Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Dünyayı Tehdit Eden Koronavirüs Hakkında Merak Edilenler
Dünyayı Tehdit Eden Koronavirüs Hakkında Merak Edilenler

iyihisset.com

17 Mar 2020

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde dünyanın hemen her yerine yayılarak toplum ve birey sağlığını ciddi ölçüde tehdit eden Koronavirüs endişe yaratmaya devam ediyor. Öncelikle Uzakdoğu’daki ülkeleri etkileyen ve hızla farklı bölgelere de yayılan hastalık, dünyanın son dönemde gördüğü en büyük ve önemli salgın hastalıklardan biri. Kendisini ağır öksürük, yüksek ateş, nefes yetmezliği, kusma, yoğun ishal ve zatürre gibi farklı hastalıkların belirtileri ile gösteren Koronavirüs, şu ana kadar 113.000’den fazla kişide teşhis edildi ve 4.100 kişiye yakın insanın da ölümüne neden oldu. Peki ülkemizi de yakından ilgilendiren ve sağlığımız için tehlike oluşturan bu hastalıktan ve ona neden olan virüsten nasıl korunacağız? Koronavirüs ilk olarak nerede görüldü? Koronavirüs belirtileri nelerdir? Koronavirüs nasıl tedavi edilir? İşte dünyayı tehdit eden “Koronavirüs” hakkında merak edilenler…

1-Koronavirüs nedir?

Koronavirüs, ilk olarak 1960’lı yıllarda “2019-nCoV” ismiyle tanımlanan ve 2000’li yıllarda ortaya çıkan SARS ve MERS virüsleri ile aynı gruptan olan bir virüstür. Uzun zaman sonra Çin’in Vuhan kentinde vaka olarak görülen virüs, ilk olarak soğuk algınlığı semptomları ile kendisini gösterdi. Zaman içerisinde mutasyona uğrama özelliğine sahip virüs, aynı zamanda hayvanlardan insanlara geçme özelliğini de taşımaktadır.

2- Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Soğuk algınlığı, grip, zatürre, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklarla hemen hemen aynı belirtileri taşıyan Koronavirüs, kuru ve ağır öksürük, yoğun ateş, boğaz ve kas ağrıları, halsizlik, ishal, kusma, nefes darlığı, bulantı gibi belirtilerle ortaya çıkar.

3- Koronavirüs nasıl bulaşır?

Özellikle kabalalık şehirlerde yaşayan bireyleri ciddi ölçüde tehdit eden Koronavirüs, 100’ün üzerinde çeşidi bulunan ve bulaşma riski çok olan bir hastalıktır. Aynı diğer üst solunum yolu hastalıklarında olduğu gibi hasta bireylerle doğrudan temas, onların kullandığı eşyaları dokunduktan sonra burun ya da gözle temas, hapşırma, öksürme gibi nefes yoluyla hızla bulaşabilir. Hastalığı taşıyan bir bireyin nefesinden yayılan küçük damlacıklar ve ağız yoluyla yayılır. Bu amaçla hasta bir bireyden en az 1 metre kadar uzakta durmak gerekir.

4- Koronavirüs teşhisi nasıl konur?

Koronavirüs tanısı, doktor kontrolü altında alınan kan örneklerine uygulanan testler ile konulur. Bu alanda yeterli teknik kapasiteye sahip hastanelerde yapılan farklı kan testleri ile Koronavirüs teşhisi yapılabilir.

5- Koronavirüs’ten korunmanın yolları nelerdir?

Koronavirüs’ten korunmanın çok farklı ve etkili yolları bulunmaktadır. Öncelikli olarak gün içerisinde eller düzenli olarak sabunla ya da alkol bazlı temizleyicilerle yıkanmalıdır. Çevrede bulunan ve öksüren, hapşıran kişilerden en az 1 metre uzak durulmalıdır. Göz, burun ve ağıza dokunulmamalıdır. Kalabalık alanlardan uzak durulmalı ya da bu alanlarda bulunurken maske takılmalıdır. Genel hijyen kurallarını uyulmalı, sebze ve meyveler tam anlamıyla dezenfekte edilerek tüketilmelidir. Hastalığın görüldüğü bölge ya da ülkelere seyahat edilmemelidir. Herhangi bir belirti görüldüğünde ya da şikayet olduğunda en hızlı şekilde bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır.

6- En çok kimler Koronavirüs’e yakalanabilir?

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda Koronavirüs’ün herhangi bir yaş aralığı ya da grubu daha fazla etkilediğine dair bir sonuç bulunamamıştır. Ancak diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi Koronavirüs de bağışıklık sistemi zayıf olan ya da kalp, diyabet, kanser, tansiyon gibi kronik bir hastalığı bulunan kişileri daha ağır etkilemektedir.

 

Kaynakça:

https://www.who.int/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.