Ev Kazalarına Karşı Korunmanın Yolları

Buradasınız

Sev 09 Mayıs 2021

ev, kaza, merdiven, adım, oyuncak, adam

Pandemi ile birlikte geçirdiğimiz süre çok arttı ve zaman zaman gelen salgın yasakları nedeniyle de evlerimize kapanıyor ve izole oluyoruz. Ev içerisinde zaman zaman fazla kalabalıklar olabiliyor. Çocuklar dışarıya çıkıp okula gidemedikleri ve oynayamadıkları için çok sıkılarak iyice hareketlenebiliyor. Ev içerisindeki online, uzaktan eğitim ve çalışma süreçleri de psikolojik olarak herkesi etkiliyor. Tüm bunlar çok önemli yaralanma ve sakatlanmalara neden olan ev kazalarının da çok artmasına neden oluyor. Pandemi yasakları sebebiyle evde olduğumuz bu dönemde ev kazalarına karşı nasıl korunabileceğini bu yazımızda derledik.

Öncelikle ev dekorasyonunu gözden geçir, tehlikeli olabilecek alanlara bak

ev, kaza, kadın, takılma, kablo, lamba

Evin içerisinde birçok kaza, çok masum gözüken ama hepsi kendi içinde tehlikeler barından ev eşyalarından gelmektedir. Bunların doğru şekilde kurulumu, güvenli şekilde yerleşimi ve evdeki harekete göre tasarlanması çok önemlidir. Kitaplıklar, masa ve sandalyeler, gelişigüzel yerleştirilmiş ve elektriğe bağlanmış ev aletleri, kesici ve delici cisimler ev kazalarının potansiyel sebepleri arasındadır. Özellikle çocuk ve yaşlıların dikkatsizce hareketleri ve aynı şekilde yetişkinlerin acelesi ve hızlı tavırları bu kazalara neden olabilir.

Elektrik en büyük nedenler arasında

ev, kaza, çocuk, elektrik, tehlike

Araştırmalar ev kazalarının en önemli sebepleri arasında, elektriği göstermektedir. Yaramaz ve meraklı çocuklar kadar, dikkatsiz yetişkinlerin de ciddi şekilde yaralanmasına sebep olabilecek elektrik aksamları, prizler, elektrikli cihazlar kontrol edilmeli, gerekli noktalarda tamiratları yapılmalı ve mümkünse kullanılmadığı zaman ya komple kapatılmalı ya da ortadan kaldırılmalıdır.

Islak zeminlere çok dikkat et

ev, kaza, adam, kaygan, ıslak, zemin, kova, su

Ev kazalarının önemli bir diğer sebebi de ıslak zeminlerdir. Suyun çok sık kullanıldığı mutfak ve banyolarda her an bir kayma durumu olabilir ve bu da kırıklar, kesikler, vurmalar gibi kazaları beraberinde getirebilir. Hem ıslaklığa neden olduğunda sen çok dikkatli olmalı hem de evin içerisindeki diğer herkesi uyararak olası bir kazanın önüne geçmelisin. Yeri hızla kurutmak için bezler kullanabilir ya da ortamı havalandırabilirsin.

Mutfakta önlem almayı ihmal etme

ev, kaza, kadın, fırın, alev, yangın

Mutfaklar ev kazalarının sıkça yaşandığı yerlerin başında gelmektedir. Çünkü evin içerisindeki herkesin ortak buluşma noktalarından biri mutfaktır. Mutfağında ocağın yakınında hızla alev alabilecek nesneleri oradan uzaklaştır. Çocuğunun fırın ya da ocakla oynamaması için farklı güvenlik önlemleri al. Bıçak gibi sivri, kesici ve delici aletleri ortalıkta bırakma, aspiratör filtresini de düzenli olarak temizle ve değiştir. Yemek yaparken rahat edebileceğin ve takılmaları engelleyecek kıyafetler giymeyi tercih et.

Ortak buluşma noktası salonu unutma

ev, kaza, salon, avize, tehlike

Evin bir diğer buluşma noktası olan salonu da güvenlik olarak unutmamalısın. Salondaki ev eşyaları, yer, duvar, perde, cam ve kapılar ev kazaları için birer potansiyel tehlike oluştururlar. Zeminin kaygan olmaması, salonda yer alan eşyaların güvenlik önlemlerinin alınması, mobilya köşelerinin çok sivri ve keskin olmaması, varsa merdivenlerin güvenliğinin sağlanması, yangın ihtimaline karşı dedektör ve söndürücünün olması, kalorifer ve elektrikli cihazlara dikkat edilmesi çok önemlidir.

Kazalar hayatın doğal akışında yer alan ve hemen hemen herkesin, her an başına gelebilecek olaylardır. Günlük hayatlarımızın temel bir parçası olan bu kazaları engellemek elimizde ancak böyle bir durumda meydana gelebilecek acil durumlar ve olası hastalıklar için sen de QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. Ek bir ücret ödemeden, acil ya da acil olmayan birçok durumda Türkiye’nin hemen hemen her yerindeki özel sağlık kuruluşlarında ek bir ücret ödemeden sağlık hizmetlerine ulaşabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.