Evde Atık Tasarrufu Yapmanın Yolları

Buradasınız

Sev 15 Kasım 2021

ev atık, geri dönüşüm, program

Atık tasarrufu yapmak, sadece ihtiyacımız olan kadar kullanmak ve fazla, gereksiz hiçbir şey almamak, israf etmemek ve geri dönüştürülebilen her şeyi ayırarak hareket etmek bugün hiç olmadığı kadar önem kazanmış durumda. Dünyamızın geleceğinin iyiden iyiye tehlikeye düştüğü ve küresel ısınma ile iklim değişikliğinin etkilerini çok daha kuvvetli şekilde hissettirdiği bugünlerde, sen de evde daha az atık çıkarmak ya da atıklardan tasarruf etmek için bir şeyler yapabilirsin. İsraf Etmeme Günü’nde evde nasıl atık tasarrufu yapabileceğini birlikte hatırlayalım.

Öncelikle fazla ve atık çöp üretme alışkanlığından kurtul

ev atık, geri dönüşüm, program, su

Evdeki atıkları daha tasarruflu kullanmak ve tekrar değerlendirmek için atman gereken ilk ve en önemli adım, fazla ve gereksiz tüketimi keserek çöp üretme alışkanlıklarını değiştirmendir. Eğer daha az çöp çıkaracak bir hayat tarzını benimsersen, doğayı ve geleceğini de o kadar korumaya alabilirsin. Bunu başarmak için de atman gereken ilk adım daha az tüketime geçmektir. Besinlerden kıyafetlere, elektronik eşyalardan elektrik-su tüketimine kadar her şeyi gözden geçirmeli ve fazla olan ne varsa keserek işe başlayabilirsin.

Eşyalarını tekrar değerlendirmenin yollarını ara

ev atık, geri dönüşüm, program, eşya, değerlendirme

Evlerimizde görünmeyen ancak zaman içerisinde birikerek büyük bir atık deposuna dönüşen tekstil eşyalarımız mevcut. Doğru ve yerinde bir atık tasarrufu planı ile hareket etmek istiyorsan bu kıyafetlerin iyice eskiyip yıpranmadan paylaşmalı ve onları bir anlamda geri dönüştürmelisin. Bu şekilde hem sana yük yaratan eşyalarından ve eskilerinden kurtulacak hem de başkaları bundan faydalanacağı için doğru bir atık tasarrufu yapmış olacaksın.

Geri dönüşüm mantığını kavramalısın

ev atık, geri dönüşüm, program, geri dönüşüm

Atık tasarrufu yapmanın en etkili yollarından biri geri dönüşümdür ancak burada dikkat edilecek nokta geri dönüşümün ruhunu ve mantığını iyi kavramaktır. Geri dönüşüm sadece evdeki atık kağıt, plastik, metal, elektronik eşya ya da pilleri ayrı ayrı biriktirmek ve çöpe atmak değildir. Evde kullandığın ve belki de sahip olduğun her şeye farklı bir bakış açısı ve biraz da yaratıcılıkla tekrar kullanıma sunulabilir. Atık teneke kutularından vazo, şişelerden dekoratif eşyalar ya da yarısı kullanılmış kağıt parçalarından karalama kağıtları yapmak gibi…

Atıklarınızı azaltmak için plan yapın

ev atık, geri dönüşüm, program

Evinde ortaya çıkan atıklarla ilgili bir planlama yapmak istiyorsan doğru bir plana ihtiyaç duyabilirsin. Günlük olarak çıkardığın atıkları hesaplayarak bunların hangilerini, nasıl tekrar kullanacağına bakabilirsin. Örneğin, yumurta kartonlarından saksılar yapabilir ya da meyve kabuklarını biriktirerek gübre olmaları için toprağa katabilirsin. İklim değişikliği tehlikesinin kapıyı çok daha sert çaldığı bugünlerde birçok kişi eline kağıt kalemi alarak nelerden ve nasıl tasarruf edebileceklerini yazıyor. Belki de sıra sende.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.