız bir şekilde kilo alacaktır. Bu durum her ne kadar kedinin dış görüşünün göze daha hoş gelmesini sağlasa da ciddi sağlık problemlerinin de önünü açacaktır.

Kedini ödüllendirmelisin
kedi, ev, bakım, beslenme, barınma

Kediler her gün aynı mamayı yemekten sıkılabilirler. Kedine çeşitli farklı tatlar içerek mamalar sunabilir, ya da mevcut mamasını çok sık olmamakla birlikte yaş mama ile karıştırabilirsin. Öte yandan kedine özellikle eğitim dönemlerinde abartmamak şartı ile ödül mamaları da verebilirsin. Bu noktada kedilerin her zaman mama değişikliğinde keyif almayabileceğini unutmamalısın.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.