Evde Geçirilen Sürede Sağlık Kontrollerinizi Nasıl Yapabilirsiniz?

Buradasınız

Sev 14 Aralık 2020

Covid-19 salgını tüm dünyada toplum sağlığını etkilemeye ve etkisini sürdürmeye devam ediyor. Hastalığın ilk görüldüğü andan itibaren hızla yayılmaya başlayan ve büyük kitleleri hasta eden virüs, halen tam olarak koruma altına alınmış durumda değil. Bu durum, toplumsal ve bireysel sağlığı korumak için alınan tedbirlerin de devamını gerekli kılıyor. Hepimiz gün içerisinde sosyal mesafeyi koruyor, maske takıyor, asgari şekilde insanlarla yüz yüze iletişime geçmeye çalışıyor ve mümkün olduğunca evlerimizde kalıyoruz. Ancak bu zorlu dönemde de sağlık hizmetlerine olan ihtiyacımız sürüyor. Hem Covid-19 özelinde hem de farklı rahatsızlıklarımız için sağlık profesyonellerinin kapısını çalmayı sürdürüyoruz. Peki zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz ve kısıtlamaların arttığı bu dönemde sağlık kontrollerimizi nasıl yaptıracağız? İşte sağlığımızı korumak için evimizde atabileceğimiz adımlardan birkaçı…

E-nabız sisteminden faydalanabilirsiniz

Türkiye’de uzun süredir hizmet veren ve tüm vatandaşların aldığı sağlık hizmetlerini ve geçmiş dönem kayıtlarını tutan E-Nabız uygulaması, pandemi döneminde de online sağlık kontrolleri için önemli bir kaynak oldu. Kullanıcı sayısı 25 milyonun üzerinde olan bu sistemle laboratuvar tahlillerinden radyoloji görüntülerine, kullanılan reçete ve ilaç bilgilerinden konulmuş teşhislere ve verilmiş her türlü rapora kadar her tür detay bilgiyi içeren sağlık kayıtlarına 7 gün 24 saat erişilebilmesi mümkün. Pandemi ile birlikte hastaneye gitmeden vakaların numune sonuçları, izlem bilgileri, temaslı izlemlerinin bir arada takibinin yapılabilmesi amacıyla devreye alınan Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS) ve Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) gibi uygulamalar da E-Nabız kapsamına alındı. Dijital olarak entegre haline getirilen sistemler ile hastaneye gidişlerin ve evden çıkmanın azaltılması amacıyla hastaların radyolojik tetkikleri, test sonuçları, geçmiş sağlık kayıtları, izlem raporları, ilaç takipleri ve temaslı takipleri tek bir platformda toplandı.

Evde Sağlık Hizmetleri’ni arayabilirsiniz

Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan hizmetlerden bir diğeri ise Evde Sağlık Hizmetleri. Tüm Türkiye’de ortak bir sisteme bağlanan ve 444 38 33 numaralı telefon üzerinden ulaşılabilen sistem ile yatağa bağımlı ve kronik hastalığı olan hastaların ihtiyacı olan sağlık hizmetleri, ev ortamında ve bu konuda uzman olan ekipler tarafından veriliyor. Farklı hasta gruplarının faydalanabileceği bu hizmet sayesinde özellikle kronik hastalar, yaşlı bireyler ve büyük operasyonlar geçirmiş kimselere ev ortamında sağlık kontrolleri yapılıp farklı hizmetler sunulabiliyor.

Evden psikolojinizi koruyun

Pandemi günlerinde sosyal izolasyonu korumanızı sağlayacak ve evden alabileceğiniz sağlık hizmetlerinden bir diğeri de online psikolojik destek ve terapiler. Evinizden çıkmadan farklı uygulamalar, hastanelerin sunduğu özel programlar ve bireysel olarak ulaşabileceğiniz uzmanlardan psikolojik destek alabilir ve bu dönemde evden çıkmadan sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Evinizden çıkmadan sağlık hizmeti alın

Pandemi süreci ile birlikte hayatımızda birçok değişiklik yaşanmaya başladı. Bunların başında ise sağlık profesyonellerinin ve hastanelerin daha çok Covid-19 vakalarına yönelmesi nedeniyle sağlık hizmetlerinin daha çok evden ve online olarak alınmaya başlanması oldu. Siz de bu yoğun ve sıkıntılı dönemde sağlık hizmetlerini evinizden çıkmadan ve sosyal izolasyonu koruyarak alabilirsiniz. Farklı uygulamalar ve sistemler kullanarak sağlığınızı koruyabilir ya da tedavi için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Evde geçirdiğimiz süre içerisinde mümkün olan en az teması sağlamak adına sağlık hizmetlerini de online olarak almamız çok önemli. Bu noktada QNB Sigorta’nın sizlere sunduğu 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile sosyal izolasyonu bozmadan ve evinizden çıkmadan doktora danışabilir ve ücretsiz olarak Online Sağlık Paketi kapsamındaki Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri ile ücretsiz sağlık desteği alabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.